Oprava je normální. Evropský parlament chce, aby elektronika déle vydržela

Žít ve světě, kde se nedá nic opravit, nemusíme. Evropská komise se bude návrhem Evropského parlamentu zabývat.

9
Vyřazená elektronika (Ilustrační foto)
Vyřazená elektronika (Ilustrační foto)
-
Zdroj: dokumol / Pixabay

Konzumeristická společnost dle mého názoru dosáhla určitého vrcholu, po němž přichází vystřízlivění a snaha smýšlet jinak a nemířit vždy jen za vidinou nejnižší ceny a zbytečné spotřeby. Možná zelené myšlenky nedosáhly na střední proud, ale jistým pozitivním ukazatelem v tomhle ohledu je Evropská unie.

Začala se totiž zabývat tím, že by výročí mohli produkovat šetrnější elektroniku, která nebude záměrně navržena pro krátkodobou životnost. Jen samotná jednání Evropského parlamentu naznačuje, že by se důraz na dlouhodobou udržitelnost mohl stát zájmem masovým, nejen specifické skupiny lidí.

Problematika dnešní běžné elektroniky

Patrně si vzpomeňte na nedávno uvedený Surface Laptop. Jakkoli je to pěkný, kompaktní a výkonný počítač, jeho opravitelnost je nulová. Špatně opravitelných zařízení je na trhu jistě mnoho, ale právě tento laptop nám dle mého názoru ukázal, kde je extrém. Nejen že v něm žádnou komponentu nevyměníte, abyste jej otevřeli, musíte nenávratně poškodit kryt klávesnice. Na iFixit ho označili za lepidlové monstrum.

Tento trend má negativní efekt dvojí. Protože je integrace komponent (a jejich rozmístění) vysoká, prakticky nic se v něm nedá snadno opravit. Případné poruchy pak znamenají vyhazování někdy celých počítačů, což je jednak neekologické, jednak to ve výsledku zatěžuje peněženky spotřebitelstva. (To nemluvím o tom, že elektroniku posléze typicky rozebírají za nuznou výplatu lidé v rozvojových zemích za zdraví ohrožujících podmínek.)

Výrobci při produkci elektroniky, kterou skoro nelze opravit, používají podobné argumenty: výroba je levnější díky integraci komponent, díky integraci je zařízení kompaktnější apod. Současně ale platí, že je pro ně výhodnější vyrobit zařízení, které nebude sloužit tak dlouho, protože je spotřebitel nucen jej dříve nahradit jiným. O pár milimetrů tlustší laptop bychom přežili.

Trend integrace výrazně posílil s chytrými mobily. To jsou zařízení, kde mnohdy nelze ani vyměnit akumulátor. Navíc je může do výslužby předčasně posílat zastaralý software – dívám se na tebe, Androide. Právě smartphony představují vrchol konzumerismu, kterého patrně klasické počítače nikdy nedosáhly. Za dva roky je telefon považován za zastaralý – je čas koupit nový.

Evropský parlament podporuje ekologické smýšlení

Opačným směrem by chtěla jít Evropská unie. Lépe řečeno se k problematice zhruba před měsícem vyjádřil Evropský parlament, jenž by rád dosáhl lepšího zacházení s omezenými zdroji a udržitelné produkce i spotřeby. Navrhuje, aby EK podporovala produkci robustních, kvalitně zpracovaných elektronických zařízení s dlouhodobou životností.

Tato zařízení by měla být rovněž lépe opravitelná a také snáze upgradovatelná. K novým komerčním strategiím by mohlo patřit pronajímání produktů. Parlament rovněž vyzval členské státy a Komisi, aby podporovaly firmy, které kladou důraz na modulární designy zařízení s ohledem na snadnou demontáž (jednak kvůli opravám, jednak kvůli recyklaci po skončení životní fáze produktu). Detailní vyjádření parlamentu si můžete přečíst na webu www.europarl.europa.eu.

Zatím není jasné, jestli se doporučení stanou závaznými. Parlament schválil, aby se jimi zabývala Evropská komise. Na její rozhodnutí si tak musíme počkat, je nicméně chvályhodné, že podobný pokus o zlepšení ekologie a zvýšení důrazu na etické dopady výroby a konzumace elektroniky vůbec vzešel.

Oprava je normální

Podle průzkumu Eurobarometer v roce 2014 77 % spotřebitelek a spotřebitelů v EU vyjádřilo, že by raději vlastněné zboží opravovali, než aby byli nuceni si kupovat nová zařízení. Stav opravitelnosti kontroluje iFixit, jenž můžete sledovat. Špatný design elektroniky rovněž vadí mj. organizaci Greenpeace, která upozorňuje, že produkty od gigantů jako Apple, Samsung nebo Microsoft patří k nejhůře opravitelným.

Vadí jí mj. nemožnost vyměnit akumulátor v mobilech. Greenpeace naopak pochválil firmy Fairphone, Dell a HP, které na trhu pro veřejnost dodávají manuály a náhradní díly. Mimochodem, i u nás se opatrně rozšiřuje koncept opravování starších zařízení. Prodloužení životnosti produktů usnadňuje např. komunitní služba Opravárna.

Oprava je normální. Evropský parlament chce, aby elektronika déle vydržela
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

9 KOMENTÁŘE

 1. Tohle je hrozná hovadina. Zapomněli dodat, že pokud to zavedou povinně, všechno zdraží, protože na něčem vydělávat musej. Asi nám to EU bude dotovat z peněz nakradenejch od firem jako je Google, na které si vymyslí ještě víc nesmyslů než teď.

  • Ano ano, prachy jsou nejdůležitější, hlavně se vším vymrdat (hlavně se životním prostředím a vším živým včetně lidí v něm) produkcí desítek milionů mobilů pro blbce, kteří každý rok musejí mít nový, aby si zase mohli masturbovat ego. To je prostě nejdůležitější, hlavně si každý rok nakoupit tuny debilních věcí, bez kterých se dalo vždy normálně žít, ale dnes už to prostě nejde, jít běhat bez chytrých hodinek, jet na kole bez chytrého cyklocomupetru, srat na hajzlu bez chytrého prkénka? Ani ránu!

  • Nezdraží, s tím by si trh velice rychle poradil. A i kdyby… Pokud mi notebook vydrží díky drobným opravám osm let místo pěti, pořád se vyplatí za něj vypláznout o litr víc, nemyslíš? Zrovna tohle mi smysl dává.

 2. Zavery clanku jsou znacne klamave. Spatne opravitelny Surface Laptop (nebo jakakoliv jina elektronika) rozhodne neznamena kratkou zivotnost. Naopak, pokud je produkt navrzeny na maximalni spolehlivost a zivotnost, muze si spatnou opravitelnost dovolit.

  Problem nastava v momente, kdy je elektronika spatne opravitelna A zaroven nespolehliva/navrzena prezit jen po dobu zarucni lhuty, coz se da rict o vetsine cinske produkce.

  • Nemůžu s tebou souhlasit. Dnes nejvíce závad způsobí uživatel sám, nikoli nespolehlivost zařízení. Pokud je opravitelnost zařízení slabá až nulová, pak jedinou možností je vyhodit a koupit nové. Nebo trpět třeba s prasklým krycím sklem displeje.

    • Ne, nařídí se to proto, aby se omezila možnost produkovat zbytečný odpad.
     Jen by mě zajímalo, jak bys zrovna v té kategorii elektroniky, u které tak brečíš, udělal návrh na maximální spolehlivost a životnost… Ne, nebudu tě trápit, on existuje už dnes a má kouzelné jméno – opravitelnost.