Opterony s architekturou Zen: 32 jader s HT, osm kanálů DDR4, prý v roce 2016

0

Minulý týden jsme psali o informaci webu Fudzilla, podle níž AMD chystá šestnácitjádrové APU na bázi architektury Zen. Tento týden přinesl stejný web další podobnou zprávu, pro změnu o serverovém CPU na bázi Zenu. Procesor, pravděpodobně opět označený Opteron by měl navázat tam, kde před léty víceméně skončily Opterony 6300 a poskytnout AMD opět čip, schopný konkurovat Xeonům. Tedy pochopitelně za podmínky, že se architektura Zen podaří.

Procesor, pro nějž není známo kódové jméno, bude čistým CPU bez integrované grafiky a na trh má prý přijít v roce 2016 (pokud se podaří splnit plán). Podle Fudzilly tato záležitost ponese 32 procesorových jader architektury Zen, které budou navíc umět obdobu HT, takže jedno toto CPU bude v systému poskytovat 64 vláken. Myslím, že při takto vysokém počtu jader je velmi pravděpodobné, že jde o procesor složený pravděpodobně ze dvou kousků křemíku. Tedy že AMD opět použije vcelku osvědčenou koncepci procesorů Magny Cours a Interlagos. Ta je výhodná i v tom, že stejné čipy lze pak využít i pro méně výkonné procesory třeba pro desktop, což značně zlevní vývoj serverového modelu. Nízké počty vyrobených kusů by totiž jinak nemusely pokrýt náklady na návrh zvláštního velkého čipu pro tento segment.

Podle Fudzilly bude tento Opteron mít jádra členěná stejně jako ono HPC APU v čtyřjádrových klastrech či modulech. Tyto čtveřice budou vždy sdílet 8MB L3 cache, zatímco L2 a L1 bude vyhrazená každému jádru. Velikosti L1 neznáme, L2 ale prý bude mít 512 KB (díky tomu by měly mít nižší latenci než u Bulldozerů). Celkem by pak na takovémto Opteronu bylo 16 MB L2 a 64 MB L3 cache. Na čipu se kromě standardních jader bude nacházet také bezpečnostní a kryptografický koprocesor PSP jako v současných APU (opět asi založený na technologii ARM TrustZone).

Opteron 6300
Opteron 6300

Procesor má mít údajně osmikanálový řadič DDR4, což opět svědčí pro to, že půjde o procesor založený na dvou čipech, z nichž každý poskytne čtyři kanály. Alternativou, ovšem už dost komplikovanou, by byly čtyři čipy po osmi jádrech s dvoukanálovým řadičem (což by sedělo s parametry desktopového CPU Summit Ridge, o němž hovoří jiné nepotvrzené úniky). Na každém z osmi kanálů prý bude moci být až 256 GB paměti (celkem tedy pěkné 2 TB). Oněch 32 jader se jinak týká nejvyššího modelu, téměř určitě ale budou existovat modely částečně deaktivované – logické by byly konfigurace s 16 a 24 jádry. Procesor také bude podporovat SMP, tedy dvouprocesorové desky a sestavy (o čtyřcestných řeč není).

 

Podle Fudzilly bude čipová sada k těmto procesorům integrovat vedle řadiče SATA také čtyři 10Gb/s Ethernety, není nicméně úplně zřejmé, zda je řeč o čipsetu integrovaném, nebo separátním. Fudzilla zde zmiňuje i podporu PCI Express 3.0, bych v jeho případě ovšem očekával, že řadič už bude přímo v procesoru samém. Jaká bude použita propojovací technologie pro čipset, ale také pro SMP systémy, Fudzilla neuvádí.

Zen, ilustrační foto

Charakter informací, které Fudzilla o tomto údajném budoucím Opteronu sděluje, budí dojem, že by mohly pocházet z nějakého slajdu nebo roadmapy. Zatím jsou ovšem neověřené, takže je raději berte s rezervou. Ačkoliv tento web evidentně má své dobré zdroje, přeci jen se mu nevyhýbají ani různé střely mimo. Už solidnější pohled na budoucí plány AMD bychom ovšem mohli získat příští měsíc, zkraje května se totiž konečně uskuteční odložený Analyst Day.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!