Optická vlákna pro Thunderbolt: 30× větší dosah oproti mědi

0

Mezi jednu ze zajímavých novinek z vývojářské konference Intelu IDF 2013 patří zpráva o certifikaci optických kabelů pro rozhraní Thunderbolt. Certifikaci obdržela firma Corning, společnost zabývající se keramickými a skleněnými výrobky včetně optických kabelů. Optické kabely pro rozhraní Thunderbolt vyvinuté firmou Corning jsou první certifikovanou realizací celooptického vedení pro toto rozhraní.

Optické vodiče jsou speciálně navrženy pro rozhraní Thunderbolt, které slouží pro připojení různých periferií k počítači. Thunderbolt kombinuje schopnosti sběrnice PCIe a DisplayPortu spolu s napájením. Nevýhodou však je, že jediným vlastníkem práv a vývojářem je Intel. Proto se AMD snaží vyvíjet své vlastní řešení Lightning Bolt.

Optické vodiče

Využití optických vláken přináší uživatelům snáze dosáhnout maximálních přenosových rychlostí při dnešních nárocích na přenosovou rychlost. Vodiče jsou elektricky odstíněné, snižují šum, jsou o polovinu tenčí v průměru a zároveň o 80% lehčí než kovové vodiče. Kabely firmy Corning jsou vyrobeny z optických vláken ClearCurve VSDB a mohou tak dosáhnout mnohem větší vzdálenosti přenosu. Udávaná maximální vzdálenost jsou tři metry pro klasické kabely, optické vodiče dosáhnou přenosu na vzdálenost až 100 m. To se dá již srovnat s dosahem sítě LAN při daleko větší propustnosti – 10 Gb/s na jeden kanál, 20 Gb/s celkem.

 

Každý optický kabel pro Thunderbolt obsahuje konvertor elektricky přenášených dat na optická a naopak. I kvůli skutečnosti, že kabely jsou aktivní, nečekejte „lidové ceny“. Distribuovat se budou již v nejbližších měsících.

Za zmínku na závěr stojí, že rozhraní Thunderbolt mělo být exkluzivní doménou optického přenosu. Jak již napovídá původní název Light Peak. Přenos měl probíhat na optické vrstvě a využívat komponent a flexibilních vodičů vyvinutých Intelem v jeho laboratořích. Avšak, z původního záměru sešlo, neboť se zjistilo, že konvenční měděný vodič dokáže dosáhnout požadované propustnosti 10Gbit/s za nižší pořizovací cenu. Navíc měděný vodič umožňuje přenos elektrické energie.  

Propagační video firmy Corning:

Zdroj: [Xbit labs]

Optická vlákna pro Thunderbolt: 30× větší dosah oproti mědi

Ohodnoťte tento článek!