Opus je nový zvukový standard. Na internetu nahradí MP3, Vorbis a další

0

Internet Engineering Task Force (IETF) definovala nový zvukový standard Opus (RFC 6716). Tento formát má obrovské ambice a především potenciál nahradit dosavadní audio komprese na internetu a webu. Mimo toto prostředí se ale jen těžko uchytí, neboť není bezztrátový ani nepodporuje nejvyšší vzorkovací frekvence.

 

Opus (dříve vyvíjen jako Harmony) stojí na formátech Silk (vyvinul Skype v roce 2009) a Celt (vyvinul Xiph.org Foundation). Je otevřený a tzv. „royalty-free“. Formát je svázán s patenty Skypu (Microsoftu), Huawei, Broadcomu a dalších firem, ale jinak je za všech okolností bezplatný. Tvůrci se tedy nemusí bát do tohoto formátu převádět, ani vytvářet nové kodeky, které budou s Opusem pracovat.

V čem je Opus jedinečný? Pracuje s konstantním i variabilním tokem od 6 do 510 kb/s, podporuje frame size od 2,5 ms do 60 ms, frekvence od 8 do 48 kHz a až 255 kanálů. Pokud vám čísla nic neříkají, tak vězte, že Opus se díky nim hodí pro účely online streamování, archivaci hudby i telefonii. Tvůrci říkají a grafem dokazují, že dokáže nahradit minimálně šest jiných specializovaných formátů. Dle testů slibuje i lepší kvalitu než MP3, Vorbis nebo HE-AAC.

Opus (srovnání)

Opus, srovnání s ostatními formáty

Kupříkladu MP3 se hodí pouze k uchovávání a streamování hudby, ale už se nedá použít pro telefonní (VoIP) hovory. Naproti tomu formáty AMR jsou stavěné na hovory, ale zase nedokážou kvalitně uchovat šiřší pásma, a tedy i hudbu. Opus nahradí všechny.

Protože je tento formát konečně standardizován, musíme jej brát vážně. A vzhledem k tomu, kdo všechno za ním stojí, se ani nemusíme bát o rozšíření. Opus vznikl díky spolupráci společností jako Microsoft (přes Skype), Google, Mozilla, Xiph.org, IETF nebo Broadcom. Dnes už jej podporuje řada přehrávačů, prohlížeč Firefox a brzy také Skype. Díky tomu se můžete těšit na zvuk odpovídající hudebním CD (i stereo).

Opus je také základem rozhraní WebRTC, na kterém bude stavět své videohovory Google a jednou i webový Skype. Hodí se pro internetová rádia i televize či služby typu Grooveshark nebo Last.fm. Díky podpoře přímo v prohlížečích a klientských aplikacích tak nebude potřeba dalších doplňků, jako je Flash. A co je nejlepší, uživatel se nebude muset o nic starat. Vlastně ani o to, co to sakra ten Opus je.

Pokud chcete vědět více, studovat můžete výcuc na Wikipedii. Veškeré informace, dokumentaci, testovací soubory apod. pak najdete na oficiálních stránkách opus-codec.org.

Zdroj: Xiph.org, Skype

Ohodnoťte tento článek!