Opustily nás herní legendy i zvukoví mistři [Přehled roku 2013]

0

Velkým překvapením byla sebevražda Aarona Swartze (26). Byl trochu hacker, více aktivista, který hlasitě bojoval proti utlačování svobody na internetu, tedy zákonech jako SOPA. Už ve 14 letech byl součástí skupiny, která vytvořila standard RSS pro distribuci online zpráv. Později vymyslel wiki platformu Infogami, jež se v roce 2006 spojila s Redditem. Dnes jde o významnou geekovskou síť, která na ní sdílí zajímavé odkazy a komentuje je.

Ti, jenž definovali počítače

V červenci nás opustil Jack Harker (76), vynálezce a jeden z hlavních tvůrců diskových systémů. Jeho kariéra byla spjata hlavně s IBM. Tam v 50. letech minulého století pomohl vytvořit první komerční diskové pole využívající magnetický zápis (IBM 350). Byl obrovský, skládal se z padesáti 24palcových (610mm) ploten, přesto uložil na dnešní dobu směšných 5 MB. Harker v IBM pracoval až do konce 80. let.

Odešel i další technologický matador z IBM, William Lowe (76). Tzv. „Velká modrá“ společnost si stále lámala hlavu s tím, jak udělat osobní počítače pro masy. Měla obrovský úspěch s firemními mainframy, ale domácím počítačům vládl Apple, ZX Spectrum nebo Commodore.

IBM PC
IBM PC s klávesnicí, monitorem a tiskárnou Epsonu (foto: IBM)

Lowe byl pověřen úkolem tohle změnit. Dostal proto odvážný nápad. Firma využije komponent jiných výrobců a software druhé strany. To bylo dosud nevídané, proto IBM si hardware i software tvořilo samo. Outsourcing ale pomohl zrychlit vývoj a zlevnit výrobu. Loweův tým tak za jediný rok vytvořil legendární IBM PC (5150), který nastartoval úspěch Intelu (díky procesoru 8088) a Microsoftu (díky operačnímu systému DOS). Jen v prvním roce (1981) si IBM PC koupilo čtvrt milionu lidí.

Zatímco Lowe nechal vytvořit typ počítače, který používáme dodnes, další letošní nebožtík Douglas Engelbart (88) ukázal už před 45 lety, jak tyto mašiny budeme ovládat. Spoluvynalezl počítačovou myš. Patent na tento nápad ale bohužel vypršel ještě, než se tato periferie začala masově využívat. Engelbart a spol. rovněž jako první představili počítač, jenž využíval grafické uživatelské rozhraní, hypertextové odkazy, úpravu dokumentů v reálném čase nebo videohovory.

První počítačová myš
První počítačová myš, jak ji vymyslel Douglas Engelbart a vytvořil Bill English (foto: Wikipedia)

Zvukoví mistři

V létě zemřel Amar Bose (83), slavný vynálezce, který po sobě pojmenoval firmu zabývající se špičkovým zvukem. Bose byl v 50. letech nespokojený s tehdejšími audiosystémy. Zkoumal proto, jak je vyrábět tak, aby i v domácím prostředí zněly jako živý přenos z koncertní síně. S výsledky oslovil několik investorů, kteří mu pomohli vybudovat firmu, která dodnes vyrábí high-endové reproduktory, sluchátka, audiosystémy do aut, ale podílí se i na výzkumu studené fúze nebo nových typů automobilových náprav.

Bose zlepšoval hlavně reprodukci, ale jeho slavný kolega Ray Dolby (80), který zemřel dva měsíce po něm, zavedl revoluční novinky do záznamových technik. Ve firmě Ampex se podílel na vynálezu prvního videorekordéru. Proslavil se ale až v 60. letech, kdy založil Dolby Laboratories. Hned první dva výrobky Dolby A a B otřásly hudebním světem, nové technologie značně snížily šum u magnetických pásek. Ve walkmanech a magnetofonech jste se s nimi určitě setkali i vy.

Dolby revolučně změnil zvukové nahrávky i reprodukci
Dolby revolučně změnil zvukové nahrávky i reprodukci

V 70. letech firma uvedla zvukový formát Dolby Stereo, který do kin přinesl (navzdory svému názvu) tříkanálový zvuk. Přibyl středový reproduktor pro dialogy. Byl umístěný za plátnem, takže hlasy herců nepromlouvaly někde ze stran. Další Dolbyho formáty přidávaly nové kanály, byly digitální a dostaly se kromě kin i do domácích sestav, přenosných přehrávačů nebo mobilů.

Za lepší hry

Co znamená Dolby pro zvuk, to je Nintendo ve videoherním světě. Nebylo tomu tam vždy. Historie Nintenda sahá až do konce 19. století, japonská firma tehdy začal prodávat karetní hry pro domácí trh. V roce 1949 do firmy nastoupil Hiroshi Yamauchi (85) jako nový prezident. Začal se orientovat i na západ. Impérium rozšiřoval do USA nebo Evropy. Nintendo začalo vyrábět i hračky nebo karty s motivy Disneyho postaviček.

V 70. letech firma do Japonska distribuovala herní konzole Magnavox Odyssey, což už bylo jen kousek k tomu, aby se do videoher aktivně zapojilo i Nintendo. Nejprve vyvíjelo vlastní hry. Nejprve to byla závodní arkáda EVR Race, obrovský úspěch přinesl až Donkey Kong nebo Mario.

Nintendo Family Computer Nintendo Entertainment System
Nintendo Family Computer | Nintendo Entertainment System (foto: Wikipedia)

V roce 1983 Nintendo vydalo svou první osmibitovou herní konzoli Famicom, kterou o dva roky později dostala do světa (v redesignované podobě) pod značkou Nintendo Entertainment System (NES). Firma globální prodala bezmála 62 milionů kusů konzole. Hitem se staly i nástupci SNES, Nintendo 64, GameCube nebo Wii, všechny opět s prodeji po desítkách milionů. Nintendu se daří i v kapesních konzolích, Game Boy nebo Nintendo DS jsou co do počtu prodaných kusů ještě výkonnější než stolní mašiny. Yamauchi stál u kompletní reorganizace firma a vydržel v ní šéfovat neuvěřitelných 53 let (až do 2002).

 

Na podzim nás předčasně opustil i Tom Clancy (66). Toho hlavně známe jako spisovatele špionážních a válečných knih. Jejich adaptace známe z kin (série o Jacku Ryanovi) i počítačových her. Méně se ví, že v roce 1996 spoluzaložil vývojářské studio Red Storm Entertainment, které na náměty jeho knih produkovalo střílečky a stealth akce.

Největším hitem byl Rainbow Six z roku 1998. Nezůstalo to bez odezvy, dva roky nato Red Storm pohltil herní gigant Ubisoft, jenž značku Tom Clancy’s využil naplno. Přišly další díly Rainbow Six, nové série Ghost Recon, Splinter Cell nebo HAWX.

Ohodnoťte tento článek!