Oracle chystá levné procesory s RISC architekturou Sparc. Vrátí jí popularitu?

0

Ačkoliv čipy ARM se stále více rozmáhají, lze přesto říct, že lidé se zájmem o alternativní procesorové architektury to dnes nemají lehké. Například MIPS přes čínské snahy (a iniciativy firmy Imagination) stále spíše skomírá. Skutečně špatné je to ale pro nás běžné smrtelníky s architekturou Sparc. Tyto procesory typu RISC nyní vyrábí Fujitsu a Oracle, ovšem používají se jen ve velmi drahých serverech a superpočítačích. Jsou tedy prakticky nedostupné. Zdá se ale, že v budoucnu by se situace mohla zlepšit. Podobně jako IBM chce totiž zřejmě Oracle svou instrukční sadu (zděděnou po odkoupeném Sunu) více zpopularizovat, a proto chystá také nějaké levnější Sparcy, které by už mohly být dosažitelnější.

Podle informací potvrzených Johnem Fowlerem přímo z Oraclu je nyní v přípravě čip s pracovním označením Sonoma, který by už nebyl omezen jen na sféru „big iron“ serverů, ale mělo by jít o jakž-takž dostupný čip, podobný běžným Xeonům architektury x86. Těmto má také zřejmě na trhu čelit, takže by se měl objevit v mainstreamových serverech se snad konkurenceschopnou cenou. Ta bude asi stále daleko nad tím, co jsme ochotni zaplatit za stolní PC, nicméně bariéra již bude nižší a snad by se mohly objevit i nějaké vývojářské desky nebo podobný hardware, který by si nadšenec už dovolit mohl.

Sparc T5 a M5
Sparc T5 a M5 od Oraclu

Podle Fowlera má sice být procesor Sonoma levnější než třeba highendový Sparc M7, stále ale má jít o výkonné CPU. Ačkoliv počty jader a další parametry jako paměťový řadič, I/O a cache budou zřejmě očesány, procesor si má zachovat různé speciální akcelerátory, například pro šifrování, kompresi, Javu nebo pro databázové úlohy. Právě díky těm by mohl být i bez vysokého počtu jader poměrně zajímavý – údajně by dokonce mohl mít ještě modernější sestavu těchto koprocesorů, než Sparc M7. Výhodu proti Xeonům E5 či Opteronům by Sonomě měla také nadále propůjčovat provázanost se softwarem od Oraclu.

 

Oracle v současnosti většinu svých serverů staví na procesorech s instrukční sadou x86, s příchodem čipů Sonoma by se nicméně mohl sortiment serverů na platformě RISC opět zvětšit. Po stránce softwaru by zřejmě byly podporovány zejména v kombinaci s operačním systémem Solaris. Roky, kdy byla tato instrukční sada přítomna jen ve velmi specifické části trhu, se totiž podepsala na úrovni podpory například v linuxovém ekosystému. Loni například Sparc přestal podporovat Debian (od verze Jessie) a podobná je situace i v některých dalších open source projektech. Tyto problémy by ale byly řešitelné, pokud by bylo k dispozici více hardwaru a tím i vývojářů.

Oracle Sparc T5

Bohužel zatím není známo, jak moc „levný“ Sparc Sonoma bude (jak už bude řečeno, žádné Raspberry Pi to nebude, spíše něco X-Gene, jehož vývojářská platforma stále stojí desetitisíce). Podobně také ještě nebylo upřesněno, v jakém horizontu chce Oracle procesory Sonoma dostat na trh. Více bychom se ale o něm mohli dozvědět během konference Hot Chips, která se bude konat v druhé polovině srpna a kde by k němu Oracle zřejmě měly mít prezentaci.

Zdroj: IDG

Oracle chystá levné procesory s RISC architekturou Sparc. Vrátí jí popularitu?
Ohodnoťte tento článek!