Oracle: „Google na Androidu vydělal 22 miliard dolarů, chceme podíl“

0

Délce a složitosti soudní pře Oraclu s Googlem se může rovnat jen bitva Applu se Samsungem. Ta druhá již vrcholí, ta první pomalu také. Oracle zažaloval Google v roce 2010 za to, že značnou část Androidu postavil na Javě, jejíž práva vlastní právě databázová jednička.

První kolo vyhrál Google, ale odvolací soud se postavil na stranu Oraclu. Google chtěl následně případ posunout k Nejvyššímu soudu, ale ten jej nepřijal a platí tak rozhodnutí federálního odvolacího soudu, který uznal, že v Android porušuje API Javy.

Android

Pro Google to znamená konec nadějí, Oracle zase může počítat odškodné. Firemní právník spočítal, že Google na Androidu od roku 2008 utržil celkově 31 miliard dolarů, zisk činil 22 miliard. Google si nepřál, aby tato čísla viděla veřejnost, protože to může poškodit jej i partnery. Stejně tak ale nevíme, jak přesně je spočítali v Oraclu, žádná ze stran nechtěla sumu komentovat.

Je oněch 31 miliard hodně, nebo málo? Google vydělává na mobilní reklamě a díky provizím z prodeje aplikací a her. Konkurenční Apple vyplatil vývojářům od roku 2008 již 40 miliard dolarů. Příjmy si dělí poměrem 30/70, Apple tak utržil zhruba 17 miliard. Pochopitelně ale nemá vlastní vyhledávač. Místo toho inkasuje za prodej hardwaru. Jen za poslední čtvrtletí utržil na iPhonech přes 32 miliard. Oracle mimochodem zjistil, že Google Applu v roce 2014 zaplatil miliardu dolarů za to, aby jeho vyhledávač zůstal v iOS.

 

Proč se po všech těch miliardách právníco Oraclu pídí? U soudu se teď budou snažit obhájit, jak moc firma tratila na tom, že jí Google celá ta léta neplatil licence za Javu. To znamená, že bude chtít jednotky miliard dolarů, soud určí méně, Google se odvolá atd. O zábavu bude ještě chvíli postaráno.

Zdroj: Bloomberg (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!