Oracle představil nové RISC CPU Sparc M7. Na 20 nm má 32 jader a kompresi RAM

0

V oblasti procesorů do mainstreamových serverů už dnes přesvědčivě kraluje Intel či obecně instrukční sada x86. Nicméně v dražších serverech ještě stále hrají roli i exotičtější architektury jako Power a Sparc vcházející z koncepce RISC. Právě do původně Sunovské rodiny Sparc nyní společnost Oracle chystá nový příspěvek, procesory Sparc M7. Předběžně ho představil na letošní konferenci Hot Chips 26.

Oracle údajně skončí s téčkovými čipy jako byl Sparc T5 a nové Sparcy budou už tvořit jen jednu řadu označenou písmenem M, jejíž je Sparc M7 posledním výhonkem. Měl by už zřejmě být založen na novější generaci jádra označené S4 a vyroben bude 20nm procesem u TSMC. Především ale půjde o zajímavý komplexní čip: Sparc M7 se bude skládat z více než deseti miliard tranzistorů a ponese rovnou 32 procesorových jader. Každé přitom dokáže zpracovávat až 8 vláken. Jejich počet lze ale dynamicky škálovat dle zátěže – v případě potřeby může všechny zdroje jádra užívat jediné vlákno.

Oracle Sparc M7, snímek čipu
Oracle Sparc M7, snímek čipu

Čip má svých 32 jader v osmi čtyřjádrových klastrech sdílejících společnou L3 cache o velikosti 64 MB. V klastru je pak mezi všemi čtyřmi jádry sdílena 256KB instrukční L2 cache s osmicestnou asociativitou a také 256KB datovou L2 (asociativita je čtyřcestná) pak sdílejí vždy dvě jádra. L1 cache je již vyhrazená, každé jádro má 16 KB pro data a 16 KB pro instrukce. Samotná jádra mají běžet na taktech vyšších než 3,6 GHz (což), zpracovávají dvě instrukce v jednom taktu (2-issue) a architektura používá vykonávání out-of-order.

Sparc M7 je složen z osmi čtyřjádrových modulů či klastrů
Sparc M7 je složen z osmi čtyřjádrových modulů či klastrů

Každý čip má také čtyři řadiče DDR4 s celkem šestnácti kanály, podporující až až 2 TB paměti. Podporované efektivní frekvence budou 2,1 GHz, 2,4 GHz a 2,67 GHz a řadič umí například za běhu operačního systému odpojit paměťový modul v případě jeho selhání. Zároveň má každý Sparc M7 sedm linek koherentní propojovací logiky. S nimi lze propojit přímo celkem osm těchto CPU; pomocí přídavné logiky lze ovšem budovat servery s až 32 sockety, což vám dá 1024 jader a až 64 TB operační paměti.

Sparc M7 si také pomáhá celou řadou akcelerátorů se specifickou funkcí. Jeden z nejzajímavějších je kompresní a dekompresní hardware, který umožňuje pracovat přímo s komprimovanými daty údajně stejnou rychlostí jako s běžnou pamětí RAM – čímž z operační paměti vytřískáte víc prostoru. Dále by CPU mělo mít akcelerátory pro jazyk Java a práci s databázovými daty (zde je pochopitelně úzká vazba na databázi Oracle).

Oracle Sparc M7
Oracle Sparc M7

CPU zatím ještě nejsou k dispozici, vzhledem k použití 20nm procesu vcelku pochopitelně. Sparc M7 by měl být definitivně uveden na trh příští rok a stále ještě v roce 2015 se objeví i servery Oracle s těmito čipy. Na obligátní otázku, zda se tento hardware bude také dát pořídit „domů“, je ovšem obvyklá odpověď s poukazem na nekřesťanské ceny – s tím se u tzv. velkého železa jednoduše nepočítá…

Zdroje: EnterpriseTech, The Register, Oracle

Oracle představil nové RISC CPU Sparc M7. Na 20 nm má 32 jader a kompresi RAM
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas