Oracle vyhrál odvolací řízení proti Googlu. Android porušuje API Javy

0

Léta táhnoucí se spor mezi Googlem a Oraclem nabral tento týden zase další obrat. Předloni soud rozhodl, že Google sice zkopíroval část kódu z Javy, ale bylo to v rámci tzv. fair use (zákonného užití). Žalobce se proti verdiktu okresního soudu odvolal. A federální odvolací soud se teď postavil na jeho stranu.

Problém se netýká přímo jazyka Java, na ten se copyright nevztahuje, ale konkrétní implementace v aplikačním rozhraní (API). To je rozhraní, pomocí kterého mezi sebou komunikují dva různé programy. Autor jednoho určí, k čemu bude mít druhý program přístup a jaké metody může využívat. Autor druhého je pak implementuje, aniž by sám musel znát strukturu cizího softwaru. A právě tu mezivrstvu tvoří API. Díky němu můžete pro Twitter použít neoficiální klient, přihlásit se pomocí Facebooku k jiným službám, použít mapy Googlu v jiné aplikaci apod.

Android

Android používá pro běh aplikací vlastní prostředí postavené na Javě. Zatímco Oracle chce vydělávat na nesvobodných implementacích Java SE, Java ME apod., Google využívá virtuálního stroje a knihoven Dalvik, který je pro změnu založen na již ukončeném projektu Apache Harmony, open source verzi Javy. Google je dnes sám obrovským přispěvatelem Javy a k tomu jazyku také díky Androidu získal spousty vývojářů, i když právě pro prostředí Dalvik.

To Oraclu vadí nejvíce, neboť z aplikací pro Android je de facto vyřazen a utíkají mu miliony za licence. Přitom v dobách hloupých telefonů byla Java (J2ME) zdrojem velkých příjmů od výrobců. A tak se snaží útočit přes API, pomocí něhož mohou vývojáři přistupovat k systémovým funkcím.

 

Google zkopíroval API z Javy a tvrdí (okresní soud mu přitakal), že existuje pouze jeden způsob, jak jej navrhnout. Pravdou ale je a potvrzují to také lidi ze Sunu (stáli za Javou, než je koupil Oracle), že měli spousty možností, jak aplikační rozhraní nadefinovat. Jejich způsob není jediný možný a je to tedy výsledek kreativní práce, na který se copyright vztahuje, tvrdí odvolací soud.

Případ teď nejspíš poputuje k Nejvyššímu soudu USA a bude tak trvat několik dalších měsíců nebo let, než dojde k finálnímu verdiktu. Nebo Google uzná chybu, s Oraclem se dohodne a začne mu platit. Anebo Android výrazně přepíše, což už se možná pomalu děje. Firma například pracuje na ARTu, náhradě běhového prostředí Dalvik.

Zdroj: Foss Patents

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář