OSA chce zavést poplatky i za mobily. Za každý gigabajt 1,50 Kč

0

Šéf OSA Roman Strejček řekl v rozhovoru pro Ihned, že by svaz chtěl začít vybírat poplatky i za mobilní telefony. Výše poplatků by byla stejná jako u dnešních flash disků, tedy 1,50 Kč za každý gigabajt, nejvýše však 90 Kč za jedno zařízení. Částku by si rozdělila OSA s dalšími kolektivními správci.

Svaz pro to zatím nemá žádnou oporu vlády. Dle slov Strejčka nechtějí změnu vyhlášky ministerstva kultury, ale raději se domluví přímo s dovozci telefonů.

Sony Xperia XA Ultra

Evropská komise říká, že země povolující tvorby rozmnoženin díla bez souhlasu autora musí v autorském zákoně myslet na alternativní způsob odměn, které by kompenzovaly případné ztráty držitelům práv. V Česku takto platíme za audio, video, počítačové komponenty a prázdné nosiče záznamu (viz ceník OSA).

  • Za optické mechaniky, čtečky paměťovek a pevné disky se platí 3 % z ceny.
  • U optických médií od 0,40 Kč (CD-R) až po 5 Kč za kus (přepisovatelné DVD).
  • Flash paměti (karty, USB klíčenky atd.) 1,50 Kč za GB, maximálně však 90 Kč.
  • U nezabudovaných HDD se platí 0,15 Kč za GB (do kapacity 1 TB). U HDD nad 1 TB je poplatek 150 Kč za kus a dále 0,10 Kč za další GB.

Tyto tzv. náhradní odměny loni vynesly 72,3 milionu korun, o 9 % více než v roce 2014. Odměny rostou pravidelně. Ještě v roce 2011 to bylo jen 48 milionů korun. Zpoplatnění mobilů by růst ještě urychlilo.

„Výpalné“ z mobilů by nebylo českým vynálezem. Náhradní odměny z mobilních zaířzení se již platí i v Německu, Rakousku nebo na Slovensku. Naši východní sousedé zavedli v roce 2011 paušální poplatek 3 % z ceny přístroje. Letos se snížil na 0,7 % za mobil a 0,6 % za tablet.

 

Zdroj: Ihned

Ohodnoťte tento článek!