Piráti to opět zvládli. Všechny oscarové filmy už jsou na internetu

2
Dunkirk
Dunkirk

Už za pár minut bude americká akademie podevadesáté udělovat Oscary. Letos bylo ve všech kategoriích kromě dokumentů a zahraničních filmů nominováno 34 filmů. Všechny již jsou dostupné na pirátských sítích. Nejde přitom o žádný rekord, dostupnost pirátských kopií před slavnostním vyhlášením již 16 let monitoruje Andy Baio a pokaždé unikly všechny filmy. Od roku 2003 jich bylo 516. Detailní tabulku v Google Docs najdete zde.

Na Oscara jsou vždy nominovány filmy, které měly premiéru v minulém kalendářním roce. Je logické, že filmy z jara už budou i na DVD a Blu-ray, takže pirátskému šíření nic nebrání (ani protikopírovací ochrany). Filmy s velkými ambicemi ale mají často kinopremiéru až na podzim, aby je akademici měli v čerstvé paměti.

Ještě tak nejsou na běžných nosičích ani VOD službách, ale uniknou jako kinoripy nebo DVD screenery. V druhém případě jde o zvláštní recenzní kopie zasílané porotcům, aby nemuseli chodit do kina.

Z 34 loňských filmů jich 20 uniklo ve formě kinoripů, 14 jako kvalitnějších telesynců (kinorip s kvalitním zvukem), 18 jich vyšlo ve formě ripů z prodávaných DVD/BD a na internetu se jich 21 objevilo ve formě HQ ripů. To jsou teleciny (digitalizované filmové pásy), webripy nebo R5 (levná a méně kvalitní DVD určená pro Rusko). Uniklo také 12 DVD screenerů.

Jen čtyři filmy nevyšly v lepší kvalitě než natočením v kině. Jde o Všechny prachy světa (All the Money in the World), Ferdinand, Mudbound a Star Wars: Poslední z Jediů. Všechny měly premiéru až v druhém polovině prosince.

Z Baiových historických dat vyplývá, že 94 % filmů bylo dostupných v dobré kvalitě (HQ, screenery, DVD/BD ripy) ještě před vyhlášením Oscarů. V průměru trvá 29 dní mezi kinopremiérou a prvním dostupným kinoripem. Ripy z DVD nebo Blu-rayů vycházejí v průměru až po 103 dnech.

Piráti to opět zvládli. Všechny oscarové filmy už jsou na internetu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE

  • Je to tak, z poslednich 5 stazenych filmu jsem dokoukal jeden, byl dobrej, ale ten zbytek to neslo.

   Zajimalo by me, jak je mozne, ze neslysime nikdy o zadnem filmu, ktery by si vinou piratou na sebe nevydelal, kdyz je to pirateni tak popularni. To maji filmove vydavatelske domy takove marze na kazde vstupence do kina a na kazdem prodanem BluRay, ze i to co prodaji jim staci k ziskovosti filmu?

   Pokud jsou na tom tak dobre, tak chapu, ze nechtejki nic menit a prechazet na podobny styl distribuce jako u PC her, kterym se to hodne vyplatilo a piratstvi se vyrazne omezilo. Jenze u her byla jina situace, tam k tomu byli dotlaceni, protoze vydelavat prestavali. U filmu holt je nutne mnohem vic piratit nez dnes, aby to vydavatele vic bolelo a ke zmene doslo.

   Ale jak jiz pise Jarda, spis hrozi to, ze to lidi ani piratit nebudou, protoze kvalita filmu zacina byt dost tragicka a dobrych filmu vyjde kazdy rok jen opravdu velmi velmi malo.