Osm důvodů, proč budete Windows 8 (Release Preview) nenávidět

0

Na honbě za revolucí nám Microsoft postupně představuje novinky a vydává ukázková vydání chystaného operačního systému. První ukázková verze, tzv. Developer Preview, vyšla v září loňského roku. Letos na podzim bychom měli spatřit naopak zcela dokončená Windows 8. Aby novinka podzimní vystoupení na pultech obchodů stihla, musí vývojáři nová Windows dokončit a připravit ještě v létě. Konečné sestavení, které se posléze bude prodávat, by se mělo objevit někdy v srpnu. Neupřesněný termín se kvapem blíží, což znamená, že Microsoft v současnosti provádí poslední úpravy před premiérou.

Tip: Osm důvodů, proč budete Windows 8 (Release Preview) milovat

Před zhruba dvěma týdny vydaná Windows 8 Release Preview by proto logicky měla reprezentovat v podstatě hotový systém. Což znamená, že už ho z velké části můžeme začít hodnotit. Víme třeba, že bude na poslední chvíli odstraněno průhledné prostředí Aero Glass. Zásadní změny v logice a ovládání by nás nicméně potkat neměly. Protože jsme Release Preview již od vydání poctivě testovali, můžeme pomalu začít vypichovat klady a upozorňovat na zápory nového systému. Některé věci se ještě změní, to ale bereme v potaz. Jiné funkce zůstanou stejné a zejména v takovém případě je kritika na místě.

 

Dnes si představíme nejzávažnější problémy, které nás provází ve Windows 8 Release Preview. Někdy příště si představíme naopak nejlepší vychytávky, jež nás potěšily nejvíce.

1. – Nestabilita a zamrzání programů

Zrovna první bod by měl být poplatný pouze ukázkovému Release Preview. Očekáváme, že Microsoft do finále všechny chyby odstraní. Kdyby ne, omlátí mu ostatně lidé podobný nedodělek o hlavu. Přiznáváme, že nás v tomto Osmičky prozatím zklamaly, ve srovnání s nimi byla Windows 7 RC naprosto bezproblémově použitelná a netrpěla žádnými závažnějšími neduhy. Ačkoli se mnohé problémy s nestabilitou aplikací dají „přišít“ výrobcům softwaru, nepamatujeme si, že by skoro hotové Sedmičky provázely podobné trable. V případě Osmiček je ale skoro hotový produkt ve skutečnosti ještě dost vzdálen od cílové čáry. Vývojový tým se bude muset ohánět, aby vše odladil.

Nevíme, zda jsme nějaký unikát, ale velmi často nám zamrzá také Průzkumník. To už těžko svedete na vývojáře třetích stran. Časté zamrzání a padání je ale dost otravné a efektivní práci s počítačem znemožňuje.

2. – Informační lišta se v Průzkumníku přeměnila na postranní panel

Pokud vyloženě neprahnete po dvoupanelových správcích souborů, patrně si vystačíte s obyčejným Průzkumníkem, který v Osmičkách především díky pásu karet představuje solidní pracovní nástroj. Ribbon bude pro některé vás jako dar z nebes. Možná kvůli němu se ale Microsoft zachoval, jak se zachoval. Lišta s detaily, kde jste ještě ve Windows 7 našli podrobné informace o souboru (v případě obrázků také náhled, zatímco u hudebních souborů údaje o interpretovi a dalších aspektech) byla velmi užitečná. Ve Windows 8 RP se ve výchozím stavu nezobrazuje vůbec. Redmondští tedy spoří místo na výšku, jež zabral Ribbon, řeknete si.

To by samo o sobě nevadilo jenže jakmile si informační panel ručně zapnete, potká vás nemilé překvapení. Místo lišty ve spodním části okna se přetransformoval na postranní panel, který ve ukazuje na výšku, nikoli na šířku. Uspořené místo oceníte, jenže s lištou na pravé straně se pracovat nedá. Nepoužitelný postranní panel vás bude štvát tak dlouho, dokud jej nevypnete. Jenže tím se připravíte zase mj. o náhledy obrázků, informaci o počtu vybraných souborů a další údaje. Uvidíme, jestli si zvykneme, ale dva týdny poctivého používání nás o opaku nepřesvědčily, ba právě naopak.

 

3. – Nemožnost systém rychle vypnout

O tomto zádrhelu jsme si již říkali, naneštěstí se situace ve Windows 8 RP nezměnila. Pokud chcete počítač rychle vypnout, nemáte nárok. Proces můžete například uspíšit zkratkou Alt+F4 na ploše, jestliže se ovšem nacházíte na ploše, avšak pokud jste byli zvyklí si myší rychle vyvolat nabídku Start a klepnout na tlačítko Vypnout, Osmičky vám hodně polezou krkem. Stále platí, že se musíte přenést do nastavení, kde klepnete na tlačítko napájení a teprve poté zadáte příkaz k vypnutí stroje. Zde pomohou alternativní postupy. Pokud vás zajímají tipy k tomu, jak si vypínání počítače s Windows 8 maximálně usnadnit, doporučujeme vám nahlédnout do našeho staršího článku Cesta za snazším vypnutím počítače ve Windows 8 Consumer Preview. Microsoft to ale neomlouvá.

Zvláštní je, že když se přepnete na obrazovku Start, můžete stroj uzamknout nebo se odhlásit, když otevřete nabídku přihlášeného uživatele. To, že příkazy k vypnutí nebo restartování najdete v úplně jiné nabídce, nám připadá zbytečně matoucí. V druhé řadě pak také nepohodlné.

 

4. – Aplikace „Pošta, kalendář, lidé a zprávy“ nelze nainstalovat zvlášť

Sada nástrojů z balíku Windows Live Essentials bude v Osmičkách nahrazena aplikacemi pro Metro. S tím problém zase tak moc nemáme a celkem to chápeme. Ani teď nebudeme řešit jejich slabší schopnosti, tyto programy stále prochází vývojem a nějaké chybějící funkce ještě budou doplněny. Soudit budeme potom. V tuto chvíli nám objektivně vadí především to, že si v novodobé sadě kancelářských a komunikačních nástrojů nemůžeme vybrat, které z nich chceme používat. Pokud vás například kalendář nezajímá, stejně si ho do počítače musíte přidat, abyste mohli využívat rovněž e-mailového klienta, adresář s kontakty a chatovacího klienta.

To je hloupé z několika důvodů. Jednak vám bude dlaždice na obrazovce zbytečně překážet, jednak zbytečně poběží na pozadí a bude ujídat výkon. Ne snad, že by ho aplikace pro Metro ujídaly nějak moc, ale pokud jste naučení, že byste nepotřebné a málo používané programy měli odinstalovat, toto vám vyhovovat nebude. Pěkně vytočení budete, když zjistíte, že se například při souběžném používání s telefonem s Windows Phone a stejným online účtem nevyhnete jistým nelogičnostem. Když se na telefonu přihlásíte k chatu, chat v počítači se probudí k životu rovněž.

Pak vás budou obtěžovat vyskakující upozornění na to, že vám přišla nová zpráva. Windows 8 přitom vůbec nevadí, že jste začali chatovat na mobilu a na tomto zařízení komunikujete i nadále. V takovém případě by přitom chat neměl být v počítači vůbec aktivní a bez ustání pípat.

 

5. – Nelze přejmenovat programy v nabídce Start

Upřímně, nemožnost přejmenovat programy umístěné v nabídce Start, která se nyní krásně vyjímá přes celou obrazovku, vás trápit nebude, dokud budete používat aplikace pro Metro. Novodobý Start je nicméně také dobrým spouštěčem aplikací desktopových. Pokud ale k nabídce nepřipnete pěkně pojmenovaného zástupce, budete se muset na ošklivý název dívat donekonečna. Problémová je situace zejména u přenosných aplikací, kde se přímo nabízí připnutí spouštěcího souboru s příponou EXE. Takový soubor je obvykle pojmenovaný nevhodně pro účely spouštění aplikace.

Lépe proto uděláte, když si v takovém případě nejprve vytvoříte zástupce, přidělíte mu jméno (mj. díky tomu budete schopní efektivněji vyhledávat psaním) a teprve pak ho připnete k nabídce Start. Ocenili bychom ale možnost si zástupce v Metru případně přejmenovat dodatečně.

 

6. – Některé aplikace nemají dotekové alternativy

Když už se Microsoft snaží prosadit dotekové prostředí Metro, a to i na osobních počítačích, nikoli pouze na tabletech, měl by také vyrobit aplikace, které budou ovladatelné dotykem. Pár jich samozřejmě vzniká, například e-mailový klient Mail a jeho souputníci obsažení v sadě, ale základní aplikace, k nimž patří také Kalkulačka, se ve Windows 8 nachází pouze v podobě desktopové. Očekávali bychom přitom, že si firma nachystá rovněž jejich odnože na míru ušité Metru. Na tabletu se desktopový program nebude ovládat zrovna nejlépe, nehledě na porušení konzistence prostředí. Jistě, katalog Windows Store nám alternativy ke známým programům skoro určitě nabídne, některé základní nástroje by však měl Microsoft přidat k základní výbavě systému.

 

7. – Duplicita některých prvků

Soužití dvou prostředí bude problémové v mnoha ohledech. Momentálně můžeme s jistotou říci, že se jedná o docela matoucí situaci. Uživatel najednou může spouštět nějaké nové a hezké aplikace bežící přes celou obrazovku. Do toho si pak pustí nějaký obyčejný program (například zmíněnou Kalkulačku), který vypadá úplně jinak. Vyvést z míry vás ale může i duplicita některých prvků. To, co najdete v Metru, naleznete mnohdy také v desktopovém režimu. Především to platí o systémovém nastavení. Metro obsahuje vlastní ovládací panel, ve Windows 8 ovšem najdete také starší klasické Ovládací panely. Část obsahu se prolíná, část je unikátní.

Nebylo by lepší nastavení sjednotit do jediného okna, abychom nemuseli tápat? Podobně se nám zdají zbytečné dva ochranné prvky. Některé desktopové aplikace, co si stáhnete z internetu, se nespustí hned. Nejdříve vás upozorní filtr SmartScreen, že program nezná, takže musíte povolení ke spuštění nejprve vylovit zde. Pak vás ale může překvapit také ještě výzva Řízení uživatelských účtů. Když už program jednou povolíte, mohl by si systém uvědomit, že je zbytečné se dotazovat podruhé.

 

8. – Český Bing za moc nestojí

Problémem Bingu je špatná dostupnost lokálních služeb. Všechny aplikace pro Metro, které jsou na vyhledávač od Microsoftu napojené, proto trpí určitými neduhy. Mapy Českou republiku nepokrývají nejlépe, konkurence vám nabídne mnohem detailnější podklady. Když spustíte aplikaci se zprávami, přivítají vás novinky ze zahraničí, převážně ze Spojených států. Uvidíme tedy, jak se situace zlepší po vydání Windows 8. Nejde jenom o to, aby systém věděl, že se uživatel nachází v Česku a podle toho mu nabízel lokální obsah. Zlepšit se musí také samotný Bing, resp. obecně podpora České republiky, aby nějaký lokální obsah byl vůbec dostupný. Chceme české zprávy. Počasí například naše představy splňuje.

 

Pokračovat bychom mohli ještě dalšími stížnostmi, nejzávažnější nedostatky skoro hotových Windows 8 jsme si ale přiblížili. Některé body se budou vztahovat také na ostré vydání Osmiček, zatímco jiné chyby budou eliminovány. Souhlasíte s naším seznamem? Napadnou vás další problémy?

Ohodnoťte tento článek!