Osm zařízení s Androidem, která nejsou smartphonem ani tabletem

0

Každý den je aktivováno 1,3 mil. zařízení s Androidem a celkem je používáno přes 500 milionů androidích telefonů (víc než 75 % chytrých telefonů). Zelený robůtek však nepohání jen dotykové placky, jakými jsou smartphony a tablety. Díky otevřenosti systému jej může prakticky kdokoliv využít pro ovládání svého zařízení. I proto vzniká nepřeberné množství různých hraček i užitečných pomocníků, které využívají právě systém Googlu. Zde je deset nejzajímavějších – na první pohled často ani nepoznáte, že se jedná o zařízení s Androidem. Najdete mezi nimi takřka kompletní počítače, ale i jednoúčelové gadgety.

Android PC by VIA

Miniaturním počítačem nemusí být pouze Raspberry Pi, Via prodává za 49 USD počítač, který je postavený na základní desce formátu Neo-ITX (17 × 8,5 cm). Pohání jej VIA WonderMedia ARM 11 na 800 MHz s integrovaným grafickým jádrem. Na desce nechybí ani operační paměť s kapacitou 512 MB a soupiska nejdůležitějších konektorů – VGA, HDMI, 4× USB 2.0, microUSB, LAN (RJ-45), 3,5mm audio. Pro data je připravena flash paměť s kapacitou 2 GB, tu je možné rozšířit pomocí microSD karet. APC je napájeno pomocí externího adaptéru s maximálním výkonem 14 W. Příkon (spotřeba) v nečinném stavu je 4W, v zátěži 13,5 W. V základu jej VIA dodává s Androidem 2.3.

Osm zařízení s Androidem

ODROID-X2

Pokud vyžadujete od miniaturního počítače vyšší výkon, předchozí řešení od Via vyhovovat nebude. Lepší volbou bude Odroid-X2, který je poháněn procesorem Samsung Exynos 4412. Ten najdete třeba v Samsungu Galaxy S III nebo Galaxy Note II. Běží na frekvenci 1,7 GHz a i operační paměť má vyšší kapacitu – 2 GB. Mobilní čtyřjádrová grafika Mali-400 (440 MHz) bez problému zvládne přehrát Full HD video a zahrajete si i náročnější hry určené pro tabety a smartphony. Opět nechybí běžné konektory ani slot pro paměťové karty. Kromě Androidu je možné nainstalovat i upravenou verzi Ubuntu pro procesory ARM. Za Odroid-X2 zaplatíte 135 USD a můžete si k němu přímo na stránkách výrobce dokoupit i další příslušenství (14“ LCD, I/O panely, W-Fi).

Osm zařízení s Androidem

Favi SmartStick

Toužíte-li po chytré televizi, ale nemůžete si ji dovolit (nebo prostě nechcete prodávat tu stávající), je jedním z řešení připojení mini počítače do HDMI. Většinu z nich pohání právě Android a často je podporována i možnost nákupu na Google Play. Získáte tak i jednoduchou herní konzoli. Konkrétně Favi SmartStick je poháněn procesorem Cortex-A9 (1 GHz) a gigabajtem operační paměti. O síťovou konektivitu se stará vestavěná Wi-Fi, multimédia i další data můžete ukládat do interní paměti (4 GB) nebo paměťovou kartu. V současné chvíli je dostupná verze s pamětí 8 GB a podle formuláře výrobce neodesílá do ČR, avšak na Slovensko ano.

Osm zařízení s Androidem

Lenovo K91

Android do televize však nemusíte dostávat pouze pomocí donglu do HDMI. Lenovo na posledním CESu ukázalo televizi, jež je poháněna Androidem 4. Její úhlopříčka je 55“ a srdcem je dvoujádro od Qulacommu s frekvencí 1,5 GHz. Na rozdíl od čínských „smart TV“ si Lenovo vymyslelo i vlastní prostředí pro Android. To je mimo jiné možné ovládat i hlasem. Pro konzervativnější uživatele poslouží dálkové ovládání s touchpadem. Televize je vybavena i přední kamerou pro video hovory. Zatím bohužel není jasné, kdy televize přijde na trh ani cena, za kterou se začne prodávat.

Osm zařízení s Androidem

Parrot Asteroid Smart

Android si můžete zabudovat i do automobilu. Multimediální systém s Androidem 2.3 a notně upraveným prostření má displej s úhlopříčkou 6,2“ a rozlišením 800 × 480. Konektory odpovídají spíše tabletům – výstup zvuku, microUSB a klasická USB pro připojení GPS nebo 3G modemu. K Parrotu lze připojit iPod a přehrávat hudbu přímo z něj.

Osm zařízení s Androidem

Instacube

Hloupé fotorámečky jsou minulostí, ty současné musí mít operační systém, připojení k internetu a možnost stahovat fotky z Instagramu. Přesně to umí Instacube – chytrá kostka, která byla zainvestována díky Kicksterteru. Na displeji s nízkým rozlišením 600 × 600 můžete zobrazovat stream fotografií vašich přátel.

Osm zařízení s Androidem

Samsung Galaxy Player

O konkurenci iPodu Touch se pokusil Samsung. Jeho Galaxy Player vypadá podobně jako jihokorejské smartphony, avšak s Playerem si nezatelefonujete. Pětipalcový displej má rozlišení 800 × 480 a přehrávač je vybaven starým Androidem 2.3. Protože neumí přehrávač ani 3G, k webu se připojíte pouze na Wi-Fi. V terénu však můžete využít FM rádio nebo GPS. Android je stejně jako u telefonů vybaven nástavbou TouchWiz.

Osm zařízení s Androidem

Nikon Coolpix S800c

Kromě Samsungu Galaxy Camera si můžete Android v kompaktu vychutnat i s modelem od Nikonu. Má 16 Mpx, snímač o velikost 1/23“ a desetinásobný optický zoom. Světelnost objektivu je f/3.2-5.8 (4,5-45 mm). ISO je možné nastavit mezi hodnotami 125-3200. Foťák umí točit Full HD videa do formátu MPEG-4.

Osm zařízení s Androidem

Ohodnoťte tento článek!