Osmičky na Steamu překonaly Windows XP, Chrome se citelně propadl

0

Kdybychom měli bilancovat, jak si stojí tři celosvětově nejpoužívanější internetové prohlížeče, museli bychom konstatovat propady u všech. První místo Internet Exploreru hned tak někdo neuzme. Je to výchozí prohlížeč ve Windows a právě Windows používá prakticky celá planeta. Prodeje počítačů ale zpomalují, jak je lidé často nahrazují tablety a chytrými telefony – případně aspoň doplňují. Spolu s tím, jak se rozmáhají jiné, tentokráte mobilní systémy, upadá nejen podíl prohlížeče od Microsoftu, ale také podíly zbylých zdejších prohlížečů, které se na jiných platformách příliš neprosadily.

Předchozí měsíc: Microsoft hodnotí situaci. Osmičky si vedou dobře, zejména u hráčů

Zatímco zmíněný Internet Explorer spadl z lednových 48,54 % na únorových 48,31 %, Firefox rovněž „úspěšně“ klesal. Jeho 17,50% podíl se ztenčil na 17,34 %. Únor neprospěl ani Chromu. Jeho používanost se vůbec podle statistiky od Net Applications.com povážlivě tenčí. Zatímco jeho dva momentálně největší konkurenti ztratili jen málo, program od Googlu se musí smířit s tím, že se v posledním měsíci propadl z 15,58 % na 14,27 %. Je to skoro až divné, protože by se měl ve stále větší míře prosazovat na Androidu. Tam mu nicméně nadále konkuruje výchozí prohlížeč. Ten si naopak polepšil. Svůj podíl navýšil z 2,53 % na 3,01 %.

 

Safari protentokrát rostlo jen opatrně, a to z 11,79 % na 11,96 %. Všimnout si musíme výrazného nástupu menších alternativních prohlížečů. Jak se platformy tříští, přibývá různých značek. Jednotlivě mají podíl malý, ale dohromady tvořily v únoru 5,11 %, ve srovnání s lednovými 4,06 %.

Únorová statistika: prohlížeče
Únorová statistika: prohlížeče

Teď se tradičně podíváme na desktopové operační systémy. Žádný dramatický vývoj se podle Net Applications.com nekonal. Jako vždy posilovaly oblíbené Sedmičky, Ikspéčka mezitím uživatele postupně ztrácí. Ano, Osmičky svůj tržní podíl navyšují. A již překonaly nejpoužívanější verzi OS X.

  • Windows 7 – z 44,48 % na 44,55 %
  • Windows XP – z 39,51 % na 38,99 %
  • Windows Vista – z 5,24 % na 5,17 %
  • Windows 8 – z 2,26 % na 2,67 %
  • OS X 10.8 – z 2,44 % na 2,61 %

Únorová statistika: desktopové operační systémy
Únorová statistika: desktopové operační systémy

Ještě se ohlédneme za tím, jak situaci hodnotí Valve. Herní firma provozuje digitální distribuční platformu Steam, to je vám asi známo. Windows 8 v součtu již porazila stará Windows XP. 64bitová edice se vyškrábala na 8,89 % (v únoru získala 0,85 %), zatímco 32bitová na 0,74 % (postoupila jen o 0,02 %). Dohromady Osmičky používá již 9,63 % hráčů na Steamu. Naproti tomu s Ikspéčky drží basu 9,33 % uživatelů. Stále se tak jedná o docela početnou skupinu.

Tip: Zhruba 10 % uživatelů služby Good Old Games.com používá Windows 8

Nic samozřejmě nemůže ohrozit Windows 7, která ovšem celkově ztratila 0,42 %. Budou za to zodpovědné především dostupné upgrady na Windows 8, které majitelé novějších počítačů využívají zejména při skocích ze Sedmiček. Celkově si operační systém vede dobře, jeho tržní podíl v uplynulém měsíci činil 69,31 %.

Co na to Vista? Je to možná zvláštní, ale její 64bitová edice si na konto připsala 0,02 %. 32bitová nicméně ztratila 0,20 % a celkově na této verzi Windows hrálo 5,84 % uživatelů. To je pořád mnohem víc, než kolik mají např. všechny verze OS X dohromady (3,07 %). Kompletní výsledky sběru dat, včetně přehledu o hardwaru, používaném uživateli Steamu, naleznete na webu store.steampowered.com.

Steam a jeho uživatelé v únoru
Steam a jeho uživatelé v únoru

Zdroj: Net Applications.com | Valve

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář