„Osmičky“ se budou oficiálně nazývat Windows 8. A také Windows RT

0

Konečně došlo k oficiálnímu odhalení názvu a edic Windows 8. Donedávna jsme tento název používali spíše v uvozovkách, vlastně tak činil sám Microsoft. Po měsících mlžení a nekomentování vypustil balík informací, který nakonec žádnou bombu neoznamuje. Osmičky se nakonec budou skutečně nazývat Windows 8. Měli jsme pochybnosti o tom, zda by se s příchodem revolučního Metra spíše nevyplatilo vybudovat značku novou, redmondští si to ale zřejmě nemyslí. Vzpomeňte na Windows Phone, která si lidé často pletou s Windows Mobile. Značka Windows ale nezanikne, číslice osm však nebude všudypřítomná.

Tip: Zdarma: Windows 8 Consumer Preview je ke stažení

Podívejme se na rozdělení jednotlivých edic:

  • Windows 8 (určena pro platformu x86)
  • Windows 8 Pro (určena pro platformu x86)
  • Windows RT (určena pro platformu ARM)
  • Windows 8 Enterprise

Myslím, že již nyní máte jasno. Pokud ne, vězte, že na dnešní počítače se už nechystá invaze hromady edicí jako v minulosti. Budou tu základní Windows 8, plus budou moci uživatelé prahnoucí po nadstandardních funkcích sáhnout po Windows 8 Pro. Odpadají patálie s rozlišováním Home Basic, Home Premium, Ultimate atp. Tohle je od teď oficiálně nepořádek, který zemře spolu s Windows 7. Výrazné zjednodušení systému dostupných edic považujeme za chválihodný krok, který jsme si málem vymodlili. Vedle dvou běžných Osmiček budou mít svá Windows 8 také podniky, označená prostě jako Windows 8 Enterprise, to jen tak na okraj.

 

I v „obyčejných“ Windows 8 budou funkce, které jsme dříve znali například z nejvyšší edice Ultimate, například zde budete moci přepínat jazyky. Windows 8 Pro pak obsáhnou šifrování disku, virtualizaci nebo možnost připojit se k doméně. Tyhle věci domácí uživatele netrápí, rozdělení dvou základních edicí je tady jasnější než 200W žárovka. Obě mají jinou cílovou skupinu.

Windows Media Center už jen samostatně, a pro vyšší edice Windows

Teď přejdeme k další ožehavé otázce, která nás delší dobu trápila. Ano, Windows Media Center bude k dispozici pouze samostatně, a to jako součást tzv. Media Packu pro Windows 8 Pro. Půjde tedy o samostatný balíček, skoro určitě zpoplatněný. Detaily neznáme.

Zcela samostatnou kapitolou budou Windows 8 pro zařízení s procesory ARM. Těmto „Osmičkám“ číslice z názvu zmizí, naopak se do něj propracovala zkratka RT. Microsoft naráží na prostředí Windows Runtime (WinRT), které přišlo společně s Metrem. Na tabletech desktop bude, ale jen v silně omezené formě, prim zde bude hrát ale právě Metro a WinRT. Zvolený název pro operační systém je tedy namístě. Samostatně si Windows RT nekoupíte, budou pouze předinstalovaná na tabletech a počítačích nové generace. To jsou ty počítače, kde už bude desktop víceméně pasé.

Tedy, to jsou ty počítače, kterých se v současnosti všichni bojíme. Metro je ale velice přístupné rozhraní, takže má šanci přitáhnout k počítačům nové uživatele, kteří se dosud složitě vyhlížejícího desktopového prostředí obávali. A upřímně, stále pevně věříme tomu, že běžným uživatelům bude bohatě stačit. Brouzdat po Internetu se na tom dá. Prohlížet fotky, koukat na videa, poslouchat muziku a chatovat těchto zařízeních také půjde. Windows RT aktuálně představují onu revoluci, kdy desktopu máváme kapesníkem na rozloučenou. V domácnostech to bez něj půjde. A když ne, budou tu Windows 8 běžící na procesorech s architekturou od Intelu.

Windows RT přijdou s Office v ceně, Windows 8 nikoli

Dohady se vedly o kancelářských programech ze sady Office. Nyní můžeme potvrdit, že Windows RT obsáhnou sice desktopové, avšak dotykovým obrazovkám uzpůsobené verze aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Se základní výbavou operačního systému tedy dostanete plnohodnotnou kancelářskou sadu. Pro pořádek ještě jednou výslovně upozorňuji, že toto neplatí pro Windows 8. Jak se to má s Metrem a desktopem, jsme několikrát rozebírali, takže vás odkážeme na naše starší články. Veškeré zpravodajství související s Osmičkami najdete zde.

Tip: Rozlučme se s desktopem. Kruh se uzavírá

Microsoft zveřejnil výpis funkcí, takže se můžete sami povídat, co bude v jaké edici dostupné. Porovnávají se zde Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT. To už myslím komentovat nemusíme, například Internet Explorer bude dostupný všude, jen na platformě ARM nebude obsahovat zásuvné moduly typu Flash Player. Desktop oficiálně najdete všude, zatímco instalace desktopového softwaru nepřepadá ve Windows RT v úvahu.

Metro si – jakožto jako výchozí prostředí – proklestí cestu do všech edicí, stejně tak v něm pokaždé naleznete Windows Store. Nikde nebudeme postrádat Windows Update, filtr SmartScreen nebo Windows Defender. Ano, i na tabletu s procesorem ARM budete chráněni plnohodnotný antivirovým řešením. No, seznam funkcí prozkoumejte sami, o své názory se nezapomeňte podělit v diskuzi.

Srovnání funkcí

Feature name Windows 8 Windows 8 Pro Windows RT
Upgrades from Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium x x  
Upgrades from Windows 7 Professional, Ultimate   x  
Start screen, Semantic Zoom, Live Tiles x x x
Windows Store x x x
Apps (Mail, Calendar, People, Messaging, Photos, SkyDrive, Reader, Music, Video) x x x
Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote)     x
Internet Explorer 10 x x x
Device encryption     x
Connected standby x x x
Microsoft account x x x
Desktop x x x
Installation of x86/64 and desktop software x x  
Updated Windows Explorer x x x
Windows Defender x x x
SmartScreen x x x
Windows Update x x x
Enhanced Task Manager x x x
Switch languages on the fly (Language Packs) x x x
Better multiple monitor support x x x
Storage Spaces x x  
Windows Media Player x x  
Exchange ActiveSync x x x
File history x x x
ISO / VHD mount x x x
Mobile broadband features x x x
Picture password x x x
Play To x x x
Remote Desktop (client) x x x
Reset and refresh your PC x x x
Snap x x x
Touch and Thumb keyboard x x x
Trusted boot x x x
VPN client x x x
BitLocker and BitLocker To Go   x  
Boot from VHD   x  
Client Hyper-V   x  
Domain Join   x  
Encrypting File System   x  
Group Policy   x  
Remote Desktop (host)   x  

Zdroj: Blogging Windows

„Osmičky“ se budou oficiálně nazývat Windows 8. A také Windows RT

Ohodnoťte tento článek!