Osmijádrová Vishera bude i s TDP 95 W. AMD možná chystá i rychlejší šestijádro

0

Intel již dávno standardizoval TDP desktopových procesorů na hodnotě 95 W a poohlíží se i po možnosti srazit tuto hranici na 77 W. Polovodičový gigant má ve spotřebě svých architektur v současnosti náskok; jeho konkurent AMD se u svých nejvýkonnějších CPU pro socket AM3+ stále drží vyšší hodnoty 125 W. Jelikož je však o procesory s nižší spotřebou zájem, musí se firma přizpůsobit. Dle neoficiálních informací se tak nabídka osmijádrových procesorů FX druhé generace rozroste o 95W model FX-8300.

Jak informuje server techPowerUp, procesor s tímto označením se objevil v seznamech CPU podporovaných v základních deskách „nejmenovaného“ výrobce (namátkovou kontrolou ale odhalíte, že jde o Asus). V seznamu je uvedeno, že základní frekvence tohoto procesoru bude 3,2 Ghz, což není zrovna málo – frekvence je vyšší než u FX-8120. Turbo uvedeno není, techPowerUp ovšem uvádí, že se bude pohybovat okolo 3,6 GHz. Čip s modelovým kódem FD8300WMW8KHK by měl patřit do stejné revize, jako ostatní uvedené procesory FX druhé generace. Jak již bylo řečeno, TDP je stanoveno na 95 W.

Procesor AMD FX-8350 (Vishera)

Nejde o první zmínku o FX-8300. Již dříve byl tento procesor spatřen v nabídce konfigurací počítačů HP Envy. Tam se ovšem dozvídáme poněkud konfliktní informace, dle HP má totiž FX-8300 v základu běžet na 3,3 GHz, nikoliv na 3,2 GHz. Který zdroj je důvěryhodnější, nechám na vás, možné ale je i to, že pro OEM odběratele jsou dostupné čipy s odlišnou specifikací. HP mimochodem nabízí i další exotické procesory pro socket AM3+: osmijádro FX-8140 s údajným taktem 3,2 GHz (a zřejmě architekturou Bulldozer) a šestijádrový FX-6350 na 3,9 GHz. Druhý z jmenovaných má frekvenci o 400 MHz vyšší než model FX-6300, dostupný běžně v obchodech. Díky architektuře Piledriver by to mohl být pro leckoho zajímavý kousek. Jeho TDP však velice pravděpodobně bude 125 W.

 

Vedle strojů patřících příznivcům (relativně) nízké spotřeby mají 95W procesory FX ještě jedno uplatnění. Část základních desek pro socket AM3+ (typicky ty levnější) totiž ani nepodporuje procesory s TDP 125 W, neboť jejich napájecí kaskády takový odběr jednoduše nevydrží (nebo si to alespoň výrobci nechtějí vzít na triko). Pro majitele postižených modelů proto bude FX-8300 jedinou možností, jak do stroje bez problémů osadit osmijádro. Pravda, pokud se jim toto FX podaří sehnat. Již v řadě Bulldozer se 95W modely vyskytovaly (a to FX-8100 na frekvenci pouhých 2,8 GHz a 95W verze čipu FX-8120), na pultech obchodů ale moc k vidění nebyly.

Těžko říci, zda FX-8300 nepostihne stejný osud. Se svou frekvencí již na tom nebude zas tak zle, co se týče výkonu v vícevláknových úlohách, takže by v rámci nabídky AMD mohl být poměrně atraktivní. Doufejme tedy, že si ho AMD nenechá pouze pro velkoodběratele z řad výrobců OEM. Procesor mimochodem přes nižší výkon nemusí být nijak výrazně levnější oproti FX-8350. Jak můžete vidět například u APU Trinity, AMD si za sníženou spotřebu účtuje peníze stejně jako za vyšší frekvence.

Zdroje: techPowerUp, Asus, CPU World, HP

Ohodnoťte tento článek!