Osmijádrové Sandy Bridge-E dorazí začátkem 2012

0

Ačkoliv před několika dny uvedená šestijádra architektury Sandy Bridge-E bez problémů převzala výkonostní trůn po svých předchůdcích, americký gigant samozřejmě myslí i na týdny teprve nadcházející. Stávající šestijádra jsou steppingu C1: ten jak známo trpí nefunkčností VT-d, jak jsem vás ostatně informoval v novince před měsícem a půl.

V zásadě tedy čekáme na stepping C2, který by měl opravit chybu výše a také konečně nabídnout i nativní osmijádra pod značkou Xeon E5. I zde jsou však otazníky zejména ohledně chlazení, takové osmijádro pracující na 3 GHz totiž zvládne spotřebovat až 150 W. Vyrovnávací paměť třetí úrovně nabobtná až na solidních 20 MB, zřejmě se dočkáme i modelů s rozumnější spotřebou (a nižší provozní frekvencí).

V druhé polovině roku 2012 se dočkáme Ivy Bridge-E, což bude pouze 22nm zmenšenina stávajícího Sandy Bridge-E s potenciálními dalšími drobnými úpravami. Je pravděpodobné, že pokročilejší výrobní proces umožní sestrojení desetijádra s velikostí cache 25 MB. Cenu raději ani nedomýšlím, takový ryze high-endový kousek bude mít jistě hodnotu několika běžných PC sestav.

Nepřehlédněte: Intel odhalil Knights Corner, první komerční MIC procesor

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!