Osmijádrový Xeon na obzoru

0

V současné době drží Intel rekord v počtu výpočetních jader v jednom x86 procesoru – Xeon MP (pro čtyřprocesorové sestavy) Dunnington jich má šest. V plánu jsou ale osmijádrové procesory na bázi architektury Nehalem. Na konferenci ISSCC (International Solid-State Circuits Conference), která se bude konat v San Francisku od 8. do 12. února/februára, prozradí Intel detaily o chystaném osmijádru. Zatím se musíme spokojit s informacemi, které prozradil program přednášek (nový Xeon je zmíněn v Session 3 na stránce 22).

Co o octa-core od Intelu víme z dřívějška? Překvapivě poměrně dost a velkou část z toho Intel nyní potvrdil. Naposledy jsme o osmijádrovém Xeonu, který by měl být kódově označen Beckton, psali v březnu.

Dle tehdejší zprávy z japonského serveru PC Watch bude Beckton mít osm fyzických jader každé s 256 kilobajty L2 cache a společnou L3 cache o velikosti 24 MB. Zásobovat daty jej budou paměti FB-DIMM2 (tedy fully buffered DDR3) na čtyřech kanálech a procesor bude používat nový socket LGA 1567. Ke komunikaci s ostatními procesory v systému a čipovou sadou poslouží čtyři QuickPath linky.

PC Watch má očividně velmi dobré zdroje, neboť to všechno je pravda a seškrtáme-li duplicitní informace, zbyde nám jedno jediné nové číslo. Tím je počet tranzistorů jádra Beckton: neuvěřitelných 2,3 miliardy. Při 45nm výrobě ale bude jádro přeci jen menší, než Itanium Montecito (1,72 miliardy tranzistorů, 90nm proces) a výtěžnost díky možnosti vypínat vadné bloky cache nebude nutně špatná.

Co bohužel neznáme, je datum vydání. Vzhledem k tomu, že Dunnington byl vydán v září/septembri minulého roku, nečekal bych novou víceprocesorovou platformu dříve, než na podzim. Mezitím ale v segmentu serverů nebude nuda: čeká nás ještě vydání nové platformy pro dvouprocesorové servery s paticí LGA 1366. Čtyřjádrové Xeony kódově označené Gainestown jsou až na druhou QPI sběrnici fyzicky shodné s již vydaným desktopovým Core i7 Bloomfield, prototypy desek byly k vidění na posledním Computexu, takže k vydání by mělo být všechno připraveno…

Zdroj: X-bit labs

Osmijádrový Xeon na obzoru
Ohodnoťte tento článek!