Ostrava odpočítává poslední dny do konce papírových jízdenek. Nahradí je karty a mobily

2

V třetím největším českém městě půjdou papírové jízdenky do MHD koupit už jen dva týdny. Postupně již mizí automaty a od 1. ledna 2020 již nebude v provozu ani jeden. Platnost dříve nakoupených jízdenek skončí k 31. březnu, od té doby již Ostrava bude „bezpapírová“.

Jak už jsme v minulosti zmínili několikrát, město kompletně přejde na elektronické odbavování cestujících. Dopravní podnik uvádí, že více než polovina jich dnes ve vozech platí pomocí klasických platebních karet či mobilů. Dalších 15 % využívá další formy elektronických plateb, například prémiové SMS, peněženku v Odisce nebo aplikaci MojeDPO. Rozsáhlá adopce elektronických jízdenek byla motivem k tomu, aby se město jako první v Česku zbavilo závislosti na papíru.

Další důvody jsou hlavně ekonomické. Kromě každoroční úspory ve výši zhruba 10 milionů korun nemusí DPO investovat do obnovy odbavovacího systému na papírové jízdenky, která by byla po 25 letech fungování jinak nezbytná,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Nové typy karet

Kromě výše zmíněných platebních metod přibyde jedna nová. Místo jednorázových papírovaných jízdenek budou v prodeji opakovaně použitelné kreditní jízdenky v podobě čipových karet. Ty budou k dostání v právě budovaných jízdenkomatech (ve městě jich bude 18), na prodejnách DPO a u vybraných externích prodejců, viz mapa.

TIP: Ostrava a Moravskoslezský kraj chystají jízdenkovou revoluci

Karty budou v hodnotách od 100 Kč a v jízdenkomatech je půjde kupovat a dobíjet pomocí platebních karet či v hotovosti. Nejnižší stokorunová stačí na pět 45minutových jízd, od ledna pak na čtyři (standardní jízdenka zdraží z 20 a 24 Kč). Jízdenkomaty budou mít i dotykové displeje, na kterých půjde zjistit dopravní informace, polohu spojů či vyhledávat spojení.

TIP: V ostravské MHD je už Wi-Fi pro všechny, i bez aplikace

Nejcitlivější skupina obyvatel – senioři – se nástrah elektronizace nebude muset obávat. Lidé nad 70 let mohou jezdit po celém městě zdarma, stačí jim jen průkaz totožnosti. Lidé nad 65 let mají jízdené také zdarma, ale potřebují Odisku nebo platební kartu, na kterou jim v prodejně DPO nahrají roční nulový kupón. Při cestování přitom kartu nemusí přikládat k terminálu.

Zdroj: DPO

Ostrava odpočítává poslední dny do konce papírových jízdenek. Nahradí je karty a mobily
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

2 KOMENTÁŘE