V Ostravě vyroste největší „5G laboratoř“. T-Mobile tam otestuje nové technologie

0
ostrava vsb kampus 1600
Kampus VŠB-TUO (foto: VŠB)

Ostrava-Poruba je v těchto dnech skloňována hlavně se střeleckým masakrem, který se odehrál v tamní fakultní nemocnici. Doslova pár metrů od tohoto místa dojde k mnohem pozitivnější události. T-Mobile uzavřel se zástupci Vysoké školy báňské memorandum o dlouhodobé spolupráci, jehož součástí bude mj. výstavba první kampusové 5G sítě v Česku.

Operátor chce v areálu VŠB ve druhém čtvrtletí 2020 spustit novou síť, která bude jakousi laboratoři pro rozvoj infrastruktury ve zbytku republiky. Univerzita pak tuto síť využije pro výuku a výzkum nových technologií. V kampusu totiž za 165 milionů korun vzniká nová budova sloužící pro rozvoj robotiky, IoT, testování autonomních vozidel nebo technologií typu Home Care. Součástí budou mj. byty se stálými obyvateli, jejich zdravotní stav bude stále monitorován pomocích nových senzorů.

Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ představuje svou vizi prof. Václav Snášel, děkan fakulty elektrotechniky a informatiky.

Zdroj: T-Mobile


V Ostravě vyroste největší „5G laboratoř“. T-Mobile tam otestuje nové technologie
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlas/ů