Otec Androidu Andy Rubin odchází z Googlu. Založí vlastní startupový inkubátor

0

Andy Rubin má hodně bohatou kariéru. V 80. letech pracoval na robotických systémech u Carla Zeisse. Na tři roky si odskočil k Applu. Pak začal vyvíjet software a hardware ve dvou firmách, které nakonec koupil Microsoft. Nezávislým se stal až v roce 2003, kdy založil společnost Android Inc.

Andy Rubin odchází z Googlu
Andy Rubin odchází z Googlu

V ní rok přesvědčoval investory, aby jej podpořili v myšlence operačního systému pro foťáky. Neúspěšně. Trh neměl zájem, a ale Rubin pokračoval ve vývoji otevřeného operačního systému založeném na Linuxu. Jen se zaměřil na mobily, kde chtěl konkurovat Symbianu a Windows Mobilu. V roce 2005 jeho firmu pohltil Google a tam svůj plán konečně zhmotnil. O tři roky později uvedl první telefon s Androidem – HTC Dream (T-Mobile G1).

Mobilní divizi Googlu šéfoval až do loňského jara, kdy oznámil odchod z funkce, ve které jej okamžitě nahradil Sundar Pichai. Rubin ale v Googlu zůstal a měl se věnovat dalším revolucím. Půl roku o něm nebylo slyšet, ale v prosinci prozradil, že povede divizi vyvíjející roboty. Google nakoupil zhruba deset firem zabývajících se robotikou včetně slavné Boston Dynamics.

 

I to je už minulost, Rubin z Googlu odchází definitivně. Šéfovat robotům bude James Kuffner, výzkumník a profesor na Carnegie Mellon University. Otec Androidu založí vlastní inkubátor pro hardwarové startupy. Třicet let svých zkušeností s prací v největších firmách světa chce předat mladším.

Zdroj: WSJ

Ohodnoťte tento článek!