Otestujte si Windows 8: virtuálně tentokrát s VirtualBoxem

0

Pro instalaci nové testovací verze Windows 8 můžete využít umělého – virtuálního – prostředí, jaké nabízí např. VirtualBox. Potřebným cca 20 GB místa na disku a nějaké operační paměti se sice nevyhnete, ale co do logistiky úložišť vám může virtualizace usnadnit několik kroků.

Nové osmičky ve virtuální krabici

Pro začátek si tedy stáhněte VirtualBox. Aplikaci spusťte a nejprve zabrouzdejte do Nastavení: v nabídce Soubor vyberte položku Předvolby. Na kartě Obecné určete jako Výchozí složku pro virtuální počítače takový oddíl, který disponuje dostatečnou kapacitou (ideální je alespoň 20 GB).

V tomto okamžiku využijete už průvodce pro vytvoření nového virtuálního počítače. Ve výchozím okně VirtualBoxu klikněte v levém horním rohu na tlačítko Nový.

První krok odklikněte, na druhé obrazovce zadejte název počítače (např. Windows 8) a zvolte typ operačního systému Windows 7.

V dialogu Paměť posuňte jezdce do polohy nejméně na 1024 MB. V tomto kroku pozor, protože přidělená paměť se „ukrojí“ ze stávajícího systému, v němž VirtualBox spouštíte.

V dalším kroku s názvem Virtuální pevný disk nechte volbu na položce Vytvořit nový pevný disk a tlačítkem Další se přeneste do průvodce pro vytvoření virtuálního disku. Volbu ponechejte na položce VDI (VirtualBox Disk Image) a pokračujte opět tlačítkem Další.

Storage Details můžete nechat na možnosti Dynamically allocated, dál zvolte umístění pro virtuální disk a jeho velikost – zde platí výše zmíněná minimální hodnota 20 GB.

Potvrďte a ve finálním výčtu se přesvědčte, že požadované nastavení souhlasí. Hodnoty pak eventuelně můžete upravit v nastavení již existujícího virtuálního počítače.

Ještě doladit nastavení

Teď ještě propojit nový virtuální počítač s naším ISO souborem. Označte nově vytvořenou položku v seznamu na úvodní obrazovce VirtualBox a v levém horním rohu kliněte na ikonu Nastavení. Na kartě Systém na záložce Základní deska povolte kontrolor přerušení zaškrtnutím položky Povolit IO APIC a na záložce Procesor zaškrtněte Povolit Physical Address Extension (PAE/NX).

V levém sloupci dál vyberte kartu Úložiště, ve stromové struktuře označte pod položkou IDE řadič položku CD/DVD disku Žádný, klikněte na ikonu cédéčka v pravé části okna a zvolte položku Choose a virtual CD/DVD disk file.

Vyberte původní stažený ISO soubor s vývojářskou verzí Windows 8 a potvrďte tlačítkem OK. Nový virtuální počítač opět vyberte v seznamu a kliknutím na tlačítko Spustit jej uveďte do chodu.

Práce v okně virtuálního počítače má některé specifické vlastnosti, s nimiž není od věci se seznámit třeba přímo na fóru VirtualBox.org.

Detailnější fotogalerii s postupem najdete v předchozím článku.

Ohodnoťte tento článek!