Otisk prstu nahradí PIN. MasterCard ukázal kartu s integrovanou čtečkou

6
MasterCard Biometric Card
MasterCard Biometric Card

Společnost MasterCard představila další generaci biometrické karty. Brzy bude dostupná klientům jihoafrické Absa Bank, v nadcházejících měsících se dostane i do Evropy. Karta obsahuje čtečku otisků, které může při autorizaci plateb nahradit PIN.

Nejprve si klient v bance na elektronické čtečce nahraje otisk. Ten se pak porovnává s otiskem prstu, který přiložíte přímo na kartu. Uložit lze dva otisky, oba ale musí být od stejné osoby. Podle ukázek to vypadá, že prst musí ležet na čtečce již při zasouvání do terminálu.

Důležité je, že obchodníci si mohou ponechat stávající terminály. Prozatím ale čtečky otisků nebudou na bezkontaktních kartách, ty se objeví později. Zasunutí do terminálu bez psaní PINu ale může být rychlejší než přiložení karty a zadávání čtyřmístného kódu. A hlavně si nemusíte nic pamatovat.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Možná jen paranoia, ale jak těžký je sebrat někomu otisk prstu, třeba ze skleničky v baru. A společně s kartou hurá do bankomatu. Většina lidí to namapuje na palec dominantní ruky, tedy té kterou drží skleničku. PIN se musí okoukat nebo vymlátit, tohle jde fakt skoro bez práce. Stejně tak stačí člověka vzít po hlavě kladivem, sebrat kartu a prst a hurá vybírat. Karetní společnosti asi neví, že se k nám pomalu vrací středověk.

  • Lidi můžou být klidní, takto jednoduše opravdu nelze kontrolu otiskem prstu obejít, nejsem na to specialista, ale vím, že běžné přístupové systémy autentizují podle otisků takové věci jako teplotu, tepání žil (průtok krve), zřejmě třeba i vlhkost, vodivost či tak. Samozřejmě je možné, že se najde takový pitomec, co vám ten prst ustřihne, aby následně zjistil, že má přesto smůlu. =)

  • Trivialni (https://goo.gl/XtpX8L). A obejit i ty pokrocilejsi techniky (tlak, teplota, vodivost, az treba infra pohled na cevky, coz by ale ta karta nedala) jde, kdyz chcete.

   Okoukat pin je ale taky o dost snazsi, nez si myslite. V tom treba chvalim bezkontaktni platby, ktere snizi frekvenci zadavani PINu na verejnosti.

   Hlavni na kreditkach je to, ze je to dvoufaktorova autentizace – mate kartu + neco vite (PIN), nebo necim jste (otisk). A navic v CR za chyby technologii nese zodpovednost banka :).