Některé účty ve službě Outlook.com byly zkompromitovány

Útok byl omezený a nedošlo k odhalení sdělení v e-mailové komunikaci. Co všechno si útočnická skupina v dotčených schránkách mohla prohlédnout? Jak k útoku došlo?

11

Ke kompromitaci účtů nedochází jen u malých služeb, stává se to i těm největším. Své by o tom mohlo vyprávět Yahoo, ale čerstvě také Microsoft. Pro TechCrunch potvrdil, že jeho e-mailovou službu Outlook.com napadli crackeři nebo crackerky. Postiženy byly jen některé spotřebitelské účty, přesný počet ale neznáme. K útoku došlo mezi 1. lednem a 28. březnem 2019.

U dotčených účtů Microsoft deaktivoval možnost použít dosavadní přihlašovací údaje a blokuje hackerský přístup. Účtům, jichž se to týká, firma v uplynulých dnech rozeslala e-mail upozorňující na nepříjemnou skutečnost. Ti, kdo se do schránek nabourali, měli možnost vidět mj. e-mailové adresy účtu, názvy složek, předměty zpráv a jména těch, s nimiž si píšete, nikoli však obsah samotných e‑mailů nebo příloh.

Vidět prý nemohli ani přihlašovací údaje, byť je doporučeno, abyste si heslo změnili, patříte-li k dotčeným. Jak se tedy do účtů nabourali? Nepřímo. Útočnické skupině se podařilo nabourat se do systému určeného pro zákaznickou podporu, a to zneužitím přihlašovacích údajů jednoho z účtů používaných k podpoře. Detaily ale neznáme.

Není jasné, jestli šlo o účet zaměstnance či zaměstnankyně, nebo externí pracovnice či pracovníka. Ani nevíme, jestli Microsoft zareaguje změnami v interní politice týkající se hesel. Podle firmy je nicméně možné, že postižené účty budou čelit zvýšenému počtu phishingových zpráv. V e-mailu určeném pro dotčené uživatele a uživatelky Redmondští uvádí kontakt na pobočku v Dublinu, takže lze předpokládat, že se hack dotkl i některých států v EU.

Některé účty ve službě Outlook.com byly zkompromitovány
Ohodnoťte tento článek!
2.2 (43.16%) 19 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Hele, vazne je to pravda?

  Ptam se protoze clanek je hodne nejasny a nevim, jestli tam nemuze byt minimalne jedna lez!

  Jde mi samozrejme o velice spornou vetu:

  „službu Outlook.com napadli crackeři nebo crackerky“

  Domnivam se totiz, ze to klidne mohli byt i crackeři a crackerky!

  • Rede, musíš být pozornější. Píše to pan Urban a hlavně titulek zní „Některé účty ve službě Outlook.com byly zkompromitovány“, takže je to samozřejmě pravda pravdoucí a nikdy jinak 🙂 No a pak jsou tady ostatní redaktoři, kteří by titulek napsali asi takto „Některé účty ve službě Outlook.com byly možná zkompromitovány“ a pak by byly pochybnosti na místě. Článek by klidně mohl být úplný stejný blábol, ale redaktor by byl z obliga, protože to jedna paní povídala a on tam to „možná“ přece napsal, tak co 🙂
   A „crackeři nebo crackerky“ je samozřejmě gender idiocie v přímém přenosu kde nejsmutnější není ani tak to že to někdo napíše, ale že se tím ještě baví …. kór v dnešní době kdy neomarxistický dobytek může přijít do školy a vykládat děckám, že přírodopis je hovadina a že si můžou klidně vybrat ke kterému z padesátiosmi známých pohlaví se chtějí hlásit …. Komu není zhůry dáno, ten je halt blbej ….

 2. To zajímavé – že MS napadení zjistil a rychle mu zamezil, na rozdíl od jiných superfirem, které nechávaly povalovat stamiliony přístupových údajů svých uživatelů na netu a bylo jim to jedno – to jste nenapsal(a).

  • Tak ono se ještě ani neví jestli vůbec někde někdo někoho kompromitoval, tak proč by psal že tomu někde někdo zamezil že … to se dozvíme zase tak za týden z TV Nova jak to bylo, protože nikoho jiného než nezodpovědné vohnouty to stejně nezajímá ….

 3. Doteraz som nikdy nereagoval, ale po tomto clanku sa neda. Pri vete „napadli crackeři nebo crackerky“ som (pri vsetkej ucte) uz zacal pochybovat o dusevnom zdravi pana redaktora.

  Su asi len dve vysvetlenia.

  1. Zistil, ze to citatelom prekaza a z nejakeho dovodu s nimi sutazi kto to dlhsie vydrzi a kam sa raz diskusia zvrtne.

  2. Skutocne to mysli vazne, co znamena, ze ma velky zivotny problem (mozno sa citi byt inym pohlavim ako v skutocnosti je).

  Kazdopadne, keby som bol ja zamestnavatelom/vydavatelom, zacal by som to s autorom co najskor riesit.

  Mojim prispevkom som nechcel na pana Urbana utocit, ani ho ziadnym sposobom zhadzovat. Vec je vsak taka, ze to uz zabavne nie je.