Outlook je příliš komplexní. Chystá se proto jednodušší a pohlednější verze

Zpětná vazba Outlooků pro Windows i macOS se shoduje na tom, že poštovní klient je zbytečně komplexní. Proto dojde na odtučňovací kůru.

3
Outlook
Outlook

Již víme, že Microsoft pracuje na nové hlavní verzi kancelářského balíku Office. Co uniklo naší pozornosti, je nenápadná, ale zajímavá prezentace novinek v Outlooku, jež proběhla nedávno na konferenci Ignite, kde byl ostatně také oznámen Office 2019. Předvedení rozpracované verze programu si všiml Mehedi Hassan.

Klasický desktopový Outlook z balíku Microsoft Office působí komplexně (a v důsledku možná zastarale). Pokud vás od sebe od pohledu odháněl, patrně oceníte směr, jímž se poštovní klient vydá. Telemetrická data jasně říkají, že většina lidí běžně využívá relativně malé procento funkcí. Proto bude výchozí pás karet v Outlooku 2019 očesaný tak, že se zobrazená tlačítka vejdou na jeden řádek.

Méně může být někdy více, jak ukazuje snímek rozpracované verze Outlooku (foto: Microsoft)
Méně může být někdy více, jak ukazuje snímek rozpracované verze Outlooku (foto: Microsoft)

Snímek pracovní verze mi připadá povědomě, pás karet se velmi podobá tomu, co známe z mobilních aplikací Office pro Windows, viz např. OneNote. Kdo si užívá komplexitu, bude moct aktivovat zobrazení odpovídající tomu současnému. Dále bude možné si pás karet s nástroji snadno přizpůsobit, takže na něj dostanete přesně ta tlačítka, která skutečně používáte.

Výrazně odlišně bude vypadat levý postranní navigační panel s účty a složkami s poštou. Tento panel vám může připadat povědomý, protože skoro stejně vypadá panel pro přepínání se mezi složkami a účty v Outlooku pro iOS. Velmi odlišný bude také Outlook pro macOS. Dvě varianty se dočkají zásadních změn, nebudou však stejné, Microsoft chce respektovat zákonnosti a zvyklosti platforem.

Outlook pro macOS projde ještě větším zjednodušením než verze pro Windows (foto: Microsoft)
Outlook pro macOS projde ještě větším zjednodušením než verze pro Windows (foto: Microsoft)

Výše jsem uvedl, že hovoříme o Outlooku 2019. Lze se domnívat, že podobně velká změna bude spojena právě s novou hlavní verzí kancelářského balíku, která se díky tomu bude snáze prodávat. Ve skutečnosti nicméně ze strany Microsoftu nepadlo, kdy se přepracovaného poštovního klienta dočkáme ani zda bude součástí Office 2019. Bylo by ale velice překvapivé, kdyby to tak nebylo.

Outlook je příliš komplexní. Chystá se proto jednodušší a pohlednější verze
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Měli by do té nové verze dát hlavně automatické generování obsahu e-mailu. Uživatel Windows se nechce nic učit a nechce ani myslet, takže odstraníme komplet menu a vlastně ideální bude, když to nebude uživatele vůbec zatěžovat nějakým vstupem a e-mailový program bude třeba jen ukazovat animaci holého zadku, který čas od času upustí trochu plynu — viz Idiocracy/Absurdistán (2006).

  2. Je fajn, že se snad zase vrátí „barevná“ tlačítka. Asi jim konečně došlo, že se podle těch barev na liště dá mnohem rychleji najít to, co člověk hledá, než když je to celý černobílé (teda černošedé) a se spoustou textu.