Outlook.com beta nabízí předělané aplikace Lidé, Kalendář a integrovaný Skype

K novinkách posledních týdnů patří předělání aplikací přidružených ke službě Outlook.com, k nimž se Microsoft do té doby nedostal. Jednotný design patří k základní atributům služeb.

2
Outlook
Outlook

Microsoft na třetí velké iteraci bezplatného e-mailu Outlook.com stále pracuje. Doteď se např. nevrátily štítky, ačkoli byly přislíbeny, mezitím se ale Microsoft soustředil na důležitější věci. V prosinci do prostředí e-mailového klienta implementoval panely, díky čemuž výrazně usnadnil multitasking. Od té doby jsme se ale dočkali dalších výrazných změn.

Když Microsoft nového pošťáka poprvé uvedl, zaujal svěžím designem. Vedle něj ovšem poněkud divně působily další aplikace jako kalendář nebo adresář s kontakty, na které se ještě nesáhlo. Předělaný kalendář jsme před pár týdny konečně získali, podobně se na web vrátil integrovaný Skype. Nejčerstvějším přídavkem jsou Lidé v nové verzi.

Skype

Integrovaný Skype, mimochodem, stále vypnout nemůžete, lze jen umlčet jeho oznámení. Dobré ale je, pokud tuto funkci využijete (patřila koneckonců k nejžádanějším), že jednotlivé konverzace se otevírají ve vlastních menších oknech na stránce. Podobně vypadá chat přímo na Facebooku, ale podobná okénka také známe mj. z Gmailu.

Zatímco při uvedení funkce chyběly hovory a videohovory, dnes již příslušná tlačítka v konverzacích naleznete. Zahájit hovor se mi ale v krátkém vlastním testu nepodařilo. Alespoň vás teď tento integrovaný Skype odkazuje na plnohodnotný webový Skype, jenž vám poskytne více prostoru pro chaty i hovory. (Tam mi hovory fungují.) Tento Outlook.com je ale stále betaverze, takže na tom se ještě zapracuje, jak potvrzuje samotný Microsoft.

Betaverze Outlooku.com opět nabízí integrovaný Skype, jen v mnohem lepším proverdení
Betaverze Outlooku.com opět nabízí integrovaný Skype, jen v mnohem lepším provedení

Kalendář

Kromě designu, který službu opravdu osvěžil (a bylo to už potřeba), nenabízí Kalendář nic vyloženě nového nebo překvapivého. Logika ovládání se nezměnila, u podobné aplikace se ostatně zřejmě ani nedá vymýšlet nic revolučního. Všechno ale tak nějak vypadá lépe a aspoň na mne prostředí působí přehledněji.

Na velké obrazovce zkrátka před sebou chcete mít přehled o následujících událostech, s čímž je spojeno přepínání režimů zobrazení podle délky období. V tomto ohledu nabízí Kalendář to, co byste čekali. Pokud vám vyhovuje měsíční zobrazení, uvidíte události v měsíci. Nechybí ovšem ani týdenní a denní kalendáře. Oproti stávající stabilní verzi je cítit jisté zjednodušení.

Jednoduchý a přehledný – i tak by se dal nový Kalendář charakterizovat. Vyhledávací pole ale chybí
Jednoduchý a přehledný – i tak by se dal nový Kalendář charakterizovat. Vyhledávací pole ale chybí

Což není nutně špatně. Navíc můžeme očekávat, že podobně jako v případě e‑mailu bude Microsoft další funkce doplňovat, jen si nejdříve potřeboval vytvořit kvalitní kostru. Pokud ve službě aktuálně něco mně chybí, pak je to vyhledávání. Co v betaverzi chybí vám? Připomínám, že svou zpětnou vazbou můžete ovlivnit, na co se Microsoft zaměří dále.

Lidé

Troufám si tvrdit, že nejslabším místem současného Outlooku.com je adresář s kontakty. Podporováno v něm dokonce není ani nahrávání profilových fotografií, což bych v roce 2018 očekával. Zatím jsme to museli řešit pomocí externích klientů (např. aplikace Lidé ve Windows 10, ale i jiné poštovní klienty pro různé platformy). Předělaná aplikace Lidé v betaverzi Outlooku.com už ale profilové fotografie kompletně podporuje.

Tj. fotky můžete z webu nahrávat. I tato aplikace je stále jednoduchá, podporuje ale přidávání kontaktů k oblíbeným, dále import a export nebo slučování duplicitních kontaktů. Protože byl sjednocen vzhled, jak v Lidech, tak v Kalendáři v obou přepracovaných aplikacích uvidíte postranní panel pro vstup do přidružených aplikací.

Lidé na webu konečně podporují zobrazování i nahrávání profilových fotografií kontaktů. Proč to nešlo dřív?
Lidé na webu konečně podporují zobrazování i nahrávání profilových fotografií kontaktů. Proč to nešlo dřív?

Reklamy

Protože musí být každá služba z něčeho živá, objevil se před delší dobou nepěkný reklamní pruh po pravé straně v poštovní aplikaci Outlook.com. Jak si před pár dny kolega Lukáš Václavík všiml, v případě, že máte zapnuté blokování reklamy, objeví se místo reklamy informační pruh. Místo navíc tímto tedy nezískáte, byť se barevného pruhu zbavíte.

Reklamu můžete odebrat tím, že si předplatíte Office 365. Microsoft loni v říjnu po roce testování samostatné služby Outlook Premium poskytování tohoto produktu ukončil a Outlook.com s funkcemi navíc (včetně prostředí bez reklam) převedl do Office 365, na který teď tedy odkazuje nové zájemce a zájemkyně o funkčně obohacenou verzi poštovní služby.

Reklamy z Outlooku.com odstraní předplatné Office 365
Reklamy z Outlooku.com odstraní předplatné Office 365
Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE