Ovladač opravující napájení Radeonů RX 480 z PCIE už je k dispozici (update)

0

Po vydání Radeonu RXX 480 se v testech objevil problém s příliš velkým proudem, odebíraným na slotu PCI Express, kdy je překročen limit dle specifikace (příkon nemá přesáhnout zhruba 75 W, s určitou tolerancí). AMD vcelku rychle vydalo prohlášení, že tento nedostatek opraví aktualizací ovladače či možná firmwarem, který bude její součástí. Firma včera oznámila, že testování by mělo být hotovo a oprava vydána během 48 hodin. Tento „hotfix“ by tedy měl být dostupný někdy během noci z dneška na zítřek (pátek).

V čem oprava bude spočívat? Podle informací, které firma sdělila, budou dostupné dvě možnosti, upravující chování napájecí kaskády karty. Ta je jak si možná vzpomínáte složena ze šesti fází. Na referenčním PCB jsou rozděleny na půl, tři odebírají proud ze slotu, tři z šestipinového konektoru. To znamená, že při 150W TDP (které je u Radeonů definováno jako spotřeba typická, ne maximální) je karta blízko limitu a překročení TDP může dostat příkon z obou zdrojů přes hranici 75 W. Nicméně ovladač napájecí kaskády je programovatelný, což umožňuje chování upravit.

AMD uvádí, že prvním opatřením bude změna nastavení jednotlivých fází. Ta doposud nechávala všech šest fází stejný výkon, nyní by ovšem měl být zvýšen výstup z fází připojených na šestipinový přídavný konektor, zatímco výstup z tří fází živených ze slotu bude snížen. Tím pádem by se hodnoty proudu odebírané z PCI Express měly dostat na úroveň odpovídající specifikacím. Více proudu naopak poteče po kabelu přídavným napájením.

Radeon RX 480 (PCOnline)
Radeon RX 480, napájecí kaskáda. Polovina fází by měla brát elektřinu ze slotu (PCOnline)

Kabeláž by ovšem měla zvládnou více než specifikovaných 75 W relativně bez problémů. Celkový odběr po kabelu je limitován odporem a zahříváním vodičů a pak kapacitou dané 12V větve zdroje, takže pokud nejsou dráty hodně slabé či nekvalitní, nemělo by pár desítek wattů ještě vadit. Na rozdíl od přetíženého slotu by přetížený přídavný napájecí konektor tudíž neměl být výrazným rizikem (a také to nebude poprvé, co jej grafiky nadužívají). Napájecí kaskáda na PCB by také měla dost rezervy na to, aby zvýšení zátěže tří fází nebylo problémem. Tudíž by asi tato změna měla být dostatečným řešením, pokud bude správně fungovat.

Opatření nezmění řízení spotřeby a chování taktů na straně GPU a GDDR5, takže nemá mít vliv na výkon, karta bude mít k dispozici stejný příkon energie. Nicméně v ovladačích má přibýt ještě druhá změna, která bude volitelná a měla být nazvaná „Compatibility mode“ nebo podobně. Výchozí nastavení ji nechá vypnutou, ovšem při aktivaci této možnosti by mělo řízení spotřeby kartu více krotit, aby se nedostávala mimo TDP a tedy neporušovala předpisy ani u přídavného konektoru. To už ovšem dopady na takty mít bude (přinejmenším v některých úlohách – pokud i přiškrcená spotřeba bude stačit na minimální turbo, pak pochopitelně změna nenastane), ale propad údajně nemá být velký. Nicméně recenzenti budou mít další zábavu navíc po testech s původním ovladačem.

AMD Radeon RX 480
AMD Radeon RX 480

 

Crimson 16.7.1 bude i rychlejší

Ovladač s těmito změnami by měl nést označení Crimson 16.7.1. Součástí této verze mají být ovšem také první optimalizace zvyšující výkon GPU Polaris 10, které by měly případně kompenzovat ztráty z kompatibilního režimu, pokud jej pro jistotu zvolíte. Ve vybraných titulech by měl přinášet údajně do 3 % výkonu navíc (dle měření AMD – Total War: Warhammer, Ultra 1080p: zlepšení z 74,2 na 78,3 FPS; Metro Last Light, Very high 1080p: z 80,9 FPS na 82,7 FPS; Witcher 3, Ultra 1440p: z 31,5 na 32,5 FPS; Far Cry 4, Ultra 1440p: z 54,65 na 56,38 FPS; a konečně výsledek 3DMarku 11 Extreme se zvedl z 22,8 na 23,7).

Až bude (zřejmě) v pátek dostupný, rozhodně doporučujeme tento ovladač vlastníkům Radeonu RX 480 nainstalovat. Z hlediska výkonu by ostatně díky optimalizacím měl mít pozitivní dopad, pokud nezvolíte kompatibilní režim, což by však nemělo být nutné.

 

Aktualizace: oprava je již k dispozici

Ovladač 16.7.1 to nakonec stihl ještě během čtvrtečního večera, stahovat jej můžete zde. Dle testu PC Perspective je příkon na slotu PCI Express nyní někde okolo limitu a už v bezpečném pásmu. Podle testu sice může být proud vyšší než specifikovaných 5,5 A, to by ale mělo být v rámci 10% tolerance. Web každopádně uvádí, že s touto aktualizací by neměl být žádný důvod se karty bát.

Zajímavé je, že dle PC Perspective volitelný režim kompatibility přes znatelné snížení spotřeby (o nějakých 10 W) má jen minimální dopad na výkon, takže jej asi můžete aktivovat, pokud chcete mít příkon pod zátěží lepší (cnapříklad kvůli hlučnosti).

Napájení Radeonu RX 480 s původním ovladačem, 16.7.1 a se zapnutým režimem kompatibility (Zdroj: PC Perspective)
Napájení Radeonu RX 480 s původním ovladačem, 16.7.1 a se zapnutým režimem kompatibility (Zdroj: PC Perspective)

Zdroj: AMD

Ovladač opravující napájení Radeonů RX 480 z PCIE už je k dispozici (update)

Ohodnoťte tento článek!