Microsoft zřejmě reálně uvažuje o skrytí Ovládacích panelů

Tahle zpráva se netýká koronaviru.

14

Už ve Windows 8 se objevila náhražka Ovládacích panelů. První verze ovšem ve svém prostoru mnoho funkcí nehostila. Hlad po obdobě Ovládacích panelů vznikl částečně díky nástupu dotekových obrazovek, pro něž klasické uživatelské prostředí Windows nebylo stavěné. Nástupce Ovládacích panelů, který se ve Windows 10 nazývá prostě jen Nastavení, je ve vývoji přes sedm let.

Za tu dobu se výrazně proměnil k lepšímu. Ačkoli už nevypadá jako hračka pro děti, migrace položek nastavení stále hotová není. Vzniká tak schizofrenní situace, kdy vedle sebe koexistují dvě prostředí s podobným účelem. Je dobré si říct, že i když do Ovládacích panelů občas ještě zavítáme, většinu požadavků už dnes běžně vyřídíme v Nastavení.

K určitému pokroku dochází. Microsoft zřejmě reálně plánuje Ovládací panely více skrýt našim zrakům, ačkoli k jejich úplnému odebrání pravděpodobně ještě dlouho nedojde. (Bude-li to vůbec kdy možné.) Magazín Windows Central upozornil na to, že se v aktuálních testovacích vydáních Windows 10 nachází nové funkce, které ke skrytí odkazují: HideSystemControlPanel, SystemControlPanelFileExplorerRedirectSystemControlPanelHotkeyRedirect. Standardně nejsou aktivní.

Ve Windows 10 jsou již Ovládací panely značně okleštěné. Občas se ale hodí

Zdá se tedy, že Microsoft možnost schování Ovládacích panelů zvažuje a interně testuje. Cokoli dalšího už patří ke spekulacím. Nelze říct, zda a kdy případně k takovému kroku dojde. Verze 2004 je ale hotová, podzimní vydání nabídne zřejmě jen kosmetické novinky, tudíž se přinejmenším letos nedočkáme.

Zdroj: Windows Central

Microsoft zřejmě reálně uvažuje o skrytí Ovládacích panelů
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.25%) 16 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. žádná škoda. jedinou věc, co tam potřebuju je Administrative Tools\Computer Management, který ale stejně otvírám přes Cortanu, protože to je nejrychlejší. Na to psát to exploreru „Control Panel“, protože nevím jak jinak bych se do něj dostal, a pak tam měnit zobrazení z kategorií (na které jsem si ani po 20 letech nezvyk) na inkony, na to jsem moc línej.

 2. „Je dobré si říct, že i když do Ovládacích panelů občas ještě zavítáme, většinu požadavků už dnes běžně vyřídíme v Nastavení.“

  WTF?

  Ja jsem tam porad.

  Zapnout nebo vypnout funkce Windows.
  Volba prizpusobeni schematu napajeni
  Zmenit moznosti sdileni

  Vetsina veci porad v Nastaveni neni!

 3. Co nechápu je, proč pořád ještě není možnost otevřít více oken Nastavení naráz. Ovládací panely byly a stále jsou lepší a přehlednější než celé to jejich nové Nastavení. U Win7 a vlastně i 8 byl systém po instalaci hned dobře nastavený a člověk nemusel téměř nic měnit. U Win10 se už během instalace musí říct, co nechci a stejně to nestačí, instalovat musím offline pokud nechci MS účet a po instalaci je potřeba prolézt komplet Nastavení položku za položkou a povypínat všechny možné kraviny, prolézt Start a odinstalovat polovinu zbytečných hovadin a spamu, pak přes powershell odinstalovat tu hromadu balastu, kterou klasicky ani odinstalovat nelze, pak upravit registry či použít winaerotweaker na dodatečné zákazy zprovoznění skrytých aplikací. Dále projet utilitou a zakázat několik aktualizací, které mohou potenciálně rozbít systém. A nakonec nainstalovat OpenShell. A až pak teprve se s tím dá pracovat. Instalace cca 30 minut, dodatečná nastavení 2 hodiny, debilní systém.

 4. Maximum přes Ovládací panely, do Nastavení pouze v nouzi největší.
  Zmatené, nepřehledné, vůbec se mi nelíbí ty dialogy, fonty, ikony, logika, …
  Nejde otevřít více oken (instancí).

  PS: Mě přijdou Ovládací panely poměrně skryté již nyní (v podstatě jediný způsob o kterém vím je přes Průzkumníka), proto vytvářím na každý počál v práci i doma zástupce do Start menu.