OWC Mercury Accelsior: PCI Express SSD, který můžete přepnout do RAID 1

0

Jelikož se nám rozhraní SATA zaseklo na rychlosti 6 GB/s, nezbývá výrobcům než začít využívat přímo sloty PCI Express, ležící ostatně na většině základních desek ladem. Toto řešení může kromě rychlosti přinášet i další výhody, jak je tomu i u disku Mercury Accelsior, který uvedla společnost OWC.

Na rozdíl od rozložitějších kousků (extrémním příkladem budiž nedávno odhalený Intel řady 910) jde v tomto případě o poměrně útlou kartu – OWC si vystačí s nízkoprofilovým spojem a dvěma linkami PCI Express (ovšem verze 2.0). Při bližším pohledu je vidět, že konstrukce se zaměřila na jednoduchost a využití standardních součástek.

Na hlavním plošném spoji se nachází řadič SATA, kterému příslušejí dva konektory (mohlo by jít o mSATA), do nichž jsou připojeny moduly s NAND flash, přičemž oba mají vlastní řadič SandForce SF-2281 (SF-2282 u vyšších modelů). Tyto moduly jsou dle všeho vlastně samostatné SSD. Čipy samotné, vyrobené 24nm procesem, pocházejí z továren Toshiby a jsou typu MLC. Vidíme tedy, že architektura karty je značně stavebnicová; nepřekvapí, že výrobce má SSD zařízení formátu mSATA ve svém portfoliu.

Tento lehce partyzánský přístup může uživateli přinést dvě výhody. OWC v prvé řadě slibuje, že v budoucnu bude možné provést upgrade karty novými moduly. Je však otázka, jak ekonomické takové vylepšení bude. Je totiž možné, že si výrobce ve firmwaru řadiče zajistil, aby bylo možné použít pouze moduly z jeho vlastní produkce a navíc lze čekat, že moduly stejně tvoří většinu ceny zařízení – hlavní karta je koneckonců pouhý řadič SATA.

Co je však k dispozici ihned, je možnost změnit režim RAID, kterým jsou oba moduly připojeny. Mimo výchozího RAID 0 lze tedy disk přepnout do módu zrcadlení, což sice sníží kapacitu a přenosové rychlosti na polovinu, odměnou však bude o něco větší odolnost proti poškození dat. Spolehlivost teoreticky zvyšuje i možnost v případě poruchy hlavního řadiče osadit moduly do jiné karty.

SSD úložiště Mercury Accelsior od firmy OWC

Výkon karty není ani extrémně vysoký, ani nízký. Hodnoty sekvenčního čtení a zápisu se pohybují u všech modelů okolo 750 MB/s a výrobce uvádí „až“ 100 000 operací za vteřinu při náhodném čtení nebo zápisu 4KB bloků. Nabízeným kapacitám od 120 do 960 GB pak odpovídá cena začínající na 360 USD a končící nad dvěma tisíci. Pořizovací náklady přepočtené na kapacitu jsou tedy o dost vyšší než například u čerstvé řady 330 od Intelu, z průměru ale nevyčnívají. Spíše naopak, poohlédnete-li se například po kartách RevoDrive od OCZ.

Stavebnicová architektura tohoto disku je sice na hony cítit šetřením nákladů, očekávám však, že se takovýchto zařízení bude v budoucnu objevovat více. Kromě jednoduché výroby tento postup zajišťuje lepší podporu softwaru, neboť lze použít standardní ovladače pro daný řadič – OWC se náležitě chlubí tím, že SSD bude v běžných operačních systémech fungovat rovnou, bez instalace nových ovladačů. Navíc je z něj přímo možné spouštět počítače běžící na systému Mac OS X, v čemž je produkt údajně unikátem.

Zdroje:  OWC, AnandTech

OWC Mercury Accelsior: PCI Express SSD, který můžete přepnout do RAID 1

Ohodnoťte tento článek!