P5Q aneb P45 u ASUSu

0

Oficiální vydání nové generace čipsetů Intelu se blíží a my postupně poznáváme základní desky, které jimi budou osazeny. Dnes si představíme dva modely z dílny ASUSu, které používají kombinaci P45 + ICH10R: P5Q-E a levnější variantu P5Q Pro. Obě desky podporují nejnovější 45nm procesory od Intelu, paměti DDR2 s taktem až 1200 MHz a multi-GPU režim ATi CrossFire s rozdělením PCIe linek na dvakrát osm. Společným znakem je také osmifázová napájecí kaskáda procesoru.


Klikněte pro zvětšení

ASUS P5Q-E je vyšší model řady. Má celkem tři PCIe sloty pro grafické karty, i když ten třetí má k dispozici pouze 4 linky. Samolepka na heatsinku jižního můstku nás informuje, že deska podporuje technologii EPU pro šetření elektrické energie. ICH10R sice neobsahuje IDE řadič, to ale ASUS řeší přídavným řadičem. Můžeme napočítat celkem osm SATA portů, devátý je na zadním panelu jako eSATA. Kromě něj na zadním panelu najdete dva porty Ethernetu s podporou rychlosti 1 Gbit/s.


Klikněte pro zvětšení

ASUS P5Q Pro je už na první pohled levnější deska – systém chlazení čipsetu není tak honosný a na rozmístění komponent a konektorů můžeme pozorovat několik ústupků, které výrobce udělal. Velmi nevhodně je umístěn IDE port, po osazení karet do PCI Express slotů se stanou nepřístupné vývody sériového portu. Dalšími prohřešky, které bohužel vídáme velice často, je umístění portu pro připojení disketové mechaniky na spodní okraj desky a nepřístupnost jednoho PCI slotu při osazení dvouslotové grafické karty do druhého PCI Express portu. Na zadním panelu tentokrát nenajdeme eSATA port a konektor pro Ethernet je pouze jeden.

Zdroj: NordicHardware

P5Q aneb P45 u ASUSu
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Když si vezmu, že jsem svůj 4000+ (65nm, Brisbane) přetaktoval z původních 2,1 GHz na 2,9 GHz naprosto stabilně a bez zvýšení napětí (!!), nemůžu se dočkat, až ho někdo pořádně polechtá!

  2. Zajímalo by mě kam pujde. Muj 5000+BE jde na 3,3@1,4V, nejvíc co sem zkoušel stabilně bylo 3,34@1,4125V ale vejš už se bojím. Hlavně s levnou Asus M3A se spíš bojím o napájení.
    Tak kampak se dostanou tyhle kousky 🙂
    Včera mi pod rukama prošel dalši 5000+BE a dostal sem ho na DS3 gigabytce s AMD 770 na 3,2@1,325 ale víc sem nezkoušel, když to nebylo moje.