PA246Q: 24″ p-IPS LCD od Asusu

0

Máte-li pocit, že jste od PA246Q už dávno slyšeli, pak to není bujnou fantazií. To jen Asus asi spěchal rychle vymyslet co nejvíce novinek před červnovým Computexem a už v květnu 2010 jsme slyšeli o tom, že chystá profesionální 24″ monitor s matricí p-IPS. Tehdy ale svět obletěla fotografie, která podle všeho finálnímu monitoru nakonec nepatří.

Asus PA246Q na obrázku z května 2010. Zdroj: Techfresh

Možná Asus monitor už chtěl vyrábět a možná i tak, jak ho vidíte výše, ale třeba přišel někdo, kdo nazval skloubení stylovky s panelem pro grafiky špatným nápadem nebo jednoduše v té době byly p-IPS panely u LG Display nedostatkové či velmi drahé.

Tak jako tak, u příležitosti CESu se objevilo na YouTube video, které už monitor PA246Q představuje dost detailně na to, abychom mohli věřit, že jej někdy uvidíme. Dozvíte se z něj o klíčových parametrech a funkcích. Takže popořádku:

  • 24″ úhlopříčka, dle videa snad poměr stran 16:10 a tedy rozlišení 1920 × 1200 px
  • pokrytí barevného prostoru Adobe RGB z 98 %
  • čtečka paměťových karet a USB hub
  • slibovaná barevná přednost (snad tedy předkalibrovaný monitor nebo přibalená sonda)

  • polohování (pivot = otočení na výšku, otáčení do stran s osou v noze, výšková nastavitelnost)
  • pozorovací úhly 178/178 stupňů
  • unikátní funkce QuickFit, která v překryvu zobrazí různé rámečky jako měřítka reálných velikostí (třeba fotek v tisku)
  • decentní design bez výstřelků a velkých lesklých ploch (myslím tím módní piano black apod.)

…a samozřejmě matrice p-IPS (stejně často se setkáte s označením P-IPS), což jsem si úmyslně nechal nakonec. Jak asi dobře víte z našich recenzí NEC MultiSync PA241w nebo nedávné PA271w, p-IPS je evolucí H-IPS a tvoří (dražší a typicky lepší) protiváhu cenově dostupné e-IPS. Zatím tak matrice ve svých nových panelech PA označoval jen NEC, stejný nárok by ale zřejmě mohl mít třeba Dell (např. u U2711). V každém případě se dá čekat statický kontrast kolem 1000:1, solidní odezva a opravdu gamut Adobe RGB.

Další vlastnosti už jsou z kategorie přání: opravdu nízká barevná odchylka, pokud možno i dobře fungující profil sRGB, bezproblémové stažení jasu pro noční práci, rovnoměrné podsvícení a cena výrazně lepší než u NEC PA241w. Kdyby se i přání splnila a Asus takto vybavený monitor uvedl do cenové kategorie mezi deseti a patnácti tisíci, určitě by způsobil pěkný vítr. Není taky tak úplně bez zajímavosti, že Asus zatím používá označení p-IPS a nikde neanoncuje deset bitů na barevný kanál.

PA246Q: 24″ p-IPS LCD od Asusu

Ohodnoťte tento článek!