Pac-Man slaví 41 let a v Česku sežral úrodu Agrofertu

30
Pac Man Ztohoven
Pac-Man v polích
-
Zdroj: Ztohoven

Pac-Man je japonská počítačová hra z roku 1980 a v sobotu slavila 41 let od svého vzniku. Na stejné datum připadá i mezinárodní den biodiverzity. A právě v tento den se objevila v řepkových polích kousek od Řípu silueta Pac-Mana, o čemž následující den informovala Policie ČR jako „Poškození řepkového pole“.

Dnes se k této úpravě porostu přihlásila skupina Ztohoven. Pole s Pac-Manem jsme podle zveřejněných snímků snadno objevili. Prostřednictvím webu ikatastr.cz se dá zjistit, že obří Pac-Man leží na dvanácti pozemcích s různými majiteli. „Škoda“ ale vznikla na pozemcích okolo, protože postavička byla vytvořena inverzně vysekáním řepky tak, aby uprostřed zůstal žlutý Pac-man. Mluvčí Agrofertu škodu vyčíslil na 350 tisíc korun.

Hru Pac-Man vyvinula společnost Namco a původně se jmenovala Puck Man (pro podobnost postavy s hokejovým pukem). K přejmenování došlo z důvodu snadné zaměnitelnosti P za F na západních trzích.

Hráč ovládá žluté kolečko s otevřenou tlamou a požírá tečky, přičemž se snaží vyhnout čtyřem barevným duchům. Ti se v originální verzi hry jmenují:

 • Oikake (lovec)
 • Mačibuse (lupič)
 • Kimagure (neposeda)
 • Otoboke (hlupák)
Pac man
Pac-man (zdroj: Wikipedia Commons)

Červený duch Pac-Mana bez ustání stopuje, růžový duch se mu snaží nadběhnout, světle modrý je nejvíce nevyzpytatelný a k rozhodování svého pohybu využívá i směřování červeného ducha a chování oranžového ducha se mění podle toho, jak daleko právě od Pac-Mana je.

Jak se jmenují duchové v českém překladu Pac-Mana?

Před pěti lety se odhadovalo, že veškerý zisk ze hry činí asi 12,8 miliard dolarů. Rekord ve hře drží jistý Billy Mitchel, který v roce 1999 dokázal získat maximum bodů v prvních 255 levelech. Nikdo už ale nedokázal získat všechny body v poslední 256. úrovni.

Před deseti lety přišel s Pac-Manem Google v rámci svých hrátek s logem (Google Doodle) a poté spočítal, že lidé za tento krátký okamžik odehráli 4,8 milionu hodin. Což prý stálo organizace asi 120 milionů dolarů.

Přestože jde o desítky pozemků s různými majiteli, hospodaří na nich skupina Agrofert. Je to smutná realita tuzemského zemědělství, kdy po 40 letech znárodnění už často nemají dědicové chuť či možnost znovu začít a jelikož mezi poli již témeř neexistují remízky, pronajmou to všichni nějakému JZD. Pro zajímavost – jedním z vlastníků je AGRIVEP a.s., což je pokračovatel bývalého JZD Rudá záře.

Skupina Ztohoven své dílo komentovala slovy: Pac-Man vyžral dotace … Selhali „4 duchové“, kteří na herním poli mají Pac-Mana zastavit. Pokud hráč vedený dostatečnou motivací vše sežrat zvolí vhodnou strategii, postupuje do dalších levelů hry, i když jsme si mysleli, že ten předchozí již musel být poslední. Nikdy nebude mít dost. … Pac-Man v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť.“

zdroj: Policie ČR

Pac-Man slaví 41 let a v Česku sežral úrodu Agrofertu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. No to má pan ministerský předseda další dotační titul k naplnění. Přece jenom ty dvě miliardy ročně jsou pro něho hodně málo. Doléhá na něho covid a nyní i Pac-man. Trudný život přepracovaného milionáře co by se s národem rozdělil o poslední koblihu.

  • OK, ale řeč je o politicích. Že tu kradou „běžní občané,“ to je takový kolorit.
   Když si ale vezmeš, jak a proč skončil třeba takový Gross (směšný 1M od „strýčka“), nebo „Monty Burns“ Drábek, případně A. Vondra, který byl v rámci koalice tvrdě obviněn, že nechal na pokoji Promopro, tak s dnešním stavem, kdy předseda vlády aktivně jedná tak, aby se vyhnul svému stíhání za své zločiny, je jednoznačné zhoršení, to se na mně nezlob.

   • Zhoršení je, že politickou korupcí způsobená škoda se, podle mého názoru, zvýšila. Hypoteticky místo 10% se dnes po cestě ztrácí např. 15% (můj odhad) a prostředky (od nás vybrané daně tzn. naše peníze) se přerozdělují neúčelně jako třeba zbytečně vysoký podíl biosložky v palivech nebo dotace firmám z Agrofert holdingu, které EU České Republice neproplatí.

    • To spolu IMHO souvisí („má souvis“ :-)), protože se krade na daleko vyšších úrovních a hlavně napřímo, bez fiktivních služeb. Prostě si tu řepku uzákonil a udělal legální činnost. Že se semtam stane, že neposlušné konkurenci, která má legálně propachtováno, někdo postříká úrodu herbicidem… to je už takový koncernový folklór.

      • Házet sem odkazy dokáže každý. Místo „no comet“ bys mohl přidat svůj komentář. Třeba něco ve stylu „Babiš si může čerpat dotace, protože ostatní kradli víc. A vlastně on nic nečerpá, protože je nevlastník.“ 🙂

       Žijeme v přítomnosti a právě TEĎ se nám ztrácí naše peníze z rozpočtu a to v době, kdy bude největší rozpočtová sekera v historii.

      • Provokatére, jen kličkuješ, nepotřebuješ argumet, odkaz nebo coment, jen se chceš hádat.

      • iris 26.5.2021 at 18:59

       A to víte že „ČSSD, lidovci, unionisté i většina komunistů zákon podpořili. ODS byla proti.“ „Prezident Václav Klaus zákon dokonce odmítl podepsat“?
       https://ekonom.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci

       a tady máte solární lidovce
       https://domaci.ihned.cz/c1-45491950-solarni-lidovci-nejdriv-zaridili-tucne-dotace-a-nyni-na-nich-vydelavaji

       Napíši to hodně kulantně. Nemáte pravdu.

      • Tak že sorry, máš pravdu že ne ODS (ale za vlády ODS, KDU-ČSL, SZ, nestr) tak do detailu jsem to nečetl, jen jsem reagoval na to že dřív se tak nekradlo ale bohužel kradlo (400 miliard je slušný balík) a budem za to patit všichni ještě nejméně 10 let.

      • iris 26.5.2021 at 20:09

       OK taky se někdy spletu, to neřešte.

       Věřte mi, že Babiš tohle okrádání státu povýšil na novou úroveň. Dříve se politici alespoň styděli když je někdo přistihl při krádeži. Babiš je ve střetu a je to pro něho kampaň proti jeho osobě. I jeho partneři ho v jeho nelegálním čerpání peněz podporují. Ostatní partajní zloději jsou proti němu břídilové viz https://www.denik.cz/z_domova/michalek-agrofert-dotace-ministerstvo-20201210.html

      • iris 26.5.2021 at 20:09
       400 miliard je hausnumero, které se hodilo do titulku aby přitáhlo čtenáře. Nikde není řečeno, jak se k němu došlo. Bude to asi odhad (z roku 2015, kdy vyšel článek) celkových nákladů na dotace solárním elektrárnám za celou dobu státní podpory. Pravděpodobně se do toho nezapočítává později zavedené zdanění, které částku snižuje. Nicméně podpora obnovitelné energie byla tehdejším cílem a financuje se průběžně z našich kapes dodnes.

       Jednoduší lidé vidí 400 miliard v titulku a myslí si, že tolik se „ukradlo“, ale tak to není. Stále si myslím, že dnes, právě TEĎ, se z našeho státního rozpočtu neúčelně, nespravedlivě a protiprávně vyvádí prostředky do firem spřízněných s Andrejem a jeho mafiánským Efkem, které jsou větší.

       A jen bych chtěl zopakovat, levárny, které se dějí TEĎ, se nedají žádným způsobem omlouvat levárnami z minulosti.

      • DedekHrib 26.5.2021 at 20:40

       Ano hausnumero které jistě kumuluje a neukazuje jenom jeden dotovaný subjekt jako v případě dotací do Agrofertu.

 2. O ničem a trošku s křížkem po funuse.
  Řepka už není podporované EU, nesmí se chemicky ošetřovat. Proto jí poslední roky velmi ubývá, račte si najít statistiky.
  Tyhle hovnaře fakt nemám rád 🙁 Jenomže kopou do „správných“ lidí, tak jim pravdoláska dává tolik mediálního prostoru a každou jejich debilní akci vydává za nějaký vznešený boj (trenky např,.)