Packard Bell EasyNote TS11: poměr výkon/cena nade vše

0

První dojmy a zpracování

Packard Bell EasyNote TS11: neplést s Hewlett-Packard, je to Acer

Packard Bell byl před časem koupen Acerem a nyní je jeho divizí, která si u nás získává čím dál víc příznivců. Dost lidí si jej plete s HP, což není nijak zásadní omyl, ale přesto je dobré si na něj dát pozor. EasyNote představuje dnes třídu levnějších výkonných notebooků s procesorem Intelu, zástupce najdete už od necelých 12 tis. Kč až k 19 tis. Kč. Náš dnes testovaný kus najdete třeba v CzechComputeru na ceně 16 690 Kč (vč. DPH).

Jak jsem naznačil v nadpisu, cílem tohoto notebooku je být tím levným a výkonným multimediálním strojem. Tím jsem nechtěl přímo říct, že je to na úkor kvality. Tenhle segment nabídky je hodně populární, chodí za mnou spousta lidí, že chce za ne moc peněz 15″ notebook, co má velký disk, je rychlý na hry a moc nestojí. Tento Packard Bell bych s pár „ale“ klidně doporučil, výbava je i u jiných konfigurací více než bohatá a ani jinak o notebooku nemůžu říct, že by byl špatný.

Jak jsem řekl, je tu rychlé Core i5 na 2,4-3,0 GHz s 6 GB RAM, disk s obří kapacitou 750 GB a hlavně Nvidia GeForce GT 540M přepínatelná přes Optimus, takže jde o takového plastového univerzála, jako ostatně většina notebooků řady EasyNote.

První dojmy

Design notebooku je vcelku tuctový. To není nijak zlé, notebook je docela pěkný, ale čedá a černá v tomto střihu nejsou ničím, co by vás mohlo překvapit. Když si zakryjete logo, zjistíte, že se design Packard Bellu začal hodně podobat jeho vlastníkovi a i EasyNote TS11 se hodně přibližuje dnešnímu Aceru Aspire.

Četl jsem si dvě starší recenze strojů od Packard Bell tady na ExtraNotebooku a musím říct, že věci se změnily. Zatímco krátce po zakoupení firmy Acerem si Packard Bell zachoval svůj styl a produkoval i jako nesamostatná divize řadu zajímavých a velmi barevně a stylově vyvedených notebooků, které navíc byly zpracováním o třídu výš než spotřební segment prodejů Aceru, dnes to vypadá, že se divize přiblížila oné spotřební třídě. Tedy spadla s cenou o kus níž a specifikacemi vyletěla o kus výš. Ale…

 

…cena a specifikace nejsou vše. Jak jsem řekl, černý a šedý plast, byť s jemnou (ne plastickou) texturou, jsou poměrně vizuálně nudné a navíc nepůsobí ani nijak přespříliš trvanlivým dojmem. Tak tomu ve výsledku také je, i když se nedá EasyNote označit za šunt, zapadá mezi spoustu svých vrstevníků.

Packard Bell EasyNote TS11
Cena zhruba 16 700 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Acer ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2430M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,4 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 6 GB DDR3 1333 MHz (4+2 GB)
Pevný disk (velikost) 750 GB
Pevný disk (rychlost) 5400 ot./min
Mechanika DVD±RW
Velikost displeje 15,6 „
Povrch displeje lesklý
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta Nvidia GeForce GT 540M + Intel Hd Graphics 3000 (Nvidia Optimus)
Grafická paměť 2 GB GDDR3
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio, síťový konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 3
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 382 × 253 × 33 mm
Hmotnost 2,6 kg
Kapacita baterie (Wh) 48 Wh (šestičlánková)
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 64bit SP1

 

Zpracování

Snad jsem nenamaloval moc čertů na zeď už v prvních dojmech. Notebook je tvořen zcela z plastů, kov na něm nenajdete. Plasty jsou docela dobře slícovány, i když ne úplně pevně, alespoň víceméně přesně a o hranu notebooku se tak nepořežete, což jsem kritizoval třeba u podobně zaměřeného Pavilionu dv6. Alespoň ne na opěrkách, víko je na tom hůř.

S pevností šasi už je to horší. Celý notebook je příkladem toho horšího plasťáku, kde jde vše zmáčknout a viditelně s ne moc velkou silou prohnout. Celé šasi mi řišlo takové „tekuté“. Jdou snadno prohnout i obvykle pevné opěrky, kde se navíc dočkáte i zapraskání. Víko displeje jde snadno ohýbat a ještě snadněji s ním lze točit v krutu, samozřejmě při jakémkoli tvrdším stisku vidíte, jak tekuté krystaly v LCD jsou.

Tedy – když notebook hodnotím dnes, vše je v pořádku, ale Aspire téhle třídy a velice podobného stylu už jsem měl možnost sledovat dlouhodobě, a řekl bych to takhle – pokud notebook berete jako spotřební zboží, které za dva roky vyměníte, není s EasyNote žádný problém. Ale počítejte s tím, že za dva, při slušném zacházení za tři roky, se plasty ozvou, objeví se praskliny, notebook bude všeobecně vrzat a praskat atp. .

Klouby víka tomu nasvědčují taky, nejsou nijak moc pevné ani tuhé, víko po nich zvedáte poměrně snadno, ale když otevřený notebook vezmete za základnu do rukou a rychle se zvednete, víko se vám otevře do maximální možné polohy, která činí asi 140 ¬∞. To naražení na poslední možnou polohu plastovým kloubům určitě taky nedělá dobře.

Co se povrchu týče, jak už jsem řekl, plasty nejsou čistě černé, resp. černé víko má na sobě nakreslenou šedou texturu a šedé opěrky černou, jak můžete vidět na fotografiích. Chválím za matné zpracování základny, ač se opěrky nezdají, jsou polomatné a otisky na nich nezůstanou. Mřížka mezi klávesami a pochopitelně i spodní strana notebooku jsou hrubě matně černé. Rámeček displeje, displej samotný i svrchní strana víka jsou bohužel černé a lesklé, a nejenže je na nich vidět každé smítko, ale taky na nich moc hezky ulpívají otisky prstů a jiné mastné šmouhy.

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita a notebook ze stran

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu konektor pro připojení nabíjecího adaptéru, klasický síťový port RJ-45 rozhraní Ethernet 1 Gb/s, výdech chlazení, port D-Sub (VGA), HDMI, jeden konektor USB 2.0 a dva 3,5mm jacky pro zvukový vstup a výstup.

Vepředu je čtečka karet SD, MMC a MS Pro i Duo a čtyři kontrolky. U kontrolek sice nevidíte popisky, ale jsou vidět světýlka, navíc jsou jen čtyři a jedna je oranžová a tři modré, rychle si tedy zvyknete, že jedna z modrých je disk. Na pravé straně najdete další dva porty USB 2.0, DVD¬±RW mechaniku a otvor pro zámek Kensington. Na zadní straně není nic.

O bezdrátové i drátové síťové připojení se starají čipy Broadcom, je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0.

Klávesnice

Klávesnice je stará známá chiclet/ostrůvková, jak ji známe ze všech Acerů. Klávesy jsou hrubě matné, mají zaoblené rohy a mělký stisk. Nejsou příliš hlučné a dobře se na nich píše. Na notebook s úhlopříčkou 15,6″ se vešel i numerický blok, který funguje jak má. Další pochvala směřuje na oddělený blok šipek, přestože tvořen jen tenoučkými tlačítky.

Kritiku musím směřovat jen na pár drobností. Zaprvé jsou na klávesnici dvě dvojice kláves oddělené prakticky neexistující mezerou, a to levý Shift a &/*, dále Enter a přehláska/apostrof. Levý Shift a Ctrl jsou krátké, jak je špatnou módou poslední doby. Dále se mi nelíbil vskutku malý šipkový blok a hlavně klávesy Home, End, PgUp a PgDn, které jsou na něj namapovány přes Fn. Numerický blok není nijak hmatatelně oddělen, jediné, co můžete nahmatat, je právě blok šipek. Zpočátku jsem chtěl nejvíc kritiky snést na to, že klávesy F1-12 musíte mačkat přes Fn, ale to jde v BIOSu přepnout.

Nechybí kontextová klávesa, jsou zde tři klávesy výhradně pro ovládání hlasitosti a dokonce klávesa vyhrazená aplikaci Social networks.

Touchpad

Touchpad byl trochu rozporuplný. Pohyb po něm byl pro mě trochu nepříjemností, ačkoli plastová plocha byla pěkně citlivá, přišla mi dost podivně nastavená akcelerace touchpadu. Ta jde ale samozřejmě upravit. Faktem ale je, že dotyková plovha není příliš velká, a nejenže je na ní pruh vyhrazený pro rolování vertikální, ale i další značnou část si ukousne nijak nevyznačený pruh horizontálního rolování. Tak či tak můžete rolovat i multidotykovým gestem.

Tlačítka jsou slyšitelná, ale ne hlasitá. Velká výtka je ale k faktu, že jsou spojená do jednoho kusu plastu. Ano, můžete je zmáčknout obě naráz, ani to není příliš obtížné, ale pokud je mačkáte jinde než na kraji, dělají docela rámus a hlavně odpor. Směrem ke středu je prakticky nemožné je stisknout.

Displej – nic moc

Displej mě opravdu nenadchl. Jde o 15,6″ LCD panel s lesklou povrchovou úpravou (špatně) a pouze rozlišením 1366 × 768 px (málo). Barvy nejsou podány moc věrně, displej je mírně zažloutlý, podsvícení na maximální intenzitě není příliš vysoké. A abych nezapomněl, pozorovací úhly nejsou také nijak vynikající.

 

Samozřejmě nejde o nic strašného, ale po všech stránkách takový horší průměr. Do recenze ještě doplním výsledky měření kalibrace kolorimetrickou sondou.

Hardware a výkon (grafy)

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Populárnímu dvoujádrovému procesoru i5-2410M odzvonilo a v nové konfiguraci jej Packard Bell, stejně jako řada jiných výrobců, nahrazuje modelem Intel Core i5-2430M. Ten je jen o 100 MHz rychlejší, ale i to se může hodit, a hlavně má oproti svému předchůdci instrukce pro rychlé šifrování AES. Jde o dvoujádro, virtuální čtyřjádro na 2,4-3,0 GHz, což u architektury Sandy Bridge znamená velmi dobrý výkon. K němu tu je 6 GB paměti DDR3, uspořádané částečně dvoukanálově do 4GB a 2GB modulů.

Grafickou kartou je zde Nvidia GeForce GT 540M s 2 GB pamětí DDR3, což je opravdu solidní „házení perel sviním“, karta tento objem paměti prakticky nijak nevyužije. Jde o už trochu rychlejší model od Nvidie, plusem je možnost přepínat grafiku s integrovaným čipem HD Graphics 3000 přes technologii Nvidia Optimus.

3DMark 06
(body – více je lépe)

3DMark Vantage
(body – více je lépe)


Pevný disk je tu od Western Digital, model Scorpio Blue WD7500BPVT, 5400otáčkový s kapacitou obřích 750 GB. Mezi 5400otáčkovými disky je spíše o něco rychlejším.

Výkon

Windows Experience Index vám velmi zhruba nastíní celkovou situaci, ale jak jsem řekl, není nijak zásadně vypovídající. Máme tu velmi rychlý procesor, velký objem dvoukanálově přístupné paměti, rychlou grafickou kartu na hry, pomalou úspornou grafiku na 2D, a vlastně docela průměrný disk. Grafika je dynamicky přepínaná přes Optimus, v ovladačích můžete navíc snadno přidávat výjimky pro jednotlivé aplikace nebo Optimus vypnout a vynutit použití grafiky dle vaší libosti.

Výkon je vcelku očekávatelný. Do grafů jsem dal 3DMark 06 a Vantage, protože očekávám, že na notebooku se bude něco hrát. Výsledky jsou trochu rozporuplné. Grafika mi podávala slabší výkon, než jaký bych čekal. Jela na svůj plný výkon, ale paměti DDR3 na 1600 MHz efektivně na 128bitové sběrnici ji prostě brzdí. To, že jich jsou 2 GB, na tom vůbec nic nezmění. Výkon byl sice razantně nižší, než u podobné GeForce GT 555M, ale přesto dostatečný.

Za onu cenu rozhodně, i když pokud chcete vysoký výkon do moderních her, prohrává notebook výrazně s nedávno recenzovaným velmi levným HP Pavilionem dv6-6130ec (AMD A6-3410MX + Radeon HD 6755G2), který umí ukázat zuby tam, kde jsou podporována čtyři jádra a asymetrický CrossFireX. Na to ale pozor, pokud hodláte hrát třeba The Elder Scrolls V: Skyrim, bude náš Packard Bell poměrně slušně výkonný, ale Pavilion se bude potácet na hranici hratelnosti. Výhodou EasyNotu je právě vyrovnaný výkon s rychlým dvoujádrem a grafikou, která na nativním rozlišení displeje rozjede většinu moderních her na vysoké detaily.

 

Cinebench R11.5 je tu pro ilustraci jednovláknového a vícevláknového výkonu procesoru. Core i5-2430M ukazuje už velice slušný vícevláknový výkon, ale jednovláknový zápřah už tak slibný nebyl, Turbo asi nepracovalo úplně ideálně. Dále test převodu videa, který se u multimediálního notebooku bude dost možná taky hodit, a nakonec ilustraci celkové rychlosti a produktivity počítače a průměrné-podprůměrné rychlosti disku – graf z PCMarku Vantage.

Cinebench R11.5
(body – více je lépe)

x264 Benchmark HD v3.0
(fps – více je lépe)

PCMark Vantage
(body – více je lépe)

Hluk, zahřívání, výdrž

Hluk byl docela příjemnou vlastností, v klidu byl notebook docela dost tichý, v zátěži se rozfičel víc, ale regulace fungovala dost dobře a pár vteřin po ukončení zátěže se ventilátor zpomalil na špatně slyšitelné otáčky. V noci vás v klidu nijak rušit nebude, i když při hraní jej samozřejmě uslyšíte, opět ale nijak výrazně.

V zátěži se zahřála trochu klávesnice po levé straně, levá opěrka, touchpad a část opěrky po pravé straně od touchpadu. Vyfukovaný vzduch ale nebyl nijak horký. Spodní strana notebooku mírně zteplala, ale stále není žádný problém hrát na klíně. Přestože chlazení nefičí nijak extrémně, hardware je úsporný a tolik netopí.

Výdrž pro mě byla rozhodně plusem. V klidu s vypnutou Wi-Fi notebook sahal po sedmi hodinách, při nenáročném surfování na Wi-Fi jsem se dostal nad 4,5 h. Optimus fungoval dobře.

Zvuk, webkamera a napájení

Vestavěné dva reproduktory mě moc neohromily. Vzhledem k tomu, že jde o levný multimediální notebook, čekal bych určitě něco lepšího, než mírně chrastivou produkci bez známky jakýchkoli basů. Ale to je normální. Co mě zarazilo, byla ne zrovna vysoká maximální hlasitost, ozvučení Silvestrovské párty opravdu neplánujte bez reproduktorů.

Webkamera je průměrná. Snímá v rozlišení 320 × 240 až 1280 × 1024 px, přičemž poslední rozlišení má nižší citlivost. Snímky trpí viditelným šumem, ostří se až od nějakých 20 cm dále a hlavně toho moc nenafotíte ve tmě.

K notebooku se dodává 90W adaptér poměrně standardní velikosti. V jeho těle najdete zelenou kontrolku. Do sítě jej připojíte trojlinkovým kabelem a notebook nabijete zhruba za 1:40 h.

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici se Service Packem 1. Dále tu máte hlavně 60denní zkušební verzi Norton Internet Security, jako dneska na většině notebooků. Jinak ještě Packard Bell předinstaloval svou aplikaci Social networks, která vám dovolí (jak název trefně napoví) organizovat Facebook, Google+, Twitter a další vedle sebe. Aplikaci můžete spustit tlačítkem v pravém horním rohu klávesnice.

Výsledky testů, screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 
6 895; Memories: 4 291, TV and Movies: 2 790, Gaming: 4 955, Music: 6 255, Communications: 9 119, Productivity: 5 052, HDD: 3 562
PCMark 7 2 077; Lightweight: 1 857, Productivity: 1 436, Creativity: 2 425, Entertainment: 2 169, Computation: 2 832, Storage: 1 455
Windows 7 Experience Index 4,8; Procesor: 6,9; RAM: 7,2; Grafika: 4,8; Herní grafika: 6,6; Disk: 5,9
Herní testy
 
3DMark 2001 SE 14 049
3DMark06 (body) 7 592; SM2.0 Score: 3 144, HDR/SM3.0 Score: 2 833, CPU Score: 3 345
3DMark Vantage (body) P3643; GPU Score: 3 037, CPU Score: 9 080
3DMark11 (body) P945, Graphics Score: 842, Physics Score: 3 652, Combined Score: 793
Devil May Cry 56,47 fps (B) (1360 × 768 px)
Far Cry 2 28,9 fps (1366 × 768 px)
Crysis (very high) GPU benchmark: 7,78 fps, CPU benchmark: 7,24 fps
World in conflict 22 fps (1366 × 768 px)
TrackMania Nations Forever 30,4 fps (1366 × 768 px)
Testy výkonu procesoru
SiSoft Sandra 2010 38 GOPS, 44 GIPS, 33 GFLOPS; AES: 4,45 GB/s; RAM: 14,6 GB/s
Cinebench R11.5 xCPU: 2,69 pts., 1CPU: 1,05 pts., OpenGL: 24,47 fps
x264 BenchMark HD v3.0
53,23/14,62 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:02
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:49
WM9 Encoder (čas) 2:25
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 Seq: 76 & 76 MB/s; 512K: 28 & 43 MB/s; 4K: 0,38 & 0,86 MB/s; 4K QD32 0,76 & 0,93 MB/s
AS SSD – Copy benchmark ISO: 42,83 MB/s; Program: 27,44 MB/s; Game: 37,66 MB/s
HD Tune 2.55 prům. čtení: 70,2 MB/s, odezva: 17,9 ms
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 4:43
Výdrž v klidu (čas) 5:50
  • Testovali jsme podle této metodiky.
  • V rámci přípravy na novou metodiku jsem začal testovat hry kromě Crysis v rozlišení 1366 × 768 px.


 

.

Galerie fotografií

 

 

 

.

Závěr, zhodnocení

Na doma ideální

Řekl bych, že pokud jste četli celou recenzi, usoudili jste, že se mi notebook zase tak nelíbil. To ale není tak čistě pravda, proto ještě jednou musím vše shrnout a upřesnit.

Hledáte notebook do 17 tis. Kč, který bude vhodný na většinu her, na filmy, Facebook a tak, něco vydrží na baterku a zahrajete si na něm Skyrim? Proč ne, Packard Bell EasyNote TS11 (skoro se mi chce do mínusů dát dlouhý název) vás uspokojí. Nezapomeňme na docela slušnou klávesnici.

Nečekejte ale bůhvíjakou kvalitu zpracování a hlavně buďte smíření s tím, že notebook nevydrží věčně tak, jak vypadá dnes. Velmi rychle se ta změna stane, jakmile si odvyknete leštit víko displeje z obou stran, pomaleji, až začnou degradovat plastové klouby a opěrky. Nepočítejte ani s hlasitým zvukem. a práci vás zamrzí, že Shift+End je jedině trojhmat, nebo že touchpad není nijak moc dobrý. A za 17 tis. Kč bychom mohli mít i USB 3.0 nebo něco jiného rychlého.

Co se srovnání s konkurencí týče, rovnou mě napadla poslední generace TimeLineX. Acer Aspire 3830TG nabízí prakticky stejnou výbavu v tenčím a lehčím těle s vyšší výdrží a lepším designem. Je to ale 13″ notebook, a máte pravdu, že jestli chcete stejně vybavený 15″ TimeLineX, vyjde vás podobná konfigurace 5830TG na znatelně víc.

Plusy a mínusy:

  + nízká cena
  + rychlý procesor

  + 6 GB RAM
    + relativně rychlá grafická karta přepínatelná přes Optimus
   + veliký disk 
  + relativně vysoká výdrž
  + přijatelný hluk 

 

  – špatný displej po všech stránkách (rozlišení, barvy, úhly, podsvícení i lesklý povrch)
  – horší plastové zpracování
  – spojená tlačítka touchpadu
  – lesklé víko i rámeček displeje
  – tiché reproduktory bez jakýchkoli basů
  – chybí cokoli rychlejšího než USB 2.0 nebo 1Gb/s Ethernet
  – konfigurace s Core i3 je mnohem výhodnější
 
  – Home, End, PgDn a PgUp jedině přes Fn

Ohodnoťte tento článek!