Pád trhu s PC se zhoršuje: Intel omezil výrobu na 60 %, celé továrny prý stojí

0

Že se osobní počítače potýkají s razantním odlivem zájmu zákazníků, nelze popřít. Agentura IDC vyčíslila meziroční propad dodávek PC na 14 %, Gartner to vidí jen o něco lépe (trh podlé této agentury klesl „jen“ o 11,2 %). Nemusí to sice znamenat, že samotná koncepce osobního počítače je na umření, pro výrobce hardwaru však jde o vážnou hrozbu. Očividně nejde o nafouknutou bublinu – problémy už prý postihují i dosud suverénní Intel.

Malá poptávka totiž znamená, že firmě leží značná část výrobní kapacity ladem. Intel do svých továren investoval velké finanční prostředky, a tyto náklady se mu nyní neamortizují. Údržba samotných odstavených linek navíc stojí peníze. Přebytečná výrobní kapacita je proto pro firmu břemenem.

Podle Jima Gregora, šéfa agentury Tirias Research, je v současnosti průměrné vytížení továren Intelu pouhých 60 %. Pro srovnání, v časech normální ekonomické aktivity jely linky prakticky naplno s vytížením kolem 95 % a odstávky se děly jen z nezbytných důvodů. S podobně nízkým vytížením se potýkají i další výrobci a situace trvá v podstatě od podzimu (kdy začal Intel omezovat výrobu, aby mu skladové zásoby nepřerostly přes hlavu). Nedobrý stav údajně potvrzují subdodavatelé. Počínaje zářím od nich prý výrobci čipů odebírají jen okolo poloviny obvyklého množství surovin.

Procesory Intel

Žádná ze čtyř arizonských továren prý neběží jen na plný výkon, a jedna (Fab 42) je prý dokonce zcela odstavená. Pokud se nemýlím, má ovšem jít o závod, který měl začít vyrábět na 14 nm. Možná tak nejde ani tak o zastavení výroby, jako o to, že se Intel již připravuje na možnost, že se kvůli snížené výrobě nová továrna vůbec nerozjede. Situace v závodech jinde prý není lepší. Intel zaměstnancům některých továren údajně nabízí předčasné důchody, a ve hře tak posléze může být i propouštění, pokud v dohledné době výroba čipů opět nestoupne.

22nm a 14nm továrny Intelu

To ovšem vůbec nemusí nastat. Mánie za chytrými telefony a tablety, která odčerpává obrat ze sektoru PC, stále nekončí. Zotavení není zatím v dohledu ani co se globální ekonomiky týče. Výrobci závislí na PC se tedy zřejmě budou muset přeorientovat na nové trhy. Intel se právě o to snaží, jeho procesory Atom se však zatím v mobilních telefonech neprodávají dost na to, aby zalátaly díru po výrobě počítačových čipů.

 

Intel se už nějaký čas snaží uplatni i jako zakázková výrobna cizích čipů; teď je vidět, že prozíravě. Zakázky dalších firem mu totiž mohou pomoci amortizovat náklady na vybudování a údržbu továren. Bohužel pro Intel však větší ryby (AlteruCisco) přilákal až nyní, což znamená, že sériová výroba jejich čipů je ještě velmi daleko (spíše roky než měsíce). Ze současné prekérní situace tedy zakázková výroba Intel dostat nemůže.

Podíváme-li se na finanční výsledky z minulosti, nebude určitě Intel zrovna nejohroženější firmou (už jen proto, že má zdravý serverový byznys). Pokračující pád počítačů je mnohem větší hrozbou například pro AMD, které si zřejmě slízne překvapivě špatné první čtvrtletí mnohem drsněji.

Zdroj: ITworld

Pád trhu s PC se zhoršuje: Intel omezil výrobu na 60 %, celé továrny prý stojí

Ohodnoťte tento článek!