Pages, Numbers a Keynotes jsou online. Kancelář od Applu můžete používat zdarma

0

Apple nás v červnu hodně překvapil, když oznámil, že se v iCloudu objeví kancelářský balíček iWork. Aplikace pro úpravu textových dokumentů, tabulek a prezentací byly nejdříve dostupné jen pro vývojáře, teď už je Apple zpřístupnil všem. Bezplatný online balíček najdete na icloud.com.

Pages Numbers Keynote
Pages | Numbers | Keynote

Aplikace Pages, Numbers i Keynote byly do webové podoby převedeny opravdu s citem. Pokud si je otevřete v celoobrazovém režimu, možná byste ani nepoznali, že to nejsou nativní aplikace pro OS X. Webový původ prozradí pomalejší chod a hlavně méně funkcí. Ty by ale měly časem přibývat. V betaverzi ještě například není možné tvořit grafy, do textového editoru nevložíte tabulku, styly odstavců nefungují, jak mají, kontrola pravopisu není v češtině (ale to ani samotné aplikace) apod.

 

Během asi hodinky používání, kdy jsem všechny tři aplikace rychle vyzkoušel, mě však nadchly jiné drobnosti. V Pages je to práce s obrázky. Obtékání textu se povedlo na jedničku, změna velikosti nebo dokonce otočení obrázku je snadné, pro efekt můžete dodat i stín a odlesk. Numbers se naučily hodně vzorců, výborně fungují i automatické operace. Stačí například označit sloupec s čísly a hned vidíte jejich součet, průměr, minimální a maximální hodnoty. Keynote zase potěšil automatickým zarovnáváním objektů na střed. Všechny aplikace pak mají i mnoho hezkých šablon.

Webový balík iWork zatím určitě nenahradí desktopovou verzi, ale i v prvotní fázi ukazuje, že se Apple opravdu snažil. I Microsoft s Googlem se na webu desktopovým kancelářím jen pomalu přibližují. Apple s mnohaletým zpožděním tak nakonec ani není moc pozadu.

Ohodnoťte tento článek!