Paint.NET 4.2 podporuje formát HEIC a přináší řadu optimalizací

Po delší době vyšla nová hlavní verze bezplatného grafického editoru Paint.NET. Nástroj nově podporuje formát HEIC, nabízí ale také mnoho dalších vylepšení.

1

Oblíbený bitmapový editor se posunul o další číslo a nové funkce kupředu. V minulém týdnu vyšel Paint.NET 4.2 a jako hlavní novinku vývojář prezentuje podporu pro čtení i ukládání do formátu HEIC. Musíte ale mít aspoň Windows 10 ve verzi 1809 a také si ze Storu nainstalovat kodekový balíček. Od loňského léta je placený, stojí ale jen dolar, respektive 29 Kč.

Zřejmě by měl fungovat i tento balík, který by podle popisu měl být stejný, je zdarma (a také od Microsoftu). Zřejmě proto, že je určený pro výrobce počítačů, kteří by cenu licence měli zaplatit za vás. Aspoň teoreticky. Aktuálně můžete kvalitu při ukládání do HEIC nastavit na maximálně 90 %, neboť více by způsobilo pád. Problém prý Microsoft aktuálně řeší.

Tip: Paint.NET 4.1.5 zrychluje vykreslování až o 50 %

Ukládáte-li do PNG, můžete nově nastavit prokládání. Nové klávesové zkratky vám umožní pohodlně pracovat s vrstvami. Alt+PgUp či Alt+PgDown vás přepnou na nejbližší vyšší nebo nižší vrstvu, Ctrl+Alt+PgUp a Ctrl+Alt+PgDown pak na úplně vrchní nebo spodní vrstvu. Rovněž se optimalizovalo, takže se rychleji načítají náhledy, dále zrychlilo vykreslování při přibližování nebo oddalování ve skutečně velkých obrázcích (v řádech desítek tisíc pixelů). Obrázky ve formátu TGA se načítají zhruba 4× rychleji.

Pozor, některé starší zásuvné moduly nemusí fungovat

Tolik k výraznějším novinkám. Nová verze programu samozřejmě nabízí řadu menších oprav a vylepšení, celý seznam najdete na oficiálním webu. Chcete-li si Paint.NET 4.2 stáhnout, zamiřte rovněž na www.getpaint.net, případně do Microsoft Storu, kde se nachází placená verze. Její koupí podpoříte vývoj.

Paint.NET 4.2 podporuje formát HEIC a přináší řadu optimalizací
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů

1 komentář

  1. Pro zajímavost jsem si dělal porovnání exportu do formátu heic pomocí tohoto nového Paint.NET (s Windows kodeky) a pomocí pro Windows překompilované verze GIMPu (který má vlastní knihovny pro heic a nepotřebuje instalovat nic dalšího do Windows): Při nastavení stejné komprese dává konzistentně Gimp soubory o menší velikosti než Paint.NET (v kvalitě moc rozdíl nevidím). Navíc má GIMP i volbu „Lossless“, která by měla být bez ztráty (a vypadá opravdu dobře), přitom má velikost výrazně menší než zdrojový png, ze kterého jsem to exportoval.

    Takže z programů zdarma bych na převod do heic doporučil ten GIMP, byť jeho nevýhoda je pomalé spouštění. Na rychlé prohlížení heic používám Irfan View, který už také v posledních verzích heic podporuje. Naopak se mi nedaří heic zobrazit v XnView (což je můj oblíbený multimediální prohlížeč) i s nainstalovaným pluginem podle návodu.