Palit/Gainward a ošizené chlazení na GTX 460?

0

GeForce GTX 460 útočí především dobrým poměrem cena/výkon. Palit, který vlastní také značku Gainward, ve snaze srazit výrobní náklady na minimum, na své karty nedává ani pasiv na napěťové regulátory – které, jak známo, se rády zahřívají. A řeč je přitom o přetaktované edici Sonic Platinum, kde bychom očekávali alespoň náznak luxusu.

Hilberta Hagedoorna ze serveru Guru3D rozčílilo ani ne tak samotné šetření, jako spíše skutečnost, že Palit mu na testy dodal vzorek, který chladič na napájecí kaskádě měl. Závěry z testování teplot a hluku se tak nedaly aplikovat na prodejní karty, které nedostatek kompenzovaly vyššími otáčkami chladiče.


Palit oficiálně tvrdí, že karty, které prodává, prošly zátěžovým testem (dvě hodiny v komoře při teplotě 45 °C, smyčka testu „GT2“ z 3DMarku06, který Nvidia doporučuje pro testování) a teplota napěťových regulátorů nepřekročila 80 °C.

Jak je ale možné, že recenzenti dostali jednu verzi karty a zákazníci další? Podle vysvětlení, které získal náš čtenář _eF_ od Gainwardu, za vším stála jednoduše snaha mít karty hotové co nejdříve a co nejdříve je dodat na trh. Když se tedy posílaly vzorky novinářům, ještě nebyly hotové všechny potřebné teplotní testy, a pro jistotu byl chladič VRM osazen. Posléze se přišlo na to, že heatsink není potřeba, a tak jej prodejní verze karet už nedostaly – ani tehdy ale zřejmě nebylo testování úplně hotové, a tak opět pro jistotu byly otáčky větráku nastaveny na agresivnější hodnoty.

Pokud jste si ale GeForce GTX 460 ve verzi Palit Sonic Platinum nebo Gainward Goes Like Hell pořídili, nemusíte se cítit ošizeni. Výrobce totiž vydal nový BIOS, který za cenu vyšších teplot (doufejme, že bez vlivu na spolehlivost) snižuje otáčky větráku na méně rušivou úroveň. Stáhnout ho můžete pod tímto odkazem.

Zdroj: Guru3D, za další informace děkuji _eF_ a Shitovi

Palit/Gainward a ošizené chlazení na GTX 460?
Ohodnoťte tento článek!