Paměť DDR4 výrazně zlevňuje, Samsung prý tlačí dolů velkoobchodní ceny

0

V poslední době (v podstatě od začátku roku 2013) se ceny operačních pamětí držely vysoko, hlavně pokud si ještě dobře pamatujete, jak levně se i velké kapacity daly nakoupit v minulosti. Zdá se ale, že alespoň v oblasti pamětí DDR4 by se mohly prosadit i trendy opačného směru. Možná jste si všimli, že cena modulů DDR4 v posledních týdnech poměrně klesla. Podle zprávy webu DigiTimes to není náhoda a tímto příjemným směrem by se měla pohybovat i nadále.

Za zlevňováním údajně stojí společnost Samsung, která je jedním z tří hlavních výrobců DRAM (dále to máme Micron a SK Hynix). Korejský koncern údajně snížil své ceny paměťových čipů DDR4 ve snaze získat na trhu silnější pozici v momentu, kdy Intel uvede procesory Skylake a z DDR4 se tím stane mainstreamová záležitost prodávaná ve velkých objemech. Smluvní ceny těchto pamětí teď tím pádem poměrně prudce klesají. Toto zlevňování bude mít negativní vliv na ekonomické výsledky výrobců pamětí. Z pohledu nás zákazníků je ale dobře, že se opět rozjíždí konkurence, která v posledních letech chyběla a výrobci solidárně drželi ceny vysoké.

Toto zlevňování by se postupně mohlo projevovat i na koncových cenách paměťových modulů DDR4 v obchodech, které by se díky tomu měly dál přibližovat cenám standardní paměti DDR3. Tlaky směrem dolů podle DigiTimes existují nejen na trhu s paměťovými čipy, ale i s hotovými moduly DIMM. OEM výrobci PC a serverů nyní častěji nakupují od dodavatelů jako je Micron a Samsung, kteří čipy sami vyrábějí a mají tak cenovou výhodu. Také nezávislé firmy produkující moduly jsou pod tlakem, aby nabídly nižší cenu.

Samsung startuje masovou výrobu pamětí DDR4

Samsung má údajně modernější proces než konkurenti, takže může jít s cenou o něco níže a získat vyšší tržby na jejich úkor. Přezbrojování ostatních výrobců na 20nm linky se údajně navíc může zpomalit právě kvůli tomu, že se jim se snižujícími se cenami zmenšují zisky, a nemohou tedy tolik investovat.

 

Na zlevňování ale údajně tlačí i další faktory. Slabší výtěžnost 20nm procesů ze začátku vyprodukovala značné množství méně kvalitních čipů, které musely být prodány s horšími parametry pod cenou. Ty ovšem tvoří levnou konkurenci a negativně (pro nás kupující ale pozitivně) ovlivňují ceny a prodeje kvalitnějších a dražších pamětí. Zároveň se také projevuje slabá poptávka po počítačích, která „vypukla“ v letošním roce a logicky vede i k slabší poptávce po paměti. Údajně klesá také poptávka po pamětech do serverů, jejichž prodeje jsou podle DigiTimes rovněž zklamáním. Výsledkem je pak dle elementárních ekonomických zákonů, že tržní cena pamětí jde dolů.

Paměť DDR4 - Crucial Ballistix (CES 2013)
Paměť DDR4 – Crucial Ballistix (CES 2013)

Tato zpráva přichází docela vhod, neboť možná už začátkem srpna se mají začít prodávat první procesory Skylake, jejichž platforma LGA 1151 podporu pro DDR4 přinese. Zatímco dosud je tato paměť použitelná jen u drahé platformy X99 s Haswellem-E, se Skylakem se dostane do mainstreamu a ideálně bychom proto chtěli, aby její ceny klesly na úroveň DDR3 (na něž by se pak tento efekt mohl přenést), nebo dokonce ještě níže. Jak rychle se tak stane, ale zatím těžko říct. Domnívám se, že ochota Samsungu jít s cenou dolů není bezmezná a na vlně prodejů po uvedení Skylake bude chtít především vydělat. Do srpna by ale ještě k nějaké redukci koncové ceny dojít mohlo.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!