Paměti DDR4 jsou zase o kus blíž – Samsung už má 16GB moduly

0

Pokud se vám zdá, že vývoj v oblasti operačních pamětí poněkud zamrzává (přes současná vedra), může vás těšit, že nasazení pamětí DDR4 se pomalu, ale jistě blíží. Společnost Samsung totiž v pondělí oznámila, že již má hotové moduly DIMM typu DDR4 s efektivní rychlostí 2133 Mhz.

Prozatím se ještě nejedná o regulérní masovou produkci, neboť s oficiální dostupností na volném trhu se počítá až na rok 2014. Dodávky modulů však už směřují k různým společnostem. Tyto předprodukční paměti totiž budou sloužit k testování a certifikaci připravovaných produktů, tedy procesorů, základních desek i celých počítačů. Zcela první modul s pamětí DDR4 stihl Samsung upéct ještě v závěru roku 2010, tehdy se však jednalo o prototyp se spíše průměrnou kapacitou. Ta činila pouze 2 GB, což na (takříkajíc) technologii budoucnosti není mnoho.

16GB modul DDR4 Samsung, typ registered s ECC.

Kapacita nyní představených modulů ovšem činí 8 a 16 GB. Použité čipy pocházejí prozatím z výrobní linky 30nm řádu. Samsung však komerční výrobu plánuje na pokročilejším procesu. Finální moduly tedy budou nabízeny i v lákavé kapacitě 32 GB. Standard DDR4 specifikuje pro paměti napájecí napětí 1,2 V, což by mělo přinést určitou redukci spotřeby proti v současnosti používaným pamětem (DDR3 používá 1,5 V, případně 1,35 V u varianty LP).

 

Představený modul (zřejmě z řady Green Memory) je určen pro servery, a jde tedy o paměť typu registered. Samozřejmostí je také technologie pro detekci a opravu chyb (proto je počet čipů násobkem devíti, nikoliv násobkem osmi). První procesory podporující paměti DDR4 se totiž objeví právě v serverech. Půjde zejména serverovou o platformu Intelu odvozenou od architektury Haswell. S velkou pravděpodobností však bude DDR4 využívat i příští serverový socket pro procesory AMD.

Později se však nový paměťový standard prosadí i šířeji. Mimo osobních počítačů a různých příbuzných aplikací se ho zřejmě dočkáme i například na grafických kartách. Levnější modely totiž dnes často používají běžnou paměť DDR3. Po dostatečném zmasovění DDR4 a s ním spojeným poklesem cen zřejmě výrobci i zde přejdou na novější technologii. Přes určitý nárůst výkonu to však stále bude druhořadé řešení, zejména ve srovnání s připravovanými paměťmi GDDR6.

Zdroje: Samsung, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.