Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?

14
Paměťový modul od Samsungu (Zdroj: Samsung)
-
Zdroj: Samsung

Čas neúprosně ubíhá. Brzo se bude psát rok 2018 a aktuální technologie operačních pamětí – DDR4 – je tu s námi již od roku 2014, byť do mainstreamu se dostala až o rok později s procesory Skylake od Intelu. Pomalu je tedy čas vyhlížet jejich nástupce, tedy standard DDR5. Ačkoliv o nich zatím bylo v podstatě úplné ticho, zdá se, že se příští obměna technologie operačních pamětí přece jen blíží.

Minulý týden se prostřednictvím webu EE Times objevila zpráva, že by se technologie DDR5 mohla poprvé nesměle objevit už přespříští rok (2019). Tehdy by snad už měla být hotová finální specifikace, co je ale důležitější – mohly by se na trhu objevit první čipy a moduly používající tuto technologii. Během dvou let je chce mít vyvinuté Rambus, jedna z firem, které se do vývoje nových paměťových standardů dlouhodobě zapojuje. V tuto chvíli už dokonce má první funkční vzorky, byť ještě jen ve stádiu prototypů. Podle šéfa firmy je patrně Rambus první s funkčním křemíkem, ale další hráči logicky budou následovat.

Rambus navrhuje paměťové řadiče, které si pak licencují další výrobci, ale také sám vyvíjí bufferové čipy pro registrované moduly do serverů. Ono komerční uvedení produktů v roce 2019 tak sice asi nemluví přímo o dostupnosti samotné paměti DDR5, ale tyto komponenty by měly jít se základními paměťovými čipy (které vyrábí firmy Samsung, Hynix a Micron) ruku v ruce. V roce 2019 nebo 2020 by se tedy teoreticky mohly začít objevovat už i celé paměťové moduly DIMM typu DDR5. Neznamená to ale hned, že se v této době nové moduly objeví v PC, rozjezd bude pozvolný.

Podle EE Times by nasazení mělo probíhat nejdříve právě v oblasti serverů; stejný scénář ostatně platil i pro paměti DDR4. Lze čekat, že v oblasti procesorů x86 se DDR5 objeví nejprve u Xeonů a s nimi by mohla proniknout i na highendovou desktopovou platformu Intelu, nicméně alternativní serverové čipy (ARM) by teoreticky mohly být agresivnější. U AMD lze spíš asi čekat přechod až v určitém závěsu za Intelem. V mainstreamových PC a noteboocích se DDR4 asi objeví se zpožděním – u DDR4 to byl zhruba rok u Intelu, AMD ale DDR4 nasadilo až s příchodem platformy AM4.

Takty až 6,4 GHz

Co DDR5 přinese? Tato technologie by měla umožnit dále zvyšovat propustnost operační paměti postupným zvedáním frekvence. Efektivní takt při přenosech se by se proti současné DDR4 měl zvýšit a dosáhnout na 4,8 GHz a poté 6,4 GHz. Při této frekvenci by jeden 64bitový kanál měl teoretickou propustnost 51,2 GB/s a běžný dvoukanálový řadič 102,4 GB/s. Napětí by opět mělo klesnout, zřejmě na 1,1 V z pro DDR4 standardních 1,2 V.

ddr4-rdimm-lrdimm-pamet-rambusNapájecí obvody na každém DIMMu?

Zajímavý detail je, že EE Times pro DDR5 zmiňuje možnost integrace regulátorů napětí (VRM) přímo na paměťové moduly. Ač to není tak často probíráno jako napájecí kaskáda pro CPU, sloty pro paměti mají dnes na základních deskách svou vlastní sadu napájecích součástek (cívek, kondenzátorů a mosFETů). Ta není zas tak kritická a často jsou v ní levnější komponenty. Nicméně u DDR5 by prý mohla konverze napětí pro paměti být přesunuta z desky přímo na moduly DIMM. To zní docela divoce, protože na PCB typického DIMMu není zas tak mnoho místa a navíc se tyto součástky tím pádem budou muset duplikovat na každém z nich. Pokud teda není řeč o nějakém druhu integrované regulace napětí přímo v samotných čipech, podobném technologii FIVR u procesorů Haswell. V takovém případě by se DIMMy asi zvětšovat nemusely a naopak by se mohly zjednodušit základní desky. Zatím ale nevíme, zda se tato koncepce objeví i v běžných modulech DIMM určených pro PC a notebooky. Je docela možné, že by mohlo jít jen o nějakou specialitu pro serverové desky.

Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 4 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Ač nepochybně zajímavá zpráva, takty pamětí myslím dnes pro většinu použití nejsou bottleneckem a jejich zvyšování není něco, co by mělo přinést zásadní posun ve výkonu.
  Spíš by výrobci měli konečně začít pořádně zvyšovat výrobní kapacity, aby se cena vrátila tam, kde před pár lety byla.

   • No, to mě tedy trochu zaskočilo, jakože hlavně u těch her mě to překvapilo, ten rozdíl mezi 2133 a 4000 pamětí.
    7-zip +15% nic tak převratného, PS a konverze videa +30-50% to už mě překvapilo, ikdyž kde jinde už by to mělo mít vliv.
    Ale u těch her běžně +10-20%, v jednim případě +30%, to bych vůbec nečekal.

    Já vycházel z testů co jsem četl (a bylo jich víc), ještě když končila DDR3 a tehdy právě srovnávali tehdejší základní „shit“ 1333 vs. tehdejší špičku s nějakýma 3000 a u her to vycházelo opravdu bídně, že nemělo smysl investovat do těch nejrychlejších pamětí.
    Já aktuálně jedu na těch 3000 u DDR4, s tím že to je dnes už ale střední třída. 🙂

    Jinak ale je zde otázka, jak moc se posune ona celá škála frekvencí u DDR5. To že teoreticky to půjde do astronomických hodnot, je pěkné, ale kde budou řekněmes „základní frekvence“, které jsou dnes 2133/2400 a jestli se nějak zlepší poměr cena/výkon (proto ten můj důraz taky na výrobní kapacity), to je otázka. Také je ve hvězdách jak rychle se budou zvyšovat továrně podporovaná frekvence u CPU.

    • Je to opravdu tak, jak pises.
     Ve skutecnosti byly prvni DDR3 pomalejsi nez DDR2 a prvni DDR4 pomalejsi nez rychle DDR3. Duvodem je to, ze ikdyz maji nove pameti vyssi frekvenci, tak maji i hodne vysoke casovani a prave timing zasadne snizi propustnost. Takze opravdu vyladene DDR3 1866 jsou rychlejsi nez DDR4 2133 a to existuji i DDR3 2666.
     Jasny, ted, kdyz uz jsou bezne DDR4 3000 i vic, tak uz situaci ovladly.
     No da se predpokladat, ze u DDR5 bude situace obdobna ne-li jeste horsi. Tudiz ano budou asi od 2019, ale nez se vyrovnaji starim pametem, muzemem mit i 2021, proto ja rikam, radeji pozdeji a lepe. 🙂

   • No, trošku brzděte nadšení. Ten test je s dvěma GTX 980Ti v SLI. Při herním testu s jednou GTX 980Ti, který je následující stránce, se žádný takový zázrak nekoná a nárůst výkonu o necelých 7% rozhodně není adekvátní ani nárůstu frekvence z 2133MHz na 4000MHz a už vůbec ne ceny.

     • No tak to bych si nejdřív musel představit, že Bohemia Interactive se naučili optimalizovat, natož používat více než dvě jádra :D. Chápu, co chceš říct, ale: https://www.youtube.com/watch?v=UHpEiEQv9J8
      jestli se tomu video testíku dá věřit (a po zkušenostech s testy ArmA II se tomu vůbec nedivím) je i i7 6700 @4.6GHz bottleneck a GTX1080 nenakrmí. Pokud sis prošel celý ten test na TechReportu, tak je ti jasné, že jsou hry, kde ani pět let staré i7 3770 za i7 7700 výrazně nezaostává bez ohledu na vysokou paměťovou propustnost, zvýšení IPC a nárůst taktů, zatím co Armě ve FullHD nestačí ani 5GHz na procesoru a 4GHz na DDR4 pamětech čtyři roky po jejím vydání, jak prasácky je naprogramovaná. Ano dřív nebo později se asi najde procesor a paměti, které dnešní grafiky utáhnou, ale i výkon grafik se za pár let posune, takže zase budou brzděné a to je prostě principiálně špatně!

 2. Na blitky od Crhu,Redmarxa a pod. nemá cenu reagovať. Už netreba chodiť na novinky či idnes na príspevky ruských trollov, bohato stačí otvoriť web ako cnews a článok o AMD. Vyvŕšia sa natom rovnako „kvalitne“ a zasmejem sa podobne 😉