Paměti do notebooku nejen pro náročné

0

Japonská Elpida dnes oznámila, že vyvinula 4GB modul pamětí DDR3 pro notebooky, který navzdory své vysoké rychlosti bude o 30 % úspornější než obyčejné 4GB paměti SO-DIMM DDR3.


Prototyp paměťového modulu od Elpidy nese šestnáct 30nm čipů po 2 Gb, celkem tedy 4 GB paměti. Elpida, japonský hlavní výrobce RAM, přesedlává u pamětí ze 40nm na 30nm výrobní proces. Menší čipy dovolí osadit na modul více paměti, snižují spotřebu a dovolují také vyšší takty.

Čtyřgigabajtový modul se vkládá do 204pinového slotu SO-DIMM DDR3 a pracuje na 1866 MHz efektivně. Při takto vysokém taktu si ale uchovává velmi nízkou spotřebu, oproti přechozí 40nm generaci by si měl říci v zátěži o 20 % méně a v klidu dokonce o 30 % méně proudu.


Paměti samozřejmě nepatří k tomu nejžravějšímu v noteboocích, ale v kombinaci s ULV procesorem se vám bude každý miliwatt dolů hodit, výdrž na baterii nepatrně stoupne a paměti se nebudou tolik zahřívat, což pro ně bude „zdravé“. A hlavně nebudete nadávat na nízkou kapacitu ani propustnost systémové RAM. Nový výrobní proces půjde samozřejmě použít i na paměti DDR3L, se kterými se teoreticky budeme moci setkat i v tabletech a smartphonech.

S masovou výrobou 30nm 4GB SO-DIMM modulů Elpida začne zřejmě v prvním kvartálu nadcházejícího roku 2011.

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. 6 hodin na baterku je dostaočná výdrž. O tom niet pochýb.
  Pokiaľ stroskotám na ostrove, kde nebude elektrická cieť aj 10 hodín bude málo :-)))a pri pohybe v civilizovanom svete považujem už cca 3,5-4 hodiny za dostatočné. Takže či 6, alebo 8 je skôr marketingový ukazateľ, bez reálneho dopadu pre bežný život.

  Veľmi pekný a dobre zladený kúsok. Mne sa dokonca aj to farebné prevedenie veľmi páči. Je proste krásny.

 2. Že nefér podmienky?

  No ak to zoberiem zo svojho uhla pohľadu tak AMD môže byť rado, že je rado i s tou trojčlánkovou batériou. Aspoň po ich kombinácii niekto ako sa povie štekne…

  Taký VIA Nano E-series U3100 + all-in-one čipset VIA VX900 MSP pričom nechýba ani CromotionHD 2.0 video engine pro akceleraci všemožného HD videa tu je minimálne pre OEM a ODM výrobcov minimálne pol roka…

  Vďaka teda aspoň za AMD Brazos Ontario – snáď sa časom prepracujú aj k lepšej výbave – 6čl. batéria a pod. pretože kvalitatívne na to majú => aspoň ten trh nebude taký rovnaký – nudný, kde 9 z 10 minimotebookov („netbookov“) je však viete akých.