Paměti DRAM zlevňují díky menším výrobním postupům a větším kapacitám výroby

0

Dobrá zpráva pro zákazníky se dnes ráno prohnala zahraničními weby. Očekává se, že cena paměťových čipů bude i nadále klesat, protože velcí výrobci navyšují výrobní kapacity, zavádějí pokročilejší výrobní postupy a převádějí část výroby na 300mm wafery.

Samsung Hwaseong fab
Samsung Hwaseong fab, zdroj: BusinessKorea

Současné snižování cen je následkem rostoucích skladových zásob kvůli nižší poptávce. Nyní se na volném trhu prodává 4Gb čip DDR3 s taktem 1600 MHz za $2,2558, zatímco v květnu se cena stejného čipu pohybovala na hranici $2,913. Cena stejných zakázkových čipů se poté pohybuje okolo $2,75. V konečném důsledku je cena 4GB modulů DDR3 SO-DIMM zhruba o tři dolary nižší, než v květnu. Přestože dočasný trend, který vzniknul kvůli přebytkům skladových zásob, asi bude utlumen zvyšující se výrobou před blížícím se novým školním rokem, i nadále by měly paměti zlevňovat.

Výrobci totiž přecházejí na pokročilejší 20nm výrobní proces, díky čemuž klesají také koncové ceny čipů. Navíc Samsung zlevňuje také ve snaze získat větší podíl na trhu, na což budou reagovat další výrobci, pokud nechtějí přijít o svůj podíl. Ve výsledku ušetří také výrobci paměťových modulů, což se promítne do jejich koncových cen.

Aby to nebylo úplně jednoduché, Samsung a SK Hynix rozjíždějí produkci na nových výrobních linkách. Line-17 (Hwaseong, Jižní Korea), patřící Samsungu, bude mít měsíční výrobní kapacitu 80 000 waferů o průměru 300 mm. Budou se zde vyrábět logické čipy, DRAM i NAND flash paměti a do konce roku by se měla naplnit zhruba polovina výrobní kapacity. SK Hynix by ve své továrně M14 (Icheon, provincie Gyeonggi, Jižní Korea) měl rozběhnout produkci ve třetím nebo čtvrtém kvartále tohoto roku. Výrobní kapacita není známa, ale v podstatě okamžitě by továrna měla začít produkovat 10 000 300mm waferů pamětí měsíčně.

Další velký hráč mezi výrobci paměťových modulů, Micron, sice na letošní rok nenaplánoval žádné navyšování výrobní kapacity, ale zato velmi rychle přechází na 20nm výrobní proces.

Ceny by tedy měly klesat i nadále a jejích stabilizace by mohla proběhnout během první poloviny příštího roku. Klesající ceny se již projevily také v našich končinách. Částky, které tuzemští prodejci vyžadují za 4GB 1600MHz moduly DDR3 se za posledních šest měsíců snížily o více než 300 Kč. Standardní moduly DDR3 tento trend kopírují pomaleji; jejich ceny klesly za stejné období o zhruba 100–150 Kč, ale najdou se i produkty u nichž cena klesla i o 500 Kč. U modulů s dvojnásobnou kapacitou je propad cen zhruba dvojnásobný, což odpovídá snižujícím se nákladům výrobců na paměťové čipy.

Zdroj: KitGuru via Tech Trade Daily

Ohodnoťte tento článek!