Panasonic ToughBook CF-AX3: otočný ultrabook s kamennou kůží (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Na recenzi jsme v poslední době dostali dva produkty od Panasonicu. Po testu tabletu ToughPad FZ-G1 z minulého týdne přinášíme nyní i ultrabook Panasonic ToughBook CF-AX3. Oba přístroje se honosí extrémní odolností. ToughBook CF-AX3 sice není voděodolný, vydrží ale třeba pád z 76 cm nebo vibrace o intenzitě odpovídající 100 kg.

Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3

Jde o 11,6″ dotykový konvertibilní ultrabook s displejem otočným o 360 °. Uvnitř najdete mimojiné dvě baterky, jedna z nich je snadno vyměnitelná.

Design

Designově je ToughBook docela pohledný. Notebook je vyveden v kovově stříbrné barvě, svrchní strana víka je ale černá, resp. velmi tmavě šedá. Tělo je řezané poměrně razantně pravými úhly, přístroj je kvádrovitý. Víko má vyvýšené plastické pruhy. Světlá klávesnice může v někom evokovat dojem starého notebooku, jinak ale ToughBook CF-AX3 působí draze, rozhodně odolně, nicméně i reprezentativně.

Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3

Zpracování

Zpracování je velmi kvalitní. Šasi je plastové se zřejmě bytelnou hořčíkovou kostrou, pevné, neprohýbá se prakticky v žádném bodě. Víko je přichyceno dvěma dvojitými klouby, každý článek má rozpětí 180 °. Displej je krytý kapacitním plastem s matnou úpravou, neprohýbá se a rozhodně není křehký.

Malý 11,6″ ultrabook váží jen lehce přes 1,1 kg, opět vynikající výsledek..

 

Specifikace

Panasonic ToughBook CF-AX3
displej 11,6″ (1920 × 1080 px), matný IPS, dotykový, 190 dpi
procesor Intel Core i5-4300U na 1,9 GHz (2,9 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
RAM 4 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 128GB SSD
optická mechanika
akumulátor 15 Wh + 30 Wh výměnný
rozměry a hmotnost 288 × 194 × 18 mm, 1,135 kg
OS Windows 8.1 Pro
Rozhraní
sítě 802.11n Wi-Fi (Intel), Bluetooth 4.0, Ethernet 1 Gb/s
USB 2× USB 3.0
čtečka karet SD
výstupy na monitory HDMI
další webkamera, 2× 3,5mm jack, čtečka SmartCard
cena smluvní, přibližně 62 000 Kč

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na levé straně najdete napájecí konektor, dále síťový konektor RJ-45 od gigabitového Ethernetu, port D-Sub (VGA), čtečku SD karet, dva 3,5mm jacky pro připojení zvuku a vypínač bezdrátových sítí. Přední strana neovsahuje konektory, najdete na ní ale dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti, podobné tlačítko pro zámek automatické rotace displeje a posuvný vypínač se zeleným či oranžovým podsvícením.

Na pravé straně máte slot na karty formátu SmartCard, dva porty USB 3.0, HDMI a otvor pro zámek Kensington. Zadní strana je prázdná až na výdech chlazení.

Máte tu Wi-Fi 802.11n – Intel Dual Band Wireless-N 7260 (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 4.0 + HS. Drátová síťovka je taky od Intelu.

 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3

Klávesnice

Klávesnici bych zařadil spíše k záporům ultrabooku. Podložka je velmi bytelná a stisk je měkký a tichý. Zvláštní tvar a zejména malá velikost kláves ve spojení s nepříliš znatelnými zarážkami ale znemožňují rychlé a přesné psaní. Tedy alespoň pokud nemáte menší prsty.

Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3

PgUp a PgDn jsou sekundární funkcí kurzorových kláves, Home a End najdete kuriózně na jediné klávese. Delete a Insert jsou podivně umístěny dole.

Klávesnice i touchpad se automaticky vypnou, pokud notebok otevřete o více než 180 °.

  Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3

Touchpad

Touchpad je tvrdá plastová plochase třemi tlačítky. Tlačítka sice nejsou obzvláště hlasitá, jejich stisk je ovšem krátký a tuhý. Paradoxně na pohmat nejvýraznějším hmatovým vjemem kolem touchpadu jsou dva ostře řezané gumové distanční sloupky. Tlačítka mají stejnou výšku jako okolí.

 

Displej

Obraz má 1920 × 1080 px, tedy Full HD na 11,6″ úhlopříčce. Rozlišení panelu je dobré, matná povrchová úprava nicméně působí výrazný šumový efekt. Panel používá matrici IPS s mírnými odchylkami barev především v zelené části palety. Kontrast je na IPS poněkud podprůměrný. Slušné podsvícení v kombinaci s matným povrchem ale dovolí prohlížet obsah i proti slunci.

Displej je kapacitní a podporuje až 10 dotyků současně.

Panasonic ToughBook CF-AX3

Svítivost:  15–281 cd/m2 (120 nit v 55 %)
Kontrast: 1:300

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i5-4300U, dvoujádro Haswell na 1,9–2,9 GHz. CPU podporuje Hyper-Threading a jde tak o virtuální čtyřjádro. V čipu najdeme integrovanou grafiku Intel HD Graphics 4400 s 20 shadery. Máme tu  4 GB pamětí DDR3L na 1600 MHz v jednokanálovém zapojení. 

 Panasonic ToughBook CF-AX3

Úložištěm je 128GB SSD, Toshiba THNSNJ128GMCT.

Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3

Výkon

Výkon zapadá mezi typické ultrabooky třetí generace. Nízkonapěťový procesor Haswell zastane všechny klasické úkoly a na grafice jdou hrát staré hry (ne že byste to u tohoto notebooku potřebovali). Škoda je pouze 4 GB RAM, vzhledem ke konfigurovatelnosti notebooku a zvláštnosti jeho dodávání nejde ale o značný problém.

 

Osazené SSD je o něco rychlejší než jaké v noteboocích z roku 2014 obvykle vídáme.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R15 64-bit

Testy úložiště, PCMark 7, PCMark 8

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Panasonic ToughBook CF-AX3Panasonic ToughBook CF-AX3

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

  Panasonic ToughBook CF-AX3


 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Panasonic ToughBook CF-AX3

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

V notebooku je vestavěný akumulátor s kapacitou 15 Wh a dále je tu vyměnitelný akumulátor s kapacitou 30 Wh. Výrobce se chlubí s oběma baterkami výdrží až 12 h. Přestože notebook v klidu spotřebovává jen velmi málo energie a odhadoval jsem v našem testu výdrže kolem 7-8 h, výsledkem je slabých pět hodin. Číslo berte raději s rezervou – reálná výdrž bude pravděpodobně lepší (avizovaných 12 h bych ale nečekal).

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 4:53 h

Chlazení zprostředkovává malý ventilátorek, který se občas rozjede na velmi hlučné otáčky bez zjevné příčiny. Větrák má vysokofrekvenční pískavý zvuk. Notebook bohužel opět nemohu označit za tichý. V zátěži se zahřívají pouze trochu akumulátory na spodní straně.

Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3

Zvuk

Máme tu monoreproduktor na svrchní straně notebooku vedle klávesnice. Zvuk je docela hlasitý a průměrně čistý, basy ale samozřejmě nečekejte.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 Pro v 64-bitové verzi. 

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Panasonic ToughBook CF-AX3 jsem více než měsíc používal jako svůj primární notebook. Na počátku jsem byl unešen a přemýšlel jsem o hodnocení 100 % a ocenění. S postupem času jsem ale začal přicházet na méně nápadné chybky a procenta padala dolů.

Panasonic ToughBook CF-AX3
Panasonic ToughBook CF-AX3

Očividná plus – ToughBook CF-AX3 je velmi pevný a odolný ultrabook s lehkým tělem. To se moc nevidí. Uvnitř najdete „tu dobrou“ výbavu ultrabooků – dvoujádro Core i5, paměti DDR3L, rychlé 128GB SSD. Přístroj má Full HD displej otočný o 360 ° s dotykovou a přesto matnou a pevnou vrstvou. Akumulátory jsou hned dva, jeden z nich výměnný. Máte tu dokonce i čtečku karet SmartCard.

A méně očividná mínus? Notebook je občas hlučný, a to docela nepříjemně pískavě. Dva akumulátory neznamenají v reálném testu zřejmě nijak hvězdnou výdrž, i když je teoreticky mizivě možné, že jsme při testování udělali nesrovnalost. A nejvíce nepotěšila klávesnice s malinkými klávesami, na které se příliš nedá rychle psát a touchpad s horšími tlačítky. To vše navíc stojí opravdu hodně peněz.

Hodnocení je poměrně složité, rozhodl jsem se ale udělit 85 %.

Plusy / mínusy
  lehký a odolný ultrabook
  dotykový IPS displej otočný o 360 °
  rychlé SSD
  dva akumulátory
  naměřená výdrž je pouze horší průměr
  hlasitý vysokofrekvenční ventilátor
  klávesnice s drobnými klávesami
Cena  smluvní, orientačně 62 000 Kč
Hodnocení: 85 %

 

Specifikace

Panasonic ToughBook CF-AX3
displej 11,6″ (1920 × 1080 px), matný IPS, dotykový, 190 dpi
procesor Intel Core i5-4300U na 1,9 GHz (2,9 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
RAM 4 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 128GB SSD
optická mechanika
akumulátor 15 Wh + 30 Wh výměnný
rozměry a hmotnost 288 × 194 × 18 mm, 1,135 kg
OS Windows 8.1 Pro
Rozhraní
sítě 802.11n Wi-Fi (Intel), Bluetooth 4.0, Ethernet 1 Gb/s
USB 2× USB 3.0
čtečka karet SD
výstupy na monitory HDMI
další webkamera, 2× 3,5mm jack, čtečka SmartCard
cena smluvní, přibližně 62 000 Kč

Galerie fotografií, screenshoty

Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3

 

Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3 Panasonic ToughBook CF-AX3

Ohodnoťte tento článek!