Panasonic má smartphone s nejhorším poměrem cena/výkon, ale…

5
Panasonic Toughbook FZ-T1
Panasonic Toughbook FZ-T1

ToughBook je dnes již legendární značka odolných počítačů od Panasonicu, které slouží pro práci v náročném terénu. Nový TouchBook FZ-T1 ovšem není notebook, ale smartphone s Androidem. Opancéřovaná bestie se pyšní unikátní výbavou, slaboučkým hardwarem, ale také vysokou cenou. Profesionálové jej přesto nejspíš budou kupovat.

FZ-T1 nabídne pětipalcový displej s rozlišením 720 × 1280 px s antireflexem, takže prý bude dobře čitelný i na slunci. Na bezrámečkovost se taky samozřejmě nehraje, tělo je masivní ve všech rozměrech. V nejtlustším místě byste naměřili 17,5 mm a mobil váží 240 gramů. Má kovový rám a vyztužené boky. Odolá vodě i prachu (IP68), ale splňuje i náročnější armádní normu MIL-STD-810G, takže mu nebudou dělat problém teplotní extrémy ani pády z výšky metr a půl. Citlivý displej lze přitom ovládat za mokra a také v rukavicích.

Uvnitř najdeme čtyři roky starý lowendový čip Snapdragon 210 doplněný o 2 GB RAM a 16 GB flash paměti, nechybí ani slot pro microSD karty. Vzadu se nachází 8Mpx foťák s LED bleskem, vepředu foťák není. S Toughbookem se selfiečka nedělají. Telefon si rozumí s LTE, ale bude se prodávat i zvláštní verze bez telefonního modulu, pouze s Wi-Fi. Nechybí Bluetooth 4.2 ani NFC. Dokonce překvapí dostupný Android 8.1.

Čím se FZ-T1 vymyká? Obsahuje 3200mAh akumulátor, který lze nabíjet pomocí microUSB i v dokovací kolébce. Akumulátor se dá dokonce vyměnit přímo za běhu, v tělu je totiž ještě jeden menší rezervní. Na spodku telefonu najdeme dedikovanou čtečku čárových a jiných 1D/2D kódů. K dispozici budou i speciální pistolový držák.

Uživatelé dostanou dvě programovatelná tlačítka. Telefon disponuje hardwarovou bezpečnostní ochranou ARM TrustZone, i softwarovou vrstvu, která dodatečně chrání Android a zpřístupňuje vzdálenou správu telefonu.

Zařízení lze používat v oblasti maloobchodu pro doplňování zásob, v asistovaném prodeji nebo pro příjem objednávek a pro markování zboží při čekání na pokladnu. Díky skenování čárových kódů z delší i kratší vzdálenosti je vhodné pro správu inventáře, ať již skenujete z vysokozdvižných vozíků, dodáváte zboží nebo pracujete na výrobní lince. Vyhovuje i potřebám pracovníků v terénu při opravách a údržbě, při navigaci, důkazu o doručení, záznamu dokumentace a kontrole inventáře v reálném čase,“ popisuje Panasonic možná použití.

A cena? Panasonic Toughbook FZ-T1 ve verzi pouze s Wi-Fi bude stát 1270 eur bez DPH (33 000 Kč), telefonní verze s LTE bude za 1350 eur (35 000 Kč). V obchodech bude zařízení během srpna či září.

Panasonic má smartphone s nejhorším poměrem cena/výkon, ale…
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (63.33%) 6 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  • Osoba, která si to koupí, si to koupí za své peníze, a bude jí jedno, co si o tom myslíte 🙂

   Jinak souhlas, ten HW je docela slabota za ty peníze. Na CPU sere pes, ale 2GB RAM a 16GB flash je na ty dnešní softwarové šmejďárny fakt málo.

   • Hardware, ktery najdeme v telefonech za 2.500Kc je v telefonu za 35.000. To znamena, ze clovek, ktery si to koupi mohl mit 14 obycejnejch telefonu. At mi nekdo netvrdi, ze za 2 roky (prumerna vydrz Androidu) oddela 14 telefonu. Myslet si kazdej muze co chce, ale nezmeni to to, ze je potencionalni kupec proste blb.

    • Třeba by mu ani těch 14 telefonů nestačilo. A vůbec, nosit u sebe 14 telefonů místo jednoho, komu by se to chtělo 🙂

     Mně ten telefon přijde spíš jako superodolná chytrá čtečka čárových kódů, která má mimochodem Android. Ale nejsem cílovkou pro tuhle věc, a Panasonic určitě ví lépe než já, proč to posílá do prodeje.

     Pokud je to tak, jak tvrdíte, měl byste ihned do Panasonicu zavolat, ať ten projekt zastaví, dokud je čas. Ušetříte jim spoustu peněz, třeba se rozdělí 🙂

     • Jo, jestli mají (zřejmě ano) už zajištěný odběr subjekty, který mají o takovou věc zájem, pak je to v pořádku. Jinak životnost takového stroje, nebude žádný zázrak, při tom jak veškerá aplikační výbava bobtná a bobtná co do objemu dat. Plynulost systému s takovým čipsetem asi už teď nebude kdovíjaká hitparáda.