Panda Cloud Antivirus: rychlý, účinný a zdarma!

0

Firmy zabývající se vývojem a aktualizací antivirových programů a bezpečnostní experti pravidelně se zdviženým prstem varují, že počet nových virů, škodlivých aplikací a dalších hrozeb exponenciálně roste. Tradiční databáze virů, založené na detekci podle specifické části kódu (signatury), by postupem času dospěly možná až do velikosti několika gigabajtů.

Společnost Panda Security se rozhodla nasadit řešení založené na „cloud computingu“ a přišla s antivirovým programem Panda Cloud Antivirus, který je pro nekomerční užití nabízen zdarma. Kromě již zmíněné detekce na základě signatur, při které je používána aktuální databáze v cloudu (fyzicky uložená na serverech Panda Security), přichází také s rozpoznáním a blokováním škodlivých programů na základě jejich chování.

Ač není Panda Cloud Antivirus na českém trhu příliš známý, vězte, že jeho první verze se objevila již v roce 2009, kdy vyvolala zájem a také trochu rozruch především svým naprosto minimalistickým rozhraním. Nečekejte desítky záložek, přepínačů, zatržítek a konfiguračních dialogů – vše, co potřebujete, je k dispozici v jednom jediném okně se čtyřmi tlačítky. Dokonce ani když se zanoříte do hlubin pokročilé konfigurace, nebudete se muset proklikávat hromadou voleb a možností.

Zmíněná čtyři tlačítka mají následující funkce (vycházíme ze slovenského jazykového rozhraní, neboť české není v době psaní této recenze k dispozici):

  • Stav zobrazuje formou jednoduché grafiky, zda je program funkční a jestli jsou aktuálně známy nějaké problémy s bezpečností. Stačí jediný pohled a hned víte, jak jste na tom.
  • V sekci Kontrola můžete ručně aktivovat antivirový skener, který projde soubory na disku a prověří, zda nejsou infikované či jinak škodlivé. Samozřejmě jedním ze základních prvků bezpečnosti je automatická kontrola souborů v reálném čase, která na pozadí prověřuje každý soubor, jež se nějakým způsobem dostane do počítače. V manuálním režimu můžete vybírat z optimalizovaného skenu, kontroly celého počítače, nebo prověření pouze vybraných složek, souborů či disků.
  • Pod tlačítkem Hlásenia se můžete podívat, k čemu vám vlastně Panda je – tedy konkrétně kolik virů, červů, trojanů, spyware, adware a dalších škodlivých programů detekovala a odstranila. Pokud by vám nestačil stručný souhrn, je k dispozici podrobný seznam, ze kterého vyčtete například to, v jakém souboru se malware nalézal a jakým způsobem s ním antivirový program naložil (např. že smazal celý soubor, provedl neutralizaci atd.). Pro lepší přehlednost lze vyfiltrovat záznamy za posledních 24 hodin, týden, nebo uplynulý měsíc.
  • Koš, jak již patrně tušíte, obsahuje soubory, které antivir smazal. Tyto soubory je možné obnovit, nicméně je zřejmé, že s výjimkou prokazatelně chybné detekce to není právě nejvhodnější nápad. Ve výchozím nastavení jsou soubory v koši mazány automaticky po třech dnech.

Nastavení se skrývá pod nenápadným tlačítkem v pravém dolním rohu, přičemž na základní obrazovce lze pouze konfigurovat připojení k Internetu pokud používáte proxy a deaktivovat automatické spouštění z přenosných médií („autorun“). Ani v rozšířeném nastavení nenajdete prakticky nic, co by bylo nutné z nějakého důvodu měnit.

Kontrola souborů na přítomnost virů používá databázi v cloudu, takže samotný antivir by se dal označit spíše jako „lehký agent.“ Díky malé lokální databázi je ale schopen fungovat i v případě, kdy počítač není připojený k Internetu. První sken běžného počítače s Windows XP, nainstalovaným kancelářským balíkem MS Office 2007 a asi desítkou dalších aplikací trval něco kolem dvaceti minut, nicméně je pochopitelně nutné počítat s tím, že čím více souborů je nutné zkontrolovat, tím déle celý proces potrvá.

Opakovaný sken pak zabral zhruba polovinu času. V průběhu kontroly je uživatel graficky informován o tom, kolik hrozeb bylo nalezeno, kolik se jich podařilo zlikvidovat a případně i v kolika případech nebyl antivir úspěšný (na takový případ jsme ale v průběhu několikaměsíčního používání Pandy nenarazili). U malware, který se nepodaří zlikvidovat, je pak nabídnut odkaz na „doporučená řešení,“ nicméně toto jsme, vzhledem k uvedenému, nemohli vyzkoušet.

K rozhodnutí, zda svěřit svou bezpečnost právě tomuto strážci, možná přispěje i výsledek velkého srovnávacího testu antivirových programů, který v lednu provedl server PCMag. Panda získala na pětibodové stupnici čtyři body a v kategorii antivirů zdarma jí mohl konkurovat jen avast! Free Antivirus 5.0 se stejným hodnocením a Ad-Aware Free Internet Security 9.0 se 4,5 body. Pro zajímavost: AVG Anti-Virus Free a Comodo Antivirus 5.0 2011 získaly ve stejném testu 3,5 bodu, Microsoft Security Essentials 1.0 dokonce pouze tři body. Ze třiceti testovaných aplikací plného počtu bodů nedosáhla ani jedna a pouze několik málo placených dokázalo Pandu porazit o půl bodu.

Zdarma i placená verze PRO

K dispozici je také placená verze PRO Edition, která stojí 29,99 dolaru a kromě analýzy běžících procesů přidává možnost tzv. „vakcinace“ USB disků (měla by ochránit před červy typu Conficker) a 24hodinovou technickou podporu. Pokud některou z uvedených funkcí zkusíte aktivovat, zobrazí se výzva k zakoupení komerční verze. Pro běžné domácí použití je ale verze zdarma naprosto postačující. Obě varianty obsahují ochranu před odstraněním nebo úpravou důležitých souborů škodlivým programem.

Výhodou Pandy je nulová cena, účinné blokování malware a především velmi nízké nároky na systémové prostředky. Než jsme si na tento fakt zvykli, podezřívali jsme program z lenošení – stačilo ale stáhnout infikovaný soubor a Panda hned „vyskočila jako čertík z krabičky.“ Při nečinnosti zabírá aplikace jen kolem 15 MB operační paměti, během skenování si pak řekne cca o 60 MB. Tím se stává skvělou volbou nejen pro uživatele netbooků, notebooků a starších počítačů, ale také pro všechny, kdo hledají rovnováhu mezi dobrým zabezpečením a výkonem.

Panda Cloud Antivirus je kvalitní obranou proti instalaci malwaru na čistý systém, nicméně podle některých zdrojů není nejlepším nástrojem pro vyčištění již napadeného počítače a v tomto směru neudrží krok s placenými produkty jako je například Spyware Doctor with Antivirus. Doporučujeme tedy tento program jako prevenci, zatímco v případě infiltrace je vhodné provést „vyčištění“ počítače ještě dalšími produkty – nejlépe spouštěnými ze záchranného CD.

Malé mínus můžeme připsat za již zmíněnou chybějící lokalizaci do češtiny, nicméně program je možné nainstalovat ve slovenštině. 

Panda Cloud Antivirus: rychlý, účinný a zdarma!
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas