Pandemie koronaviru mění i tržní podíly CPU a GPU. Vylétli Intel a Nvidia, u AMD pád

Pandemie koronaviru COVID-19 změnila leccos, ale asi jste nečekali, že i tržní podíly GPU a CPU. Dle Steam Hardware Survey však čísla zvrátila dramaticky.

29

Pandemie koronaviru se zdá se už bezpečně stala nejdůležitější událostí tohoto roku (nic horšího se doufejme už nepřihodí) a zasahuje docela mocně i do „počítačových zpráv“. O to i do oblasti hardwaru. Vypadá to, že poslední měsíc s virem poznamenal i něco, co byste možná nečekali: tržní podíly hardwarových výrobců. Nebo to tak aspoň vypadá, když se podíváte na nejnovější statistiky herní distribuční platformy Steam, kde koronavirus zdá se vyvolal opravdu masivní změny v zastoupení procesorů a GPU.

Pohyb je patrný na první pohled a nebudou z něj mít radost příznivci AMD. Až do února prakticky setrvale rostl podíl procesorů AMD, z 15,8 % v říjnu 2018 se v únoru 2020 dostal na 21,8 %. Ovšem za březen klesl dramaticky o celé tři procentní body a vrátil se zpátky na 18,75 %. Intel naopak stoupl ze 78,2 % na 81,25 %.

Podily vyrobcu CPU za brezen 2020 v Steam Hardware Survey
Podíly výrobců CPU za březen 2020 v Steam Hardware Survey

A podobně AMD na Steamu ostrouhává i ve statistice grafik. Tam se přitom podíly poslední dobou moc neměnily. Nvidia měla okolo 74–75 %, Intel něco pod 10 % a AMD oscilovalo cca mezi 14,5–15,5 %. Ovšem jak můžete vidět na grafu, v březnu se čáry zalamují dolů a grafiky Intel klesly z 9,7 % na 8,6 %, Radeony od AMD z 15,7 % na 13,38 %. Nvidia ze 74,4 % najednou narostla na 77,87 %.

Podily GPU za brezen 2020 v Steam Hardware Survey
Podíly výrobců GPU za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Uživatelé možná oprášili starší počítače

Jsou zde nicméně docela pádné důvody předpokládat, že tyto změny nejsou úplně záležitost aktuálního tržního podílu v tom smyslu, že by se najednou v časech krize začaly např. mnohem více prodávat procesory Intel. Zvlášť proto, že výkyv je velmi silný za jediný měsíc a jak v GPU, tak v CPU jde proti trendu trvajícímu po dlouhý čas. Až to trošku připomíná případ před dvěma léty, kdy data výrazně vychýlily multiúčty v čínských internetových kavárnách.

Steam totiž nesleduje aktuální podíl v tom, co se zrovna prodává, ale „instalovanou bázi“, tedy všechen (i starší) hardware, který uživatelé aktivně používají. A je dost pravděpodobné, že přesně v tomto to vězí.

Vypadá to, že lidé zavření doma kvůli karanténám, zákazům vychází nebo uzavřeným hospodám, kinům a tak dále, poměrně často oprašují počítače, které už delší dobu nepoužívali – někdy možná jako druhé/třetí PC pro jiné příslušníky rodiny. Psali jsme o tom před časem, když se podobně anomálně zvýšil podíl starých verzí Windows 10 v březnové statistice AdDuplexu. Každopádně to vypadá, že v databázi Steamu tím najednou vstanou z mrtvých PC, která se léta nepřipojila a to patrně v dostatečném počtu, aby zahýbala statistikou ve prospěch těch nových. Je také možné, že uživatelé v řadě případů instalovali Steam poprvé na různé starší desktopy a notebooky, kde ho předtím neměli.

Stouplo i používaní starších Windows

Ve statistice operačních systémů na hlavní stránce HW průzkumu Steamu to vypadá na soulad s touto hypotézou. Kombinace DirectX 12 GPU a Windows 10 snížila ze 76,2 % na 67,4 % a z 15,2 % na 24,7 % se zvýšilo procento počítačů s DX12 grafikou, ale starším operačním systémem, což by mohly být Windows 8/8.1 nebo 7 – zřejmě ta předtím moc nepoužívaná a náhle znovunalezená PC. Podobný výkyv byl přitom zaznamenán v prosinci snad vlivem vánočních prázdnin – a ty asi mohou mít podobný efekt.

Podily operacnich systemu a DirectX za brezen 2020 v Steam Hardware Survey
Podíly operačních systémů a DirectX za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Na druhou stranu pohled na podrobnější statistiky po rozkliknutí je zvláštní, naopak ukazuje nárůst Windows 10. Ale podrobnější statistiky také v rozporu s celkovým grafem vůbec neukazují tříprocentní propad AMD, takže toto vypadá až na nějakou chybu v jejich výpisu (například jako by údaje za březen ve skutečnosti ještě byly za únor), pročež bych podrobnou statistiku raději ignoroval a řídil se souhrnnými výsledky v grafech na hlavní stránce, které by spíš měly odpovídat.

Pokud ale statistiky na úvodní stránce a grafech sedí, pak je na základě údajů o OS pohyb v podílech snad opravdu dán vytažením starých PC ze skříní, sklepů a půd. Což ovšem neznamená, že je tím způsoben cele, samozřejmě že k nějakým změnám preferencí aktuálně kupujících uživatelů může také docházet). Nárůst podílu grafik Nvidia a procesorů Intel by pak měl být hlavně proto, že v procesorech mělo AMD před dejme tomu třemi až šesti lety o hodně menší popularitu a v grafikách také (tržní podíl Radeonů se hodně propadl a držel nízko někdy v letech 2013–2015, viz historické zprávy Jon Peddie Research). Pokud se tedy mix počítačů, používaných klienty Steamu, najednou proti únoru rozšíří o větší množství počítačů z této doby, musí nutně vzrůst zastoupení grafik Nvidia a procesorů Intel.

Oprášili jste kvůli koronakrizi starší počítače, které jste již běžně nepoužívali?

Koronavir možná zvedl i zájem o VR

Dost se změnily i podíly VR brýlí, kde ale vývoj probíhal i předtím a může souviset s poměrně velkým úspěchem hry Half Life: Alyx. Headsety pro virtuální realita tak mohly být oprášeny i kvůli ní, a v mnoha případech ale i skutečně nově pořízeny. Pravda, jejich výrobci se současně kvůli koronaviru potýkakají s neschopností uspokojovat poptávku.

Podily VR bryli za brezen 2020 v Steam Hardware Survey
Podíly VR brýlí za březen 2020 v Steam Hardware Survey

Každopádně bude zajímavé sledovat, jak se statistika změní, až se situace na světě jakž takž uklidní (což doufejme nebude trvat nějak nesnesitelně dlouho).

Zdroj: Steam HW Survey

Pandemie koronaviru mění i tržní podíly CPU a GPU. Vylétli Intel a Nvidia, u AMD pád
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.5%) 16 hlasů

29 KOMENTÁŘE

 1. Uživatelé nejen oprášili počítače, zatímco doteď si vystačili s mobilem a surfováním v zaměstnání, ale uživatelé i nakupují nové stroje. Samozřejmě hotové OEM, jejichž výrobci se stále snaží AMD ignorovat.

 2. Steam survey je naprostá komedie. Díval jsem se na březnové výsledky už před pár dny a byly tam zcela jiné výsledky než jsou tam nyní, např. tam byl pokles Windows 10 o cca 10% 🙂 Vše je k dohledání např. na Redditu. Evidentně pořád řeší filtrování těch čínských heren.

  „pročež bych podrobnou statistiku raději ignoroval a řídil se souhrnnými výsledky v grafech na hlavní stránce, které by spíš měly odpovídat.“ – proč jsi se Honzo rozhodl zrovna pro tuhle variantu? 🙂 Jak víš, že nejsou naopak správné ty podrobné výsledky? 🙂

  • Položil jsem si tu otázku a řekl jsem si, že ty graf na úvodní stránce si spíš aspoň někdo prohlédne, jestli to neukazuje nějaký nesmysly. Jako žádná jistota to není, samozřejmě.

   • Na webu jsou o dost zajimavejsi infa, ktere tady bohuzel nikde v clancich nejsou. Nez krmit publikum fiktivnimi cisly z neprokazatelneho public poolu, to mi prijde lepsi napsat nejake novinky/drby o Zen3/TigerLake. Tenhle druh vesteni z kristalove koule si aspon nehraje na „seriozni pruzkum“, jako steam survey. Apropos..ten nadpis je opravdu zavadejici…
    🙂

 3. Procesory Intel 80% AMD 20%
  Grafiky NVidia 80%, Intel 15%, AMD 5%

  To byl muj odhad nez jsem se na Steamu na vysledky koukl. Procesory jsem teda trefil presne, za to v grafikach se ukazuje, ze AMD stale jakz takz drzi pozice. Skvela prace. Ovsem to, ze prvni grafika v pouzivanosti na Steamu od AMD a to RX580 je az na 11. miste, nasledovana RX570 na 19. miste a pak uz v podstate nic a dalsi grafiky od AMD se krci az nekde za tricitkou, to je docela tragicke. Kdyby AMD nemela Polaris, tak uz mohla herni grafiky zabalit. Doufejme teda, ze se RDNA2 okoti a bude to podstatne lepsi nez Vega a Navi1.

   • Ani ne, ono se to na těch relevantních statistikách čtenosti prý ve skutečnosti skoro neprojevuje. A moc příspěvků je moc práce monitorovat, nedejbože pak když je to třeba moderovat.

    Hmm, včera jsem si neuvědomil, že v článku píšu, že to není tržní podíl, ale v nadpisu sem to použil, to byla chyba, pardon. Ale nějak mě moc nenapadá, jak to inteligentně , jenom „podíly“ se mi nějak nezdá…

    • Jane ten nadpis 🙂 Asi bych to nechal na relevantnějších datech, zda se mění tržní podíl nebo ne. Steam relevantní rozhodně není. V nadpisu bych asi použil místo „tržní podíl“ tak Steam podíl.
     Odběhneme od Toho, že ne všichni používají Steam. Já třeba ano, ale zopakuji co jsem už mnohokrát tvrdil, a za čím si stojím.
     1. už si ani pomalu nepamatuji, kdy se mě to ptalo
     2. Steam vůbec nebere v potaz, že mám víc počítačů. (A nejsem sám)
     3. a to mi taky potvrdio mnoho lidí – když se mě to v minulosti ptalo tak ne na AMD sestavách, ale Intel (je možné že to je náhoda).
     Opravdu by mě i zajímalo jaká sestava nyní figuruje u mě…

  • O tržním podílu nikdo nemluví, tato statistika říká pouze jaké je rozložení hw mezi uživateli steamu, tedy na čem lidi hrajou. Například, neobsahuje žádné profi systémy, kancelářské nebo profi stanice.

 4. Na krajinu padá súmrak, zvečerilo sa. Írečitý slovenský bača Ondrej sedí pred kolibou a počíta ovce…33,34,35,40…do rici, zas som sa pomýlil. Poriadne si logne z litrovky borovičky a počíta znova …33,34,35,40…takto sa to furt opakuje až to honelník nevydrží a rečie – bača, počítač by sa nám zišiel, bo je rýchly. Bača zagáni na honelníka, no po chvíľke sa mu tvár rozjasní a praví – ty kokso nie si ty taký sprostý, zabaľ dve hrudy syra, kanvicu žinčice, oštiepok a hybaj do Alzy. Honelník zabalí zadané položky a pýta sa – no hej bača, ale aký procesor chcete v tom počítači ? Bača vraví – ty trtko, však na Steam kukni a vyber čoho je najmenej, to bude najlepšie. Honelník kuká na Steam a vidí – najmenej je Ryzenov, zabalí veci, povolá Dunča a uteká do doliny kúpiť computer.
  Večer bača s honelníkom naštartujú elektrocentrálu, zapnú počítač, nainštalujú ovládače a zadajú príkaz – spočítaj všetky ovce, enter…Ryzen počíta, počíta, trikrát spadne do modrej a po hodine vypľuje výsledok … výpočet je príliš zložitý…obrátťe sa na support bači Ondreja…

  • Tomu bych neříkal propad, jenom oscilace, pořád drží ten brutální nársůt co nastal v Q3 2019 (Ryzen 3000…).
   Q3 19: 31,2 %
   Q4 19: 31,5 %
   Q1 20: 33,2 %
   Q2 20: 32,0 %

   Q2 je nekompletní, jen 11 dní, takže tam se to ještě může dost pohnout (a nekoukám na to, takže nevím nevím, jestli jim to teď pořád klesá, nebo to začlo výkyvem dolů v první den a teď se to jenom průměruje postupně zpět nahoru).