Panther AS330: levné SSD od Apaceru (minirecenze)

0

Apacer má v nabídce dva SSD disky, kromě Pantheru ještě AS720 Dual Interface, který připojíte kromě rozhraní SATA i přes USB-C. To vlastně nahrazuje potřebnou redukci pro jednoduché klonování disku a Apacer je zřejmě první, kdo takový disk v nabídce má. U nás ale bude aktuálně v prodeji právě Panther.


 
19nm TLC  NAND od Toshiby a řadič Phison S10
 

V krabici Pantheru najdete jen záslepku konektoru SATA, kterou už nebudete nikdy potřebovat. Panther AS330 s řadičem Phison S10 má v PCMarku poměrně nízký výkon. Přestože sekvenční rychlosti se pohybují okolo standardních 500 MB/s, tak průměrný a náhodný zápis klesá až k 80 MB/s a zápis malých souborů je ještě o něco pomalejší.


 

Přístupová doba Pantheru je přitom nízká a odchylku při čtení naměřil jen HD Tune. Také spotřeba disku klesá při nečinnosti na velmi nízkých 0,15 W, při čtení dosahuje 2 a zápisu 3 W. Utilita Apaceru pod názvem SSDWidget umí vlastně jen SMART či kontrolu disku.


 
 

Cena Apaceru ovšem patří k nejnižším a počítač po výměně plotnového disku vám velmi zrychlí vlastně jakékoliv SSD. Je pak jen na vás, zda chcete dostatečně dobré SSD za osmnáct stovek, což nabídnou kromě Pantheru i SSD jiných značek v této cenové hladině, nebo toužíte po výkonu, který je jen o čtyři stovky dražší. Za svižnější SSD v této kapacitě dáte od 2300 Kč výše.

Dostupnost v českých obchodem má být oznámena každým dnem. Zahraniční cena 69 dolarů znamená přibližně 1800 až 1900 Kč, což odpovídá nejlevnějším SSD značek Adata SP550 (řadič Silicon Motion SM2256), Patriot Blast (také Phison S10), či Crucial BX200 (Silicon Motion SM2256). V porovnání s nimi není výrazně horší ale ani lepší.

 

Apacer Panther AS330 
zapůjčil Apacer
odkaz eu.apacer.com
zahájení prodeje duben 2016
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič Phison S10
typ NAND pamětí 8× Toshiba 19 nm TLC
DRAM cache 128 MB
udávaná životnost zápisu nezjištěno
ochranné kondenzátory ne
software Apacer SSDWidget
podpora DevSlepp ano
podporaHW šifrování ne
příslušenství
záruka 3 roky
cena za 1 GB bude doplněno
cena za každý MB/s v PCMark 8 Storage bude doplněno
cena $69 (okolo 1850 Kč)

Ohodnoťte tento článek!