Pár detailů o souborovém systému ReFS [Windows 8]

0

Souborový systém NTFS je možná poměrně starý (používá se už od Windows NT 3.1 uvedených v roce 1993), zároveň se ale stále omlazuje, neboť jej vývojáři průběžně vylepšují. Samozřejmě ale neuškodí jednou za čas přijít s něčím skutečně novým a do jisté míry třeba revolučním. V případě souborových systémů jsme čekali dlouho a v podstatě si ještě dlouhou dobu počkáme. Chystaný ReFS (Resilient File System) v běžných osmičkách neuvidíme, pouze v serverové variantě. Až prokáže své kvality, pronikne snad do běžných Windows. NTFS nám přirozeně nevydrží věčně.

Tip: Souborový systém Protogon je pryč, přivítejte serverový ReFS [Windows 8]

Nový ReFS nicméně opět staví na základech NTSF, díky čemuž bude fungovat zpětná kompatibilita. Což je jeden z cílů Microsoftu. Zároveň se snaží o ověření a automatickou korekci dat, nechce ani, aby chyba v části souborového systému znemožnila přístup k neporušeným datům. Dohromady se vlastně nedozvídáme o nic překvapivého, prostě jde tradičně o rychlost a stabilitu. Kromě novinek v popsaných oblastech podědí ReFS známé funkce, například šifrovací BitLocker.

Vzhledem k tomu, že Microsoft nezačal od nuly, lze nový souborový systém považovat za přímého příbuzného NTFS. ReFS je notně vylepšený NTFS. Zatím z něj ale Windows nenastartují. Stejně jako v minulosti se nejdřív rozšíří ze serverových do klientských Windows, stále však jako systém pro ukládání dat. Na závěr přijde také bootování. V tu dobu bude ReFS schopný plnohodnotně zastoupit NTFS a nahradí jej. Zároveň se na něj myslí jako na součást funkce Storage Spaces. Ta spolupracuje i se starším souborovým systémem, ale z technologického hlediska jí bude ReFS vyhovovat lépe.

Zdroj: Neowin

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Jde právě o nekomplikovaný zážitek. Navíc, dokumenty jsou uložené v cloudu, takže k nim máte přístup de facto k libovolného zařízení. A k nejdůležitějším prvkům patří samozřejmě snadná a účinná spolupráce ve více lidech. Microsoft se tyto nedostatky pokouší dohnat, využívá k tomu svá Office a úložiště SkyDrive. Jenže tahle kombinace doplácí na komplikovanější použití.“

    Tomuto nerozumiem, kedze Office v SkyDrive je komplet webova aplikacia, presne taka ista/e ako ma Google, nevidim v tom nic komplikovanejsie, prave naopak, ak mam lokalny Office, mozem sa kedykolevk do nho prepnut a vyuzit vsetky moznosti Office, alebo pouzivat tie webove.

    Myslim, ze vela ludi stale a dlhodobo vnima MS ako toho velkeho a zleho, maju to tak nejak zafixovane v hlave, ze aj ked MS produk je lepsi, tak umyselne pouzivaju iny a sami seba presvedcia, ze je lepsi. Stretavam sa s tymto pomerne casto.