Paráda! Mapy.cz dál utíkají Googlu. Ve 3D mají kompletní Česko

13
Karlštejn ve 3D na Mapy.cz
Karlštejn ve 3D na Mapy.cz

Je to přesně rok, co Seznam do svých map přidal dvě desítky měst vymodelovaných ve 3D a výrazně tak utekl mapám Googlu a Applu, které u nás 3D nabízejí také. Od tohoto týdne šly Mapy.cz ještě dál. 3D už mají skutečně všude, alespoň podle vyjádření firmy na Facebooku.

V praxi to tak růžové není. Schválně jsem chtěl službu nachytat a vyzkoušel 3D v obci Čilá (okres Pelhřimov), se 17 obyvateli jedna z nejmenších v ČR. 3D tam nebylo. Ale jak podotýkají fanoušci na Facebooku, placatá je také Plzeň. Na většině míst ale 3D opravdu přibylo, na severní Moravě jsem snad nenašel místo, kde by plastická mapa chyběla.

Dlouhodobý problém s 3D od Seznamu je ovšem ten, že subjektivně není tak dobré jako právě u Googlu nebo Applu. Terén vypadá dobře, ale budovy nejsou hranaté a každá druhá připomíná pražský tančící dům (a ten Mapy.cz nenarovnaly :-)). A mimochodem, pokud mapu úplně odzoomujete, uvidíte kulatou Zemi jako v Google Earth.

Jak 3D zapnout? Na Mapy.cz hledejte tlačítko 3D. Pak vyjede zvláštní mapa, kterou můžete otáčet, měnit perspektivu a samozřejmě i přibližovat. Pro 3D budete potřebovat počítač s podporou WebGL. Zde jsou konkrétní požadavky. 3D by mělo fungovat i v aplikaci pro Android 5.0+.

PS: Seznam slibuje, že u důležitých památek jako Pražský hrad by měl brzy nabídnout lepší modely.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

    • říká se tomu mračna bodů kdy je 3D objekt složen z několika fotek a software musí rozpoznat z těch fotek stejné body, kterým potom dopočítává různou výšku. Né vždy jsou podmínky ideální.

      • A ještě navíc byl použitý širokoúhlý objektiv, takže se to skládá z perspektivou zkreslených snímků. Stačí se dívat z boku na les a jezdit si s ním do stran. Stromy uprostřed stojí, na krajích záběru se kácejí. Z toho prostě nejde udělat kvalitní 3D. Ale je tam aspoň něco, no…

  1. To je sice fajn, že mají tolik měst, ale proč to mají na minimálně 2 roky starých podkladech? Ano asi trvá to udělat, ale třeba u nás je za 2 roky vše uplně jinak, takže 3D je nepoužitelné