Paradox: Majitelé autorských práv sami budují největší databázi warezu

0

Magazín TorrentFreak si všiml jednoho vtipného jevu. Nedávno spuštěný registr závadných odkazů v rámci služby Google Transparency Report zaznamenává každý týden víc a víc hlášení o porušování autorských práv. Ještě před dvěma měsíci zpracovával Google 1,3 milionu odkazů, dnes je to už téměř 2,8 milionu odkazů za měsíc.

Google Transparency Report a Chilling Effects
Počet hlášení stoupá každý týden

Zdaleka nejvíce jsou údajně porušována práva RIAA (ochranný svaz hudebníků v USA), Microsoftu a NBC/Universalu, dohromady mají asi 1,2 milionu odkazů za měsíc, tedy téměř polovinu všech hlášených. Celkem se ozvalo 1550 majitelů práv skrz 1192 reportujících organizací. Kupříkladu Microsoft „nebonzuje“ sám, ale má na to tři externí hlásiče.

Největší hříšníci

Naopak nejvíce odkazů pochází z filestube.com (138 000), torrrenthound.com (80 000) a dilandau.eu (63 000). Nelegální linky byly v minulém měsíci umístěny na 25 000 webech/doménách. Dnes už musí být v databázi Transparency Report přes 10 milionů odkazů, tři čtvrtě milionu jich přibude za týden, při stejném tempu to dělá asi 40 milionů nových odkazů za rok. A to jsme pesimisté, počet hlášení totiž pořád roste.

 

Vlastníci práv žádají, aby Google tyto odkazy vyřadil z výsledků vyhledávače. Je to pro ně jednodušší, než kdyby museli žádat jednotlivé správce webů, jenže Google může smazat pouze výsledek (vlastní odkaz), nikoliv cílový web.

Pro představu: Karel Gott najde na blogu karlik.bloguje.eu odkaz ke stažení svého alba. Blog možná nikdo nenavštěvuje, ale když jej indexuje Google, při správném dotazu se k linkům ke stažení dostane každý. Proto je jednodušší přikázat Googlu, aby konkrétní stránku vyřadil z výsledků. Samotný blog ale nadále existuje, a pokud má někdo adresu, může jej bez problémů navštívil a album stáhnout.

Chilling Effects, aneb co je trnem v oku

Google nemaže automaticky vše, co mu kdo nahlásí. Odkazy prochází jakousi prověrkou (neznáme podrobnosti), i proto v druhé polovině roku 2011 vyhověl Google jen 97 % hlášení. Proto vlastníci práv nemají jistotu, že největší vyhledávač uklidí vše, co si poručí.

Mnohem větší trable může vlastníkům práv způsobit spolupráce Googlu s organizací Chilling Effects. Jedná se o digitální archiv všech žádostí o cenzuru nebo odstraňování nelegálních souborů. Organizaci vedou studenti předních amerických právnických fakult spolu s nadací EFF (Electronic Frontier Foundation). Google je od roku 2002 hlavní přispěvatelem a všechny jemu nahlášené odkazy se časem dostanou až na chillingeffects.org.

Z toho logicky vyplývá, že podobný web musí udržovat obrovské množství „pirátských“ linků, které už sice nejsou přístupné skrz hlavní vyhledávač světa, ale stále mohou být navštěvované přímo. Avšak stránky Chilling Effects jsou rovněž indexovány, takže stačí, aby někdo využil nahlašených odkazů, a z nich vybudoval super-mega-warforum.

Google Transparency Report a Chilling Effects
Microsoft už hlásí i stránky, která informují o přechozích hlášeních

Dalším paradoxem pak je, že i web chillingeffects.org se dostal na seznam závadných webů. V Transparency Reportu má 160 záznamů o 239 odkazech. Microsoft a spol. tedy podávají žádost, aby Google odstranil záznamy o předchozích žádostech, které Google obdržel. Je to zamotaný a složitý kruh, že?

Kupříkladu žádost číslo 209774, kterou Microsoft podal 21. června, obsahuje 217 odkazů. Google uvádí i odkaz na Chilling Effects. Tam pak nejdete formulář s číslem 427474. V detailu si všimněte, že 28 odkazů se týká nelegálně nabízeného instalátoru Windows 8 beta, devátý uvedený vede na záznam chillingeffects.org. Ten zase obsahuje 110 odkazů, na kterých jsou umístěna různá díla od Office, přes Visual Studio až po Windows.

Čím více budou vlastníci práv hlásit odkazů, tím větší databáze warezu vznikne. Zatím je neškodná, ale stačí, aby někdo sbíral a třídil zprávy z Chilling Effects, a rázem vznikne největší rozcestník pirátských uploadů. Google už sice většinu odkazů odstraní, ale warezová scéna může vydat übergoogle, který bude indexovat to, co velký taťka z Mountain View nemůže. Tedy pokud Microsoft a další vlivné skupiny nebudou chtít provoz Chilling Effects zakázat soudně.

 

Ohodnoťte tento článek!